Windows 10 yükseltme sonrası disk temizleme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

YomyTerror

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Sorunum şu : Windows 7'yi Windows 10'a yükselttim birkaç haftadır kullanıyorum ve bir sorun yoktu. Birkaç gündür bilgisayarda donmalar ve takılmalar meydana gelmeye başladı. Bu takılmalar biraz garip BF4'te herhangi bir sıkıntım yok ama Chrome'dan Youtube'da bir video izlerken videoyu ileri sarıyorum bir anda mouse kasılarak sağa sola gitmeye başlıyor. (fps drop gibi düşünün). Son zamanlarda birçok program yükledim ve sildim bu yüzden disk temizlemek istiyorum ama bir arkadaşım Windows 10 yükseltmesi yaptıktan sonra disk birleştirme(temizleme) yaptığında bilgisayarı açamadığını ve programın Windows dosyalarını sildiğini söyledi(programın ismi: Defraggler).Tek çarem format mı? Format atmadan disk temizleme(birleştirme) yapmam mümkün değil mi? Açıkçası eğer arkadaşımdaki gibi bir sorun yaratırsa format atma gibi bir şansım yok.
Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Disk birleştirme ile temizleme farklı şeyler. Temizleme işlemi yaptığında gereksiz dosyaları temizler. Birleştirme ise, verilerin tekrar düzenlenip vektörlere tekrar işlenmesidir.

C sürücüsüne sağ tıklayıp özelliklerden disk temizleme yapmanızda bir sakınca yok. Defraggler gibi disk birleştirme programları kullanmanıza gerek yok. Windows kendisi otomatik olarak disk birleştirme görev zamanlaması yapıyor. Bilgisayarın takılması ise yüklediğiniz programlardan ve ya virüsten kaynaklanabilir. Görev yöneticisinden başlangıçta açılan bütün programları kapatıp ve komut satırına msconfig yazıp servislerden Microsoft olanları gizleyip diğer bütün servisleri kapatıp sorunun düzelip düzelmediğini gözlemleyin.

C sürücüsüne sağ tıklayıp özelliklerden disk temizleme yapmanızda bir sakınca yok. Defraggler gibi disk birleştirme programları kullanmanıza gerek yok. Windows kendisi otomatik olarak disk birleştirme görev zamanlaması yapıyor. Bilgisayarın takılması ise yüklediğiniz programlardan ve ya virüsten kaynaklanabilir. Görev yöneticisinden başlangıçta açılan bütün programları kapatıp ve komut satırına msconfig yazıp servislerden Microsoft olanları gizleyip diğer bütün servisleri kapatıp sorunun düzelip düzelmediğini gözlemleyin.
Dediklerinizi yaptım ama pek bir değişiklik olmadı, bilgisayarda herhangi bir virüs çıkmadı.

Disk birleştirme ile temizleme farklı şeyler. Temizleme işlemi yaptığında gereksiz dosyaları temizler. Birleştirme ise, verilerin tekrar düzenlenip vektörlere tekrar işlenmesidir.
Birleştirmenin ne gibi bir faydası var?

Disk birleştirme için bir şey yapmanıza gerek yok Windows otomatik olarak disk temizlemeyi zamanlıyor.

Disk birleştirme için bir şey yapmanıza gerek yok Windows otomatik olarak disk temizlemeyi zamanlıyor.
Elle yapmak istiyorum ben. :)

Birisinde %5 parçalanma var derken diğerinde %15 diyor. Defraggler windows dosyalarınıda mı algılıyor? (Windows 7'den Windows 10'a yükseltme yaptığım için mi?)
Adsız.jpg

Örneğin C diskini biçimlendirmek istiyorsan C diskine sağ tıkla, özellikler tıkla. Araçlar sekmesinde birleştirme simgesi var oradaki butona tıklayıp birleştirebilirsin. Daha kısa yolu ise çalıştıra dfrgui.exe yazıp enter'a bas ve istediğin diski birleştir.
Disk temizleme işlemini baidu cleaner veya ccleaner boş alanı temizle hariç işaretleyip de yapabilirsin. 3 rd programlar kurarsan arkadaşın gibi hatalar alman veya sistem çökmeleri tabi yapabilir.

Teşekkürler yaardımlarınız için. Sorun çözüldü.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı