Windows 10'dan çok sıkıldım

2600 gibi bir işlemciye neden öyle bir ekran kartı taktınız ki?

Bilgisayarım çok eskiydi sadece i3 bir işlemci kullanıyordum babama bahsediyordum ara sıra.Bilgisayarcıya götürüp değiştirmiş ve bilgisayarcı Ryzen 5 2600X takmış. Yakın zamanda değiştirmeyi düşünüyorum. Sizce ne tercih etmeliyim? Bütçem ise 2000-2500 lira.
Şiddetle Ubuntu veya Linux FX öneririm.
Linux FX'i görmüştüm fakat dediğim gibi Windows 10'dan sıkıldım ve Linux FX gerçekten Windows 10'a çok benziyor aslında bir yandan iyi fakat değişiklik istiyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Linux FX'i görmüştüm fakat dediğim gibi Windows 10'dan sıkıldım ve Linux FX gerçekten Windows 10'a çok benziyor aslında bir yandan iyi fakat değişiklik istiyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Görünüşte değişiklikler istiyorsanız KDE masaüstü kullanmanızı tavsiye ederim. Youtube'a KDE theme şeklinde aratırsanız değişik temaları görüp inceleyebilirsiniz.

Görünüşte değişiklikler istiyorsanız KDE masaüstü kullanmanızı tavsiye ederim. Youtube'a KDE theme şeklinde aratırsanız değişik temaları görüp inceleyebilirsiniz.
Bunu Windows 10'da kullanacaktım fakat araştırdığımda çok performans düşürdüğünü öğrendim. Linux'ta böyle bir sorun yaşar mıyım ?

Yaşamazsın. (Etkisi olur ama Windows'taki kadar değil. Sistem zaten özelliştirme üzerine yapılmış ve zaten hafif.)
Az önce dual boot ile Linux Mint Mate kurdum ve dil paketlerini yüklerken ''üzgünüz yükleyici çöktü,bu hata eski bir dosya kullanmanızdan'' tarzında bir hata verdi. Bilgisayarı yeniden başlattım ve Windows 10 olarak başladı,sorması gerekmiyor muydu ?

Az önce dual boot ile Linux Mint MATE kurdum ve dil paketlerini yüklerken ''Üzgünüz yükleyici çöktü, bu hata eski bir dosya kullanmanızdan'' tarzında bir hata verdi. Bilgisayarı yeniden başlattım ve Windows 10 olarak başladı, sorması gerekmiyor muydu?
Bootloader kurulmadığı sürece sormaz. Yükleyici çöktüğüne göre kurulmamış. Yüksek ihtimal ISO hatalı indi. IDM kullanıyorsanız bu olmuş olabilir. ISO'yu tekrar indirin ve USB'ye yazdırın.(IDM olmadan indirin.)

Bootloader kurulmadığı sürece sormaz. Yükleyici çöktüğüne göre kurulmamış. Yüksek ihtimal ISO hatalı indi. IDM kullanıyorsanız bu olmuş olabilir. ISO'yu tekrar indirin ve USB'ye yazdırın.(IDM olmadan indirin.)
IDM tarzı uygulamalar hiç kullanmadım. 50 GB'lık boş bir alan ayırmıştım peki ona ne olacak ? Ve Ubuntu tavsiye eder misiniz ?

Manuel kurulum ile o alanı tekrar kullanmanız gerek. Rehberleri var bu forumda fakat telefondan atamam malesef.

En fazla kaynak tüketen dağıtımlardan biri fakat hala Windows'tan daha az kaynak tüketiyor. 😃

Kullanabilirsiniz, tavsiye ederim.(Linç yiyeceğim.) 😂
Diski silsem veya C diski ile yeniden birleştiremez miyim ? (Bu konularda hiç bilgim yok). Olmaz ise bahsettiğiniz manuel kurulum rehberini ne yazarak bulabilirim ?

Diski silsem veya C diski ile yeniden birleştiremez miyim? (Bu konularda hiç bilgim yok). Olmaz ise bahsettiğiniz manuel kurulum rehberini ne yazarak bulabilirim ?
Diski silip "C" ile yeniden birleştirebilirsin. Fakat bunu yapabilmen için Windows'un UEFI kurulmuş olması gerek. Eğer açılışta yükleme ekranında Windows logosu yerine anakart/dizüstü logosu geliyorsa rahatlıkla bölümü silip "C"ye ekleyebilirsin.

Bahsettiğim rehberi "Çeşitli GNU/Linux Dağıtımlarının Kurulumu" isimli konuda "Linux Mint kurulumu" kısmından bulabilirsiniz. (Ubuntu da tıpa tıp aynı şekilde kuruluyor.)

Yeni konular

Geri
Yukarı