Windows 10'dan sonra hoparlör çalışmıyor

Dolomedes

Decapat
Daha fazla  
2. el Monster W150'er laptop satın aldım. Windows 7 ile geldi. Hoparlörü çalışıyordu. Ardından USB ile format atıp Windows 10a yükselttim. Tüm güncellemeler yapıldı fakat hoparlör ses vermiyor. USB girişli ve 3.5 mm jack girişli 2 kulaklık ile denediğimde ses aldım. Ama onları çıkarınca kendi hoparlöründen ses vermiyor. Acaba driver kaynaklı bir sorun mu var? Driver kaynaklı olsa kulaklıklardan da gelmez diye düşünüyorum siz ne dersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
2. el Monster W150'er laptop satın aldım. Windows 7 ile geldi. Hoparlörü çalışıyordu. Ardından USB ile format atıp Windows 10a yükselttim. Tüm güncellemeler yapıldı fakat hoparlör ses vermiyor. USB girişli ve 3.5 mm jack girişli 2 kulaklık ile denediğimde ses aldım. Ama onları çıkarınca kendi hoparlöründen ses vermiyor. Acaba driver kaynaklı bir sorun mu var? Driver kaynaklı olsa kulaklıklardan da gelmez diye düşünüyorum siz ne dersiniz?

Kulaklığın sürücüleri ile normal hoparlörünki farklıdır.

Windows 8
Windows 7
Bunları deneyebilirsiniz. Muhtemelen driver konusunda sorun çıktı. Otomatik olarak bulduğu driverlar bazen uyumsuz ya da desteklemeyebiliyor. Ben ilk halini siteden indirip üstüne güncelleyerek yüklüyorum mesela yoksa ses denetim masası gelmiyor.

USB girişli dediğiniz harici bir ses kartı mı yoksa laptop üzerinde bulunan 3.5 mm ses çıkışları mı hocam?
USB girişli kulaklığın harici bir ses kartı barındırdığını biliyorum ama 3.5 mm Jack girişli olan bildiğimiz telefon kulaklığı Onda harici bir ses kartı yoktur muhtemelen
Kulaklığın sürücüleri ile normal hoparlörünki farklıdır.
3.5 mm Jack girişi olan kulaklığın ses sürücüsü oluyor mu? Ben bilgisayarınkini kullanır diye düşünmüştüm.
Windows 8
Windows 7
Bunları deneyebilirsiniz. Muhtemelen driver konusunda sorun çıktı. Otomatik olarak bulduğu driverlar bazen uyumsuz ya da desteklemeyebiliyor. Ben ilk halini siteden indirip üstüne güncelleyerek yüklüyorum mesela yoksa ses denetim masası gelmiyor.
Windows 10 yüklü ya şu an win 8 için olan sürücüyü yüklesem sorun çıkmaz di mi? İndirdim şu an kurmayı bekliyorum

Windows 10 yüklü ya şu an win 8 için olan sürücüyü yüklesem sorun çıkmaz di mi? İndirdim şu an kurmayı bekliyorum
Sorun çıkmaz, çıkarsa da tüm güncellemeleri ve driverları silip Windowsu yeniden başlatınca otomatik yine üzerinde şu an olanı kurar. Tavsiyem önce Windows 7yi kurmanız. Çünkü Windows 8 ve sonrasında otomatik güncelleme ve driver bulma geldiği için üzerinde kurulu olan zaten o driverdır.

Sorun çıkmaz, çıkarsa da tüm güncellemeleri ve driverları silip Windowsu yeniden başlatınca otomatik yine üzerinde şu an olanı kurar. Tavsiyem önce Windows 7yi kurmanız. Çünkü Windows 8 ve sonrasında otomatik güncelleme ve driver bulma geldiği için üzerinde kurulu olan zaten o driverdır.
Tamamdrır Win 7'yi deniyorum

Setup'a basıp kurdum ama böyle diyor

Dosya Ekleri

• IMG_20211023_013016.jpg
    IMG_20211023_013016.jpg
    355,9 KB · Görüntüleme: 28
USB girişli kulaklığın harici bir ses kartı barındırdığını biliyorum ama 3.5 mm Jack girişli olan bildiğimiz telefon kulaklığı Onda harici bir ses kartı yoktur muhtemelen

Evet normal bir kulaklıkta ses kartı olmaz. Anakarta bağlı hoparlör ve kulaklık için 2 farklı ses kartları olabileceğini ve kulaklık için kullanılan kartın driverı Windows 10 ile uyumluluk gösterirken, hoparlör için olan kartın uyumlu olmadığını tahmin ediyorum. Yoksa aynı kart üzerinden ya iki türlü de ses vermesi ya da vermemesi gerekiyor. Böyle bir durumla karşılaşmadım fakat hoparlörden ses gelmez iken, kulaklıkltan 3.5mm çıkışından ses alıyorsanız başka bir durum gelmedi akılıma. Windows 7 kurulu iken mevcut olan driverı bulup uyumluluk modunda kurarsanız büyük olasılıkla çözüme ulaşabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı