Windows 10'dan Windows 8.1'e geçmek mantıklı mı?

Bayır Domuzu 58

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Uzun süredir Windows 10 kullanıyorum ama sistemim yüzünden biraz şikayetçiyim. Öncelikle Windows 10'da çok fazla boş program olduğunu düşünüyorum bu da bilgisayarı yavaşlatıyor. Başlat menüsüne, dosya gezginine. Bildirim paneline vs. ilk tıklamamda açılması uzun sürüyor. Bilgisayarda genellikle ETS 2, Valorant, LoL falan oynuyorum. Sizce Windows 8.1'e geçmeli miyim? PC rahatlar mı?

Sistem;
Intel Core i5 2400 işlemci.
8 GB DDR3 RAM.
R7 240 2 GB ekran kartı.
1TB HDD.

HDD var ise, geçebilirsiniz ama bana göre geçmeyin. Easy service optimizer ve Mem Reduct kullanın. Revo Uninstaller ile tüm gereksiz Windows uygulamalarını kaldırın. Windows'un arama yerine arka plan uygulamaları yazın ve kapatın. Bunları yaptıktan sonra rahatlama olacaktır diye düşünüyorum. Olmaz ise geçebilirsiniz. Windows 8.1 bana güzel gelmiyor tasarımı falan.

Eğer sisteminiz ilk aldığınızda daha hızlı çalışıyordu ise yazılımsal ve donanımsal hiç bir değişiklik yapmamanıza rağmen yavaşlık oluştuysa, HDD niz fiziksel bir hasar almış olabilir. Eğer bariz bir fark oluşmadıysa sadece hızını beğenmiyorsanız windows'un daha alt bir sürümüne geçmek yerine cihazınızın garanti süresi bitmiş ise SSD'ye geçmeniz daha mantıklı olur.

Peki sizce temiz kurulum mu yapmam gerekli? Elimde şu an USB bellek yok. Direkt internetten ISO dosyasını indirip kursam olamaz mı?

Evet, direkt ISO dosyası indirip "sources" klasörü içerisinden setup.exe olarak kurarsanız temiz kurulum olmadan kurulur.

Neden olmaz? Gayet olur. ISO dosyasını indirecek ve açacak. Direkt önüne çıkan setup.exe tıklarsa hata alır. Bu yüzden "sources" klasörün içerisinden setup.exe bulsun ve yönetici olarak çalıştırsın. Çok yüksek ihtimal kurulur zaten.

Merhaba. Uzun süredir Windows 10 kullanıyorum ama sistemim yüzünden biraz şikayetçiyim. Öncelikle Windows 10'da çok fazla boş program olduğunu düşünüyorum bu da bilgisayarı yavaşlatıyor. Başlat menüsüne, dosya gezginine. Bildirim paneline vs. ilk tıklamamda açılması uzun sürüyor. Bilgisayarda genellikle ETS 2, Valorant, LoL falan oynuyorum. Sizce Windows 8.1'e geçmeli miyim? PC rahatlar mı?

Sistem;
Intel Core i5 2400 işlemci.
8 GB DDR3 RAM.
R7 240 2 GB ekran kartı.
1TB HDD.
Sisteminiz gayet iyi, HDD'yi ucuz bir SSD ile değiştirirseniz gerek yok. Ama göz zevki vs. durumları varsa kendi kararın.

Geri
Yukarı