Windows 10'da donmalar

Bilgisayarda bir programa erişim esnasında (genellikle) donuyor mouse çalışıyor ancak hiçbir şeye tıklayamıyorum. Herhangi bir klasör açılmıyor ve CTRL+alt+Del gibi komutlar da çalışmıyor. Daha çok komut vermeye çalıştığımda siyah ekran veriyor ancak donunca hiçbir şeye tıklamıyorum ve 3 dakika bekleyince bilgisayar kendine geliyor ve açmaya çalıştığım uygulama açılıyor. Normal bir şekilde internette dolaşırken de oluyor ve sıcaklıklar normal.

Bilgisayarımın kurulu olduğu SSD'yi HD Tune programıyla yazma okuma hızı olarak test ettim ve bad sector taraması yaptırdım ancak temiz çıktı ve SSD'nin sıcaklığı gayet normal. Ekran kartımın sürücüsünü DDU ile kaldırıp kendi sitesinden en güncel (WHQL) driverini kurdum ancak çözümü olmadı.

SFC/SCANNOW ve DISM.EXE gibi CMD komutlarını denedim onlar da olmadı. ESET antivirüs programı ile tam tarattırdım ve Windows Defender ile de tam tarattırdım temiz çıktı, tehdit bulunmadı.
Windows'um güncel. Bu sorunun sebebi nedir?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows güncellemeleri ile alakalı olma ihtimali var. En son sorunsuz çalışan zamana sistem koruması kısmından sistem geri yükleme yapın. Eğer olmaz ise problemin olduğu tarihten hemen önce yüklediğiniz Windows Update güncellemesini silin. Daha da olmaz ise temiz bir kurulum yapın disk bölümlerini de kurtarma ve EFI dahil olmak üzere silin ve yeniden bölümlendirerek kurulum yapın. Şayet yeni kurulum da da yapar ise o zaman donanımsal olarak araştırmanız gerekecek RAM'ler vs.

Windows 10
Ekran kartı: R7 370
İşlemci: İ5 3470
Anakart:Intel H61
RAM:16 GB
Windows güncellemeleri ile alakalı olma ihtimali var. En son sorunsuz çalışan zamana sistem koruması kısmından sistem geri yükleme yapın. Eğer olmaz ise problemin olduğu tarihten hemen önce yüklediğiniz Windows Update güncellemesini silin. Daha da olmaz ise temiz bir kurulum yapın disk bölümlerini de kurtarma ve EFI dahil olmak üzere silin ve yeniden bölümlendirerek kurulum yapın. Şayet yeni kurulum da da yapar ise o zaman donanımsal olarak araştırmanız gerekecek RAM'ler vs.

Geri döndürme, güncellemeden sonra 1 hafta geçtiği için geri döndürme yapamıyorum.
Tek çare format mı? 56 GB resim ve videolar var.

O zaman önce donanımsal hataları bulmaya çalış. Yani RAM'leri Memtest86 ile test et. Ekran kartını şayet işlemcinin grafik kartı varsa çıkart ve öyle dene. Ayrıca HDD Regenerator ile HDD'yi tekrar bad sector taramasından geçir.

Sistem SSD'ye kurulu, RAM'leri kontrol ettirdim ve ekran kartını çıkarıp da denesem driverinde sıkıntı çıkar mı emin değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı