Windows 10'un açılması çok uzun sürüyor

furkant55

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarım eskilerden kalma Vestel. Windows 10 Pro kullanıyorum. Eskiden yine 1 dakikada açılıyordu şimdi ise 5 dakika sürüyor. Başlattığımda Windows logosu geliyor, kilit ekranına gelmeden siyah ekranda kalıyor. Uyku moduna alıp geri açtığımda düzeliyor sonra kilit ekranında şifreyi giriyorum hoş geldiniz yazısında yine bekliyoruz (burada donma yok). Burası en az 10 dk sürüyor. Onun için yine uyku modu aç kapa yapıyorum ve yine düzeliyor. Bilgisayar açıldığında ilk 10 dakika bellek kullanımı her zaman %90'ın üstünde sonra düzeliyor.

Ne yapmam lazım? Formatını kendim USB ile atmıştım, CD kullanmadım ondan olabilir mi?

Başlatmadaki uygulamaların hepsi devre dışı.

• 8 GB RAM var.
  • 500 GB hard diski incelediğimde 1MB ayrılmamış alan var.

Dostum işlemcin yok mu?
Zaten HDD kulanıyor isen yavaş olması normal.

Benim arkadaşımda Ryzen 7 2700X var onda da SSD yok kasıyor yavaş bilgisayarı.

Bilgisayarım eskilerden kalma Vestel. Windows 10 Pro kullanıyorum. Eskiden yine 1 dakikada açılıyordu şimdi ise 5 dakika sürüyor. Başlattığımda Windows logosu geliyor, kilit ekranına gelmeden siyah ekranda kalıyor. Uyku moduna alıp geri açtığımda düzeliyor sonra kilit ekranında şifreyi giriyorum hoş geldiniz yazısında yine bekliyoruz (burada donma yok). Burası en az 10 dk sürüyor. Onun için yine uyku modu aç kapa yapıyorum ve yine düzeliyor. Bilgisayar açıldığında ilk 10 dakika bellek kullanımı her zaman %90'ın üstünde sonra düzeliyor.

Ne yapmam lazım? Formatını kendim USB ile atmıştım, CD kullanmadım ondan olabilir mi?

Başlatmadaki uygulamaların hepsi devre dışı.

• 8 GB RAM var.
  • 500 GB hard diski incelediğimde 1MB ayrılmamış alan var.
Sonradan yapılan güncelleştirmeler yavaşlatıyor olabilir. Önemli verileriniz yoksa harddiskteki bütün bölümleri tamamen silip yeni bölüm oluşturun. SSD yoksa Windows 7 tavsiye ederim.

Geri
Yukarı