Windows 10'dan Ubuntu'ya nasıl geçilir?

Mesela diyelim Ubuntu'yu kurdum ve Ubuntu'dan 24.04 LTS'ye güncellemesini istedim?

Güncelleyebiliyoruz ama şu an kendim denemek için bir sanal makineye kuracağım.

Evet. Tek fark ile Ubuntu'nun varsayılan arayüzü biraz karışık gelebilir isterseniz alıştığınız hale benzetebilirisniz.

Öyle olsun evet.

Mesela diyelim Ubuntu'yu kurdum ve Ubuntu'dan 24.04 LTS'ye güncellemesini istedim?

Bu şekilde soruyormuş.

1714155643839.png

Bu şekilde soruyormuş.

Eki Görüntüle 2179384

Çok güzel umarım yüklediğim çalışır.

Bu şekilde soruyormuş.

Eki Görüntüle 2179384

Güzel bir haberim var!

Son düzenleme:
Destek olmadan nasıl bir düzgün çalışma bekleyebiliriz?
Cihaz Windows 7'yle gelmiş zaten, bileşenleri onunla optimum çalışacak şekilde ayarlanmış, bundan daha düzgün hangi sistemde çalışacak? Kullanıcının bilgisayarı kullanmayı becerememesi, troubleshooting yapamaması Windows'un sorunu değil.

Cihaz Windows 7'yle gelmiş zaten, bileşenleri onunla optimum çalışacak şekilde ayarlanmış, bundan daha düzgün hangi sistemde çalışacak? Kullanıcının bilgisayarı kullanmayı becerememesi, troubleshooting yapamaması Windows'un sorunu değil.

Uygulamaların çalışmaması benim sorunum değil.

Cihazım işletim sistemi olmadan geldi o zaman işletim sistemi olmadan daha iyi mi çalışıyor?

Cihazıma Windows kurduğum zaman 10 tane sürücü yüklemek ile neden uğraşıyım ki? Linux kurduğum zaman sadece NVIDIA sürücülerini kurmak var iken ki kaldı ki dağıtımım benim için otomatik buluyor.
Daha klavye arka ışığını panelde bir kaydıraçtan bile ayarlayamadığım bir işletim sistemi.

Ayrıca zaten donanım için para verdim donanımı kullanmak için bir daha para vermek saçma ve bana korsan yöntemleri savunma.

Son düzenleme:
Cihazım işletim sistemi olmadan geldi o zaman işletim sistemi olmadan daha iyi mi çalışıyor?
Üretici sitesinde uyumlu işletim sistemiyle sürücü yayınlar zaten, ne alaka?

Cihazıma Windows kurduğum zaman 10 tane sürücü yüklemek ile neden uğraşıyım ki? Linux kurduğum zaman sadece NVIDIA sürücülerini kurmak var iken ki kaldı ki dağıtımım benim için otomatik buluyor.
Bu konuda katılıyorum, Windows hala sürücüleri yükleme konusunda Linux'un gerisinde. Windows Update ile bu çoğu zaman sorun olmaktan çıksa da özellikle Windows 8 öncesi çıkmış bilgisayarlarda bu hala bir sorun. Linux'un dezavantajı Nvidia Optimus gibi birtakım sürücü teknolojileriyle uyumsuzluğuydu.

Üretici sitesinde uyumlu işletim sistemiyle sürücü yayınlar zaten, ne alaka?

Cümlenizi o şekilde kurduğunuz için o şekilde cevap verdim ve üreticinin Windows için sürücü yayınladığının farkindayım. Ayrıca üreticiler sürücüleri birkaç kez yayınladıktan sonra sallıyor. Bir açık bulunsa ve üretici geri dönüp bakmaz ise büyük bir sıkıntı.
Ve Dell'in Ubuntu ile sattığı laptoplar bulunmakta bunlarada Windows kurabilirsin. Çoğunlukla tercih meselesi.

Ama daha pratiği varsa onu tercih ederim

Ne sisteminiz ne de kullandığınız uygulamalar hakkında bilgi verdiğiniz için yorum yapamam ama anlaşılan uygulamalar sisteminiz yetersiz geldiği için çalışmıyor.

Yanlış sistemim yeterli.

Cümlenizi o şekilde kurduğunuz için o şekilde cevap verdim ve üreticinin Windows için sürücü yayınladığının farkindayım. Ayrıca üreticiler sürücüleri birkaç kez yayınladıktan sonra sallıyor. Bir açık bulunsa ve üretici geri dönüp bakmaz ise büyük bir sıkıntı.
Ve Dell'in Ubuntu ile sattığı laptoplar bulunmakta bunlarada Windows kurabilirsin. Çoğunlukla tercih meselesi.

Ama daha pratiği varsa onu tercih ederim.

Ubuntu'ya geçtiğimi belirteyim çok güzel.

Geri
Yukarı