Windows 10'u korsan kullanan bilgisiz insanlar

• Konuyu başlatan Jira'nın süper çakması 3T
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 159
  • Görüntüleme 12B
Öncelikle bu forumda korsana destek yok. İkincisi üslubunuz çok rahatsız edici. Üçüncüsü Windows'u kullanmak için korsan etkinleştirmeye gerek yok. Ya etkinleştirilmemiş şekilde kullanırsın ya cihazın kendi içinde kurulu olarak gelir ya da sonra para biriktirir lisansını alırsın. Microsoft kimseye lisanslı kullanın diye bir zorlama yapmıyor.
Hocam biliyorum da oyunlarda o yazı Windows u etkinleştir uyuz etti eski laptopta sorun yapmıyor du yeni kasa topladım bunda sorun yaptı bende anlamadım

Mesajımdan "bu herif sahte Windows öneriyor" gibi bir anlam çıkarmayın ancak, Microsoft resmi olarak OEM Key'lerin yasal olmadığını belirtiyor. Hatta OEM satanlardan "scammer (dolandırıcı)" olarak söz etmişler. Yani OEM Windows 10'da korsan Windows 10 da yasal değil.

IMG_20200620_005137.png

Mesajımdan "bu herif sahte Windows öneriyor" gibi bir anlam çıkarmayın ancak, Microsoft resmi olarak OEM Key'lerin yasal olmadığını belirtiyor. Hatta OEM satanlardan "scammer (dolandırıcı)" olarak söz etmişler. Yani OEM Windows 10'da korsan Windows 10 da yasal değil.

Eki Görüntüle 596109

Ben bu mesajdan bunu anlamadım yalnız. Bence şöyle diyor:

"Microsoft şahıslara OEM lisans satmıyor, bu lisansları sadece system builder'lara (sanırım laptop veya markalı PC üreticileri gibi tam kurulu şekilde sistem satan firmaları kastediyor) temin ediyor.

OEM lisanslar internette satışa çıkabiliyor ancak ben yine de dikkatli olmanızı öneririm. System builder'lar için anakart vb. bilgisayar parçaları satan web sitelerinden almaya özen gösterin.

Windows 10 lisanslarını online olarak satan çok sayıda dolandırıcı var."

Burada OEM lisansların yasal olmadığı ifadesi yok, tam tersine bu lisansların system builder'lara Microsoft tarafından sağlandığı/satıldığı belirtilmiş. Bu OEM lisansları son kullanıcıya satan bazı web siteleri arasında dolandırıcılar olabileceği belirtilmiş ancak "Böyle satılan tüm OEM lisans anahtarları yasadışı ya da korsandır" gibi bir ifade yok.

Windows 10 lisanslarını online olarak satan çok sayıda dolandırıcı var."
Sen anlamamış olabilirsin ancak bu cümle her şeyi açıklamış. Online Windows key'lerini satanlara dolandırıcı denmiş apaçık. Ayrıca System Builder'lara deneme amaçlı yollanıyor o key'ler. Dağıtımı ge satışı yasak. Nasıl test işlemcilerini firmalar oyun geliştiricilerine yolluyor ve satışını yasaklıyor, bu da öyle.

Sen anlamamış olabilirsin ancak bu cümle her şeyi açıklamış. Online Windows key'lerini satanlara dolandırıcı denmiş apaçık. Ayrıca System Builder'lara deneme amaçlı yollanıyor o key'ler. Dağıtımı ge satışı yasak. Nasıl test işlemcilerini firmalar oyun geliştiricilerine yolluyor ve satışını yasaklıyor, bu da öyle.

Doğru anladığıma gayet eminim. "Çok sayıda dolandırıcı var" ifadesiyle "Satanların hepsi dolandırıcı" ifadesi aynı şey değil. Bence siz anlamamışsınız.

Ben paylaştığınız görüntüye göre yorum yaptım. Görüntüdeki mesajda "deneme amaçlı" denmemiş, "satışı yasak" da denmemiş ("provide" kelimesi duruma göre "sağlamak" ya da "satmak" anlamını taşıyabilir. Yeterli detay olmadığı için ikisini de yazmışım açıklamama). Hatta çevirinin ikinci paragrafına bakarsanız bu lisanslar için "system builder'lar için parça satan web sitelerinden satın almaya (purchase) özen gösterin" denmiş.

Son düzenleme:
Doğru anladığıma gayet eminim. "Çok sayıda dolandırıcı var" ifadesiyle "Satanların hepsi dolandırıcı" ifadesi aynı şey değil. Bence siz anlamamışsınız.

Ben paylaştığınız görüntüye göre yorum yaptım. Görüntüdeki mesajda "deneme amaçlı" denmemiş, satışı yasak da denmemiş ("provide" kelimesi duruma göre "sağlamak" ya da "satmak" anlamını taşıyabilir. Yeterli detay olmadığı için ikisini de yazmışım açıklamama). Hatta çevirinin ikinci paragrafına bakarsanız bu lisanslar için "system builder'lar için parça satan web sitelerinden satın almaya (purchase) özen gösterin" denmiş.
Siz doğru anladığınıza emin olmanıza rağmen ben sizin doğru anladığınıza emin olamadım.

İkinci paragrafta, "Microsoft OEM key satmaz, OEM anahtarlarını YALNIZCA PC üreticilerine sağlar" diyor, buradaki "yalnızca " ifadesi önemli.

Ardından da "anakart gibi PC üreticilerinden almaya özen gösterin" diyor. Ama burada Microsoft'un bahsettiği OEM key satın almak değil. Çünkü Microsoft resmi bir dille OEM key'ler yasal değil diyor.

Sizin için anlaşılması kolay olsun diye bu sefer Microsoft Türkiye forumlarında Microsoft Türkiye'nin verdiği Türkçe cevabı size aktarayım;
Screenshot_2020-06-20-15-21-44.jpg

İşaretlediğim yerde cevap açıkça görünüyor.
Bu paragrafta ise Microsoft OEM'in sahte olduğundan açıkça bahsetmiş;
Screenshot_2020-06-20-15-25-40.png

Siz doğru anladığınıza emin olmanıza rağmen ben sizin doğru anladığınıza emin olamadım.

İkinci paragrafta, "Microsoft OEM key satmaz, OEM anahtarlarını YALNIZCA PC üreticilerine sağlar" diyor, buradaki "yalnızca " ifadesi önemli.

Ardından da "anakart gibi PC üreticilerinden almaya özen gösterin" diyor. Ama burada Microsoft'un bahsettiği OEM key satın almak değil. Çünkü Microsoft resmi bir dille OEM key'ler yasal değil diyor.

Sizin için anlaşılması kolay olsun diye bu sefer Microsoft Türkiye forumlarında Microsoft Türkiye'nin verdiği Türkçe cevabı size aktarayım;
Eki Görüntüle 596395
İşaretlediğim yerde cevap açıkça görünüyor.
Bu paragrafta ise Microsoft OEM'in sahte olduğundan açıkça bahsetmiş;
Eki Görüntüle 596398

Öncelikle kısaca belirteyim, anlamayla ilgili problemim yok, ilk mesajda belirttiğim "benim anladığım" ifadesi nezaketen yazılmış bir şeydi. Fark edeceğinizi düşünmüştüm ama "sen anlamamış olabilirsin" üslubundan gördüğüm kadarıyla fark etmemişsiniz. Hatta ikinci yanıtımda keşke aynı seviyeye inmeseymişim. Neyse, konuyu dağıtmayayım.

"Sağlamak" kelimesiyle ilgili açıklamamı yaptım, daha dikkatli okursanız göreceksiniz. "Yalnızca" ifadesi burada anlamı değiştirmez. Bu OEM lisansları elde eden tüm satıcılar bunu tamamen normal yollarla yapmıştır diye bir iddiam yok fakat tamamı için aksini de iddia edemeyiz. Sadece bunlardan birinin satın alınması, orjinal bir OEM key alındığını ifade eder diyorum ki bu satışı yasal fatura üzerinde açıklamalı olarak yapan siteler var.

İkinci paragrafta üreticilerden satın alınması söz konusu olan şeyin anahatarlar olmadığına dair bir ifade de yok. Tam tersine, cümlenin başında "OEM keyler internette satışta" diyor. Dediğim gibi siz ne paylaştıysanız ben onu yorumladım. Varsayımlarla sonuca gitmedim, harici bir bilgi katmadım. Eğer paylaştığınız mesajda kastedilen sizin dediğinizse, bir anlam düşüklüğü var demektir ve bunu en başta netleştirmeliydiniz.

Ayrıca paylaştığınız ilk mesajda, sonradan eklediğiniz bu görüntülerin hiçbiri de yok. Kaldı ki bu görüntülerde de çevrimiçi satılan anahtarların "sahte olduğu" denmiyor, "sahte olabileceği" deniyor. Yani bir olasılıktan söz ediliyor, yani aksi de mümkün. Yine "3.parti yazılım" denerek muhtemelen KMS aktivasyonu yapan korsan yazılımlar kastediliyor ki bunun korsan olduğunda herkes hemfikir zaten, tartışmıyoruz.

Neyse, neticede ben özetle bu tartışmayı sürdürmenin anlamı olmadığını fikrindeyim ve şöyle düşünüyorum: Bu lisanslar her zaman geçersiz değildir, yasal durumu muğlaktır ama her şeyden öte şöyle düşünelim; dönemimizin ihtiyaçları gereği asgari ücretlinin evine dahi giren bilgisayarlar söz konusu. Asgari ücretin 2300 TL küsür olduğu o ülkenin piyasasında faaliyet gösteren bir firma söz konusu ve bu firma, sırf tekel olduğu için o ülkenin piyasasına, döviz kuruna vb. uygun bir fiyat düzenlemesi yapmak zorunda hissetmeden, yarım asgari ücretten fazlasına işletim sistemi satıyor. Bu firma korsanla karşılaşmamayı bekliyorsa hayal görüyor. Her ekonominin gerçekleri var.

Yeni konular

Geri
Yukarı