Windows 10'dan Windows 11'e geçmek mantıklı mı?

baran_glados

Decapat
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar. Elimde bir tane laptop vardı bu elimdeki laptopun sürücüleri sadece Windows 10 ve 11 destekliyor. Benim de çok istediğim Windows 11'e geçmek istedim fakat bilgisayarım HDD var ve işlemcim desteklemiyor geriye kalan her şey uyumlu 4 GB RAM wddm 2.7 falan filan. Genelde Call of Duty 2-3, Minecraft (SonOyuncu), CS:GO ve 1.6 falan oynuyorum. Sadece tek şüphe ettiğim konu var. Oda sistemimde 1 TB HDD olması. Ne kadar etki eder bilmiyorum ama şimdi size HDD'min sağlık ve yazma SS'lerini atacağım. Yani kısacası bu sistemde Windows 11 geçilir mi?

Sistem özelliklerim;

RAM --> 4 GB DDR4 RAM.

İşlemci--> AMD Ryzen 3 2200u with Radeon Vega Mobile GFX (4 cpus), ~2.5GHz

Ekran kartı ve wddm --> AMD Radeon(tm) Vega 3 Graphics (wddm 2.7)

HDD kapasitem --> 1000 GB (1 TB)

Dosya Ekleri

• 1689357881702.png
    1689357881702.png
    71,6 KB · Görüntüleme: 29
  • 1689358807898.png
    1689358807898.png
    29 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Elimde bir tane laptop vardı bu elimdeki laptopun sürücüleri sadece Windows 10 ve 11 destekliyor. Benim de çok istediğim Windows 11'e geçmek istedim fakat bilgisayarım HDD var ve işlemcim desteklemiyor geriye kalan her şey uyumlu 4 GB RAM wddm 2.7 falan filan. Genelde Call of Duty 2-3, Minecraft (SonOyuncu), CS:GO ve 1.6 falan oynuyorum. Sadece tek şüphe ettiğim konu var. Oda sistemimde 1 TB HDD olması. Ne kadar etki eder bilmiyorum ama şimdi size HDD'min sağlık ve yazma SS'lerini atacağım. Yani kısacası bu sistemde Windows 11 geçilir mi?

Sistem özelliklerim;

RAM --> 4 GB DDR4 RAM.

İşlemci--> AMD Ryzen 3 2200u with Radeon Vega Mobile GFX (4 cpus), ~2.5GHz

Ekran kartı ve wddm --> AMD Radeon(tm) Vega 3 Graphics (wddm 2.7)

HDD kapasitem --> 1000 GB (1 TB)

Hayır hem Windows 10 şimdilik daha iyi hem de RAM'iniz biraz az.

Windows 10da kalmani oneririm. Win11de ne yapicaksin ki? Win11 optimize bir isletim sistemi bile degil oyunlarda bazi sikintilar cikartabilme ihtimali var. Bende Warzone falan oynuyorum ve acikcasi sana Windows 10u oneririm her sekilde.

Hayır bence win 10'da kalmanız daha iyi olacaktır. Bizzat deneyimledim ve geri döndüm. Ben hâlâ daha win 11'in tam optimize bir sistem olduğunu düşünmüyorum.

Yani masaüstünün biraz daha şık gözükmesi dışında çok bir faydası yok bence. Oyunlarda daha düşük FPS alırsın ayrıca üzerine mavi ekran hatası ve bazı programlarda sorun yaşama da mevcut.

Bu sistemde geçmenizi pek önermem, ancak geçmek istiyorsanız SSD ve RAM takviyesi yapmalısınız. Bu arada, 4 GB RAM çok az, APU sistemde (ekran kartsız, işlemcinin ekran kartı olan sistemlerde) Windows 11'e APU sistemde geçmek istiyorsanız en az 16 GB RAM kullanmalısınız.

Bu sistemde geçmenizi pek önermem, ancak geçmek istiyorsanız SSD ve RAM takviyesi yapmalısınız. Bu arada, 4 GB RAM çok az, APU sistemde (ekran kartsız, işlemcinin ekran kartı olan sistemlerde) Windows 11'e APU sistemde geçmek istiyorsanız en az 16 GB RAM kullanmalısınız.

Hayır hem Windows 10 şimdilik daha iyi hem de RAM'iniz biraz az.

Mantıkli değil bence, Windows 10'dan devam.

Hayır bence Windows 10'da kalmanız daha iyi olacaktır. Bizzat deneyimledim ve geri döndüm. Ben hâlâ daha Windows 11'in tam optimize bir sistem olduğunu düşünmüyorum.

Aslında RAM kapasitem 8'di fakat depremden sonra bilgisayarım yağmur suyu geçirdi ve çok şükür acil müdahale ederek oksitlenmeden kurtardım fakat RAM'ımı üst slota taktığım zaman laptop açılmıyor yani 6 saniye açılıp kapanıyor ve bunu döngü haline sokuyor ve alt slota taktığım zaman laptop sorunsuz açılıyor. Ne yapmam gerektiğini gerçekten bilmiyorum ama Windows 10'da kalacağım teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı