Windows 10'a geri dönülmeli mi?

IBarış

Megapat
Makaleler
17
Yer
İzmir, Türkiye
Daha fazla  
RAM
8
İşlemci
R5 3500U
Bugün tasarımını ve geçişlerini çok fazla beğendiğim için Windows 11'e sıfır kurulum ile geçiş yaptım ancak Windows 10'da aynı uygulamalar açıkken bellek kullanımı %30-%35 arasında gezinirken Windows 11'de performans ayarları yapmama rağmen neredeyse %30-%40 daha fazla bellek kullanılıyor.
Sizce tekrar Windows 10'a geri dönmeli miyim?

1647123807720.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonuçta Windows 11 daha henüz tam oturmamış ve yeni sayılan bir sistem bu tarz sorunların olması son derece normaldir. Eğer RAM kullanımı gözünüze batıyorsa ve başka sıkıntıları da mevcutsa Windows 10'a dönmeniz faydalı olacaktır.

Bugün tasarımını ve geçişlerini çok fazla beğendiğim için Windows 11'e sıfır kurulum ile geçiş yaptım ancak Windows 10'da aynı uygulamalar açıkken bellek kullanımı %30-%35 arasında gezinirken Windows 11'de performans ayarları yapmama rağmen neredeyse %30-%40 daha fazla bellek kullanılıyor.
Sizce tekrar Windows 10'a geri dönmeli miyim?

Eki Görüntüle 1330475
Yanlışım varsa düzeltin bildiğim kadarıyla W10 Ağırlıklı olarak işlemciye W11 ise işlemci ve belleğe yük bindiren işletim sistemleri.

Bu sebeple işlemciden alınan yükü belleğe yüklemiş gibi düşünebiliriz ki işlemcinin daha önemli olduğunu düşünürsek bence iyi de olmuş fakat senin ram'in çok yüksek olmadığından W11'de kalmak ne kadar mantıklı bilemeyeceğim.

Tahminimce elindeki anca yetiyordur günlük işler için ki birde Windows konsun istemezdim ben.

Ya RAM takviyesi yap ya da kullanmadığın zaman uygulamaları kapat. Benim başlangıçta hepsi kapalı neredeyse kullanacağım zaman açık kalıyor boşuna bellek tüketmiyor. Windows 10'a geri dönmene gerek yok bence.

Senin için sorun çıkarıyorsa dönmelisin tabii ki.
Ama oyun vs. açıkken Windows kendi RAM kullanımı olabildiğince azaltıyor yani sorun olmaması lazım.

Yanlışım varsa düzeltin bildiğim kadarıyla W10 Ağırlıklı olarak işlemciye W11 ise işlemci ve belleğe yük bindiren işletim sistemleri.

Bu sebeple işlemciden alınan yükü belleğe yüklemiş gibi düşünebiliriz ki işlemcinin daha önemli olduğunu düşünürsek bence iyi de olmuş fakat senin ram'in çok yüksek olmadığından W11'de kalmak ne kadar mantıklı bilemeyeceğim.

Tahminimce elindeki anca yetiyordur günlük işler için ki birde Windows konsun istemezdim ben.
Windows 10'da Windows Gezgini 20-30MB Bellek kullanırken 11de 100 hatta bazen 150 civarlarına çıkıyor, arka plandaki diğer uygulamaları saymıyorum bile. 8 GB Bellek için sanırım Windows 11 pek ideal olmayacak gibi. Ama altta alıntıladığım arkadaşın mesajı doğruysa mantıklı da olabilir, pek emin olamadım.
Senin için sorun çıkarıyorsa dönmelisin tabii ki.
Ama oyun vs. açıkken Windows kendi RAM kullanımı olabildiğince azaltıyor yani sorun olmaması lazım.
Bu konuda bir kanıtınız var mı acaba eğer öyleyse tekrar Windows 10'a geçmemeyi düşünebilirim.

[Edit]
Basit bir oyun testi yaptım aynı ayarlar, arka planda aynı açık uygulamalar Windows 10'da 50-60 FPS altına düşmeyen sistem burada maalesef istediğim sonucu vermedi. Windows 10'a dönmek mantıklı bir seçim olacak. Yorum yazanlara teşekkürler.
1647159391463.png

Son düzenleme:
Bu konuda bir kanıtınız var mı acaba eğer öyleyse tekrar Windows 10'a geçmemeyi düşünebilirim.
Kanıt yok fakat kendim gözlemlemiştim. Ki zaten Windows'un oyun modu olması lazım.
Yine de Windows 11 e tam destek sağlanmıyor sanırım. Mesela Nvdia da Windows 10 a daha güncel driverlar çıkarken Windows 11 için hala çıkmamış.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı