Windows 10'dan düşük sürüme geçmek performansı arttırır mı?

Mysmeh

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8gb
SSD veya HDD modeli
1tb
Ekran kartı
840m
İşlemci
i5 4210M
Laptop çok ağır çalışmaya ve sık sık donmaya başladı. Sürüm düşürmek işime yarar mı? Yararsa hangi sürüme geçmeliyim? Bilgisayar programcılığı okuyorum sıkıntı yaşar mıyım bazı programlarda?

i5 4210M işlemci.
840M ekran kartı.
8 GB RAM.
1TB HDD.

Windows değiştirmektense bilgisayarınızı yükseltmenizi öneririm. Özellikle HDD yerine bir SSD takarsanız, opsiyonel olarak RAM miktarınızı 16'ya çekerseniz sıkıntısız kullanırsınız. Windows düşürmek belki biraz derman olur ama sıkıntınızı çözmez.

Windows 8.1'e geçebilirsiniz baya kaliteli işletim sistemidir tam düşük sistem PC dostu. Yalnız yazılım geliştirmekle ilgili işleriniz var ise çoğu yerde Windows 10 altı sürümlerde destek kesilmiş oluyor. Yani çoğu yeni teknolojiden ya faydalanamazsınız ya da eski sürümlerde projeyi geliştirmek zorunda kalırsınız (Örnek: Visual Studio 2022 Windows 8.1'de desteklenmiyor. Bu da Monogame ve MAUI gibi bir çok teknolojide projeleri geliştirmenizi engeller). Tabii ki bu her teknoloji için geçerli değil. Üzerinde çalıştığınız teknolojiyi araştırıp Windows 8.1 ile uyumluluğuna bakabilirsiniz. Ha bu arada en kısa sürede en az 16 GB RAM'i olan ve en az 4 çekirdek 8 threadli bir işlemcili laptop bakmanızı öneririm. Elinizde bulunan işlemci ile modern yazılım geliştirme kitlerini kullanmak bir işkence haline gelebilir.

Çok eski bir laptop kullandığım için Win8.1 32 Bit kullanıyorum bazı uygulamaların sürümünü bulmak zor olsa da daha performanslı olduğun söyleyebilirim. Ancak eğer Linux kullanma gibi bir şansınız varsa çok daha büyük bir performans artışı sağlayacağınızı söyleyebilirim.

Eğer bu bilgisayardan tam performans almak istiyorsanız, linux işletim sistemlerini yeğleyin. Eski bilgisayarlar, ne yazık ki Windowsun son işletim sistemlerine uygun yapıda değiller. Hiç olmasa bile kullanılabilir olması için SSD sahibi olmanız gerekmekte Win10 ve Win11 için.

Laptop çok ağır çalışmaya ve sık sık donmaya başladı. Sürüm düşürmek işime yarar mı? Yararsa hangi sürüme geçmeliyim? Bilgisayar programcılığı okuyorum sıkıntı yaşar mıyım bazı programlarda?

i5 4210M işlemci.
840M ekran kartı.
8 GB RAM.
1TB HDD.

Windows değiştirmektense bilgisayarınızı yükseltmenizi öneririm. Özellikle HDD yerine bir SSD takarsanız, opsiyonel olarak RAM miktarınızı 16'ya çekerseniz sıkıntısız kullanırsınız. Windows düşürmek belki biraz derman olur ama sıkıntınızı çözmez.

Kesinlikle katılıyorum, ben laptopa SSD taktım inanılmaz etkisi var.

Hocam SSD almayı düşünüyorum fakat PC'nin SSD ile adam olacağından şüpheliyim. Batarya işlemci RAM hepsi bitik gibi duruyor çünkü eskiden böyle değildi laptop ve temizlik bakım her şeyi yaptım hızlanma yok donmalar azalmıyor. SSD alsam biraz hızlansa donmalar geçecek gibi değil o yüzden SSD'ye de güvenemiyorum.

Hocam SSD almayı düşünüyorum fakat PC'nin SSD ile adam olacağından şüpheliyim. Batarya işlemci RAM hepsi bitik gibi duruyor çünkü eskiden böyle değildi laptop ve temizlik bakım her şeyi yaptım hızlanma yok donmalar azalmıyor. SSD alsam biraz hızlansa donmalar geçecek gibi değil o yüzden SSD'ye de güvenemiyorum.
Zaten SSD ve RAM yükseltmesi de yapsanız o işlemci ile pek bir yararı olmaz. En sağlıklısı yeni bir laptop almak olacaktır.

Yeni laptop için bütçeniz var hocam?

Geri
Yukarı