Windows 10 yeni sistemde çok yavaş

drejali34

Femtopat
Daha fazla  
RAM
2 x 8 3600mhz
SSD veya HDD modeli
Addlink 512GB S70 NVMe
Ekran kartı
Gtx 560 ti
Anakart
Msi B550 tomahawk
İşlemci
Ryzen 5 3600
14 sene sonra Core Duo E8400 işlemci P45 anakart 1066 MHz RAM'lerden, Ryzen 5 3600 MSI B550 Tomahawk anakart ve 16 GB 3600MHz RAM'e hatta SSD tarafında gen 3x4 NVMe SSD'ye terfi etmek zorunda kaldım.

Windows 10 kullanmaya başlayalı 1-2 gün oldu ama inanılmaz şok yaşadım. 14 sene önceki çift çekirdekli 1066 MHz RAM'li Windows 7 sistemim inanın Windows 10'dan daha hızlı çalışıyordu...

15 sene önce PC servisinde kısa bir süre çalıştım en az 10 senedir de PC parçalarını ve yeni çıkan işletim sistemlerini pek takip etmiyordum. Cep telefonlarının büyük bölümü bile 4 çekirdekli işlemci kullanırken ben çift çekirdekli işlemci ile devam ediyordum ve şu an Ryzen 5 3600, B550 anakart, 16 GB RAM ile Windows 10'nun Windows 7'den daha akıcı ve hızlı olmasını bekliyordum.

Konuya çok hakim olmamakla beraber şu anki yeni kurduğum sistemi Windows 7 de kullanabilsem PC roket olur du diye düşünüyorum.

Şimdi konuya hakim kardeşler bir yerde hata ya da eksik mi yaptım da nasıl Win 10Windows 7'den ağır çalışıyor? Hadi ekran kartımı değişmedim hala GTX 560 Ti, neden şu an yeni kurduğum sistem bana bu kadar yavaş geliyor? Eksik bir şeyler mi yaptım? 6 çekirdek işlemci, NVMe SSD, 16 GB RAM ile neden Windows 7'den daha yavaş PC kullandığım hissine kapılıyorum?

Tüm sürücüleri sisteme eksiksiz olarak kurdunuz mu?
Varsa tüm güncellemeleri yapın Windows Update üzerinden.
Bu işlemlerden sonra sistem boştayken (arkaplanda herhangi bir işlem yokken) tekrar kontrol edin.

Yanii,msi dan ve amd chipset sürücülerinin hepsini güncelledim.Windows update de yapıp güncelledim şu an güncel diyor ama halaa ara ara bazen ağırlaşıyor.Hatta iki ssd arasında veri taşırken bile öyle nvme2 de testte bahsedilen okuma yazma hızlarını göstersede nvme ssd den normal ssd ye veri taşırken o rakamlardan eser yok.

Merhaba, ilk kurulumda Güç seçeneklerinde Güç tasarrufu modu veya dengeli etkin oluyor, sizde hangisi kontrol edebilir misiniz? bunu Yüksek performans olarak değiştirmeyi deneyiniz.

Geri
Yukarı