Windows 10 yanına hangi Linux kurulur?

Ubuntu ve mint çöp sistemlerdir. Bende ilk linux kullanmaya Ubuntu ve sonrasında mint kullanarak başladım. Kullandıkça kötü olduklarını gördüm. O yüzden sonuna kadar fedora.
Geldim, o kadar ara oldu hala senin gibi insanlar bu kategoride mevcut. Sırf sen bir şeyi sevmiyorsun veya kötü çalışıyor diye "çöp" olmuyor. Anlayın artık.

Geldim, o kadar ara oldu hala senin gibi insanlar bu kategoride mevcut. Sırf sen bir şeyi sevmiyorsun veya kötü çalışıyor diye "çöp" olmuyor. Anlayın artık.
Hayır, benim dememle çöp oluyor. Çöp olduğunu anlayacak kadar kullandım. Düzgün kullanmayıp sağdan soldan duyma bilgilerle hareket etmiyorum.

Açıkçası ben çok distro denedim (bu süreçte 8TB [abartmıyorum] yazdım). Benim listem bu:

Favorilerim:
  • Debian (Saf olanı Wİ-Fİ bağlantısını yapamaığımdan kullanamıyorum ama onu temel alan işletim sistemleri efsane olur genelde)
  • POP!_OS (Windows'tan geçiş için ideal.)
  • Arch (Hızlı, geniş kütüphaneli, deb-i derya bilgi kaynağı...)

Kullanmak İstediklerim Ama Bende Sorun Çıkaranlar
  • Fedora (Artı yönü benim için çok yok, hatta eksisi var ama RedHat için kullanılır.)
  • MX Linux (Hem hızlı hem de toolları baya iş görüyor.)
  • OpenSUSE (YaST gibi bir olay yani... Efsane!)
  • Manjaro (Hızlı ve Geniş Kütüphaneli.)
  • Solus (Maceraya çıkmak isteyenler ve bilgisini arttırmak isteyenler için.)
  • LMDE (Linux Mint ama Ubuntu'dan arındırılmış.)

Denemeye Değer
  • Pisi (Program desteği az olsa da denemeye değer.)
  • Parrot (Güvenlik/Gizlilik eksenli.)
  • OpenMandriva/Mageia (Bir zamanın efsanesi olan Mandrake Linux'un halefleri.)
  • (Sevmiyordum ama @OzgunP hocamın her Debian/Ubuntu'nun gömülmeye başandığı anda cevval bir şekilde yetişip bir hışımla savunmasıyla fikrimi değiştirdim. Deneyeceğim.)
  • Slackware (Denemedim ama kesin deneyceklerimden.)

Denemem Dediklerim
  • Kali (Son kullanıcı için değil. Hackerlar için biçilmiş kaftan.)
  • Pardus (Mis gibi Pisi'yi bırakıp, Debian'a geçen ve technopat'ta "Makyaj yapılmış Debian" diye anılan işletim sistemi.)
  • Puppy (Portable distro için de normal distro için de seçmem. Bu biraz zevk meselesi.)
  • EndlessOS (Hakkında hiç iyi şeyler duymuyorum. O yüzden hayır.)
  • Sabayon/(Enoch)Gentoo (Kurulumu ayrı zor, derleme süreleri ve öbür hataları çözmek benim gözümü korkutuyor.)
  • AntiX (Canlı USB'de IceWM'i gördükten sonra kapadım. WM'leri sevmediğimden yani. Yine zevk meselesine geliyor olay.)
  • Endeavour (Kullanımı zor geldi benim için.)
  • NixOS (Bir halt anlamadım nedir, nasıldır diye.)

Duyduklarım
  • Peppermint
  • Trisquel
  • TeArch
  • SulinOS
  • Libre Linux
  • Lite Linux
  • VOID
  • Bodhi

Tabi ki bunlar benim deneyimlerim ve nacizane görüşlerim. Siz nasıl düşünürsünüz bilemem.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı