Windows 11 22H2 sürümü olmuş

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Geçen yıl Windows 11 epey eksik ve sorunlu bir şekilde çıktı. Beklenen birçok özellik eksikti ve birçok bug vardı. Hatta gelen onca güncellemeye rağmen Windows 11 21H2 sürümünde hala bazı buglar mevcut. Yani Windows 11 21H2 bozuk bir sistem oldu.

Uzun süredir Windows 11 22H2 sürümü test ediliyordu ve gelen yapıların sürüm notlarını okuyordum. Windows Central kanalında Zac Bowden bu yapılardan bazılarının incelemesini de yapıyordu, onları da izliyordum. Fakat ana sistemimde 22H2 Insider yapılarına geçmek istemedim. Çünkü Insider yapılarında sorunlar yaşanabiliyor.

Nihayet 22H2 sürümünün RTM yapısı olacağı söylenen 22621 yapısına Insider Beta Channel üzerinden geçiş yaptım. Size şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Windows 11'in asıl olması gereken ilk sürümü bu 22H2 sürümü olmuş. Yani Windows 11 yeni donanımlar ile birlikte erken piyasaya sürülmüş bir işletim sistemiymiş.

Windows 11'in ilk sürümü olan 21H2 sürümünde yaşadığım bazı hatalar vardı. Örneğin bilgisayar ilk açıldığında gizli simgeleri göster butonuna tıkladığımızda açılan pencere yuvarlatılmış köşeler kullanması gerekirken şu şekilde sivri köşeler kullanıyordu;
windows 11 gizli simgeler hatası.png

Bu görüntüyü 30 Temmuz 2021'de çekmiştim. Yani Windows 11 21H2 sürümü Insider Beta Channel'a verildikten 1 gün sonra. O zamanlar 22000.100 yapısını kullanıyordum. Fakat ister inanın ister inanmayın bu hata 22000.675 yapısında da hala duruyor. Yani aradan 9 ay geçmesine rağmen hiçbir şey değişmemiş.
Bu hatayı çözmek için tema değiştirip tekrar eski temaya geçmek gerekiyordu.

Fakat Windows 11 22H2'de bu hata tamamen çözüldü. Artık gizli simgeler penceresi bilgisayar ilk açıldığında bile yuvarlatılmış köşeler kullanıyor;
windows 11 22h2 gizli simgeler hatası çözüldü.png

Onun dışında Windows 11'in ilk sürümünde ekran ölçeklemesi %125 iken Windows Gezgini'nde bir klasör açıkken boş alana sağ tıklayıp fare tekerleği ile aşağı kaydırmaya çalışınca explorer.exe çöküyordu. Fakat artık bu hata da çözüldü. Artık Windows Gezgini'nde klasör açıkken boş alana sağ tıklayıp aşağı kaydırsanız bile explorer.exe çökmüyor. Yani Windows'u artık %125 ölçeklemede sorunsuz kullanabiliyorum.

Windows 11'in ilk sürümünde eksik olan bazı özellikler de 22H2 sürümü ile geldi. Mesela artık Bluetooth aygıtları doğrudan hızlı işlemler menüsünden görüntülenebiliyor;
windows 11 22621 yapısı bluetooth menüsü.png

Windows 11'in ilk sürümünde bu işi yapmak için Ayarlar'a girmek gerekiyordu. Bu da Bluetooth kulaklık kullananlar için sorun oluşturuyordu. Çünkü pil durumunu görmek için her seferinde Ayarlar'a girilmesi gerekiyordu.
Bu arada bu özellik ilk olarak Windows 10X'te vardı. 10X iptal edilince 10X'in özellikleri Windows 11'e entegre edilmeye başlandı. Windows 11 22H2 ile de Bluetooth aygıtlarını hızlıca görme özelliği geldi.

Bir de Windows 11 22H2 ile birlikte klavye ile ses açıp kapatırken çıkan ses göstergesi de güncellendi;
windows 11 22h2 yeni ses göstergesi.png

Windows 11'in ilk sürümünde klavye ile ses açıp kapatınca Windows 8'den kalma ses göstergesi çıkıyordu.

Diğer gelen yeniliklere ve düzeltilen hatalara değinmek istemiyorum. Windows 11'in ilk sürümünde olan birçok hata 22H2 ile çözülmüş. Ayrıca çok büyük olmasa da güzel yenilikler eklenmiş.

Yani kısacası Windows 11 22H2 sürümü bence olmuş. Microsoft keşke Windows 11'i ilk piyasaya sürerken 21H2 gibi erken bir sürümü piyasaya sürmek yerine bu yılı bekleyip 22H2 sürümünü piyasaya sürseymiş diyorum. Çünkü 22H2 sürümü bence Windows 11'in asıl ilk sürümü olmuş. 21H2 ise deneysel bir sürüm olmuş.

Sizce Windows 11 22H2 sürümü nasıl olmuş? Siz 22H2 sürümüne geçecek misiniz?

Bana gelmedi daha. Yeni ISO indirip kurdum.

Ekran görüntüsü 2022-05-14 153012.png

Bana gelmedi daha. Yeni ISO indirip kurdum.

Eki Görüntüle 1387519
Şu anda sadece Insider Beta Channel üyelerine veriliyor. Windows Insider programına katılmanız, Beta Channel'ı seçmeniz ve sonra güncellemeleri denetlemeniz gerekiyor.
Ayrıca gördüğüm kadarıyla StartAllBack kullanıyorsunuz. Bu uygulama Windows 11 22H2'de sorun çıkarabilir. 22H2'ye geçmeden önce kaldırmanızı öneririm.

Ayrıca gördüğüm kadarıyla StartAllBack kullanıyorsunuz. Bu uygulama Windows 11 22H2'de sorun çıkarabilir. 22H2'ye geçmeden önce kaldırmanızı öneririm.
Tüm kullanıcılara dağıtılana kadar geçmeyeceğim. StartAllBack çok fazla işime yarayan bir uygulama.

Merhaba arkadaşlar. Geçen yıl Windows 11 epey eksik ve sorunlu bir şekilde çıktı. Beklenen birçok özellik eksikti ve birçok bug vardı. Hatta gelen onca güncellemeye rağmen Windows 11 21H2 sürümünde hala bazı buglar mevcut. Yani Windows 11 21H2 bozuk bir sistem oldu.

Uzun süredir Windows 11 22H2 sürümü test ediliyordu ve gelen yapıların sürüm notlarını okuyordum. Windows central kanalında Zac bowden bu yapılardan bazılarının incelemesini de yapıyordu, onları da izliyordum. Fakat ana sistemimde 22H2 Insider yapılarına geçmek istemedim. Çünkü Insider yapılarında sorunlar yaşanabiliyor.

Nihayet 22H2 sürümünün RTM yapısı olacağı söylenen 22621 yapısına Insider beta channel üzerinden geçiş yaptım. Size şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Windows 11'in asıl olması gereken ilk sürümü bu 22H2 sürümü olmuş. Yani Windows 11 yeni donanımlar ile birlikte erken piyasaya sürülmüş bir işletim sistemiymiş.

Windows 11'in ilk sürümü olan 21H2 sürümünde yaşadığım bazı hatalar vardı. Örneğin bilgisayar ilk açıldığında gizli simgeleri göster butonuna tıkladığımızda açılan pencere yuvarlatılmış köşeler kullanması gerekirken şu şekilde sivri köşeler kullanıyordu;
Eki Görüntüle 1387435
Bu görüntüyü 30 Temmuz 2021'de çekmiştim. Yani Windows 11 21H2 sürümü Insider beta Channel'a verildikten 1 gün sonra. O zamanlar 22000.100 yapısını kullanıyordum. Fakat ister inanın ister inanmayın bu hata 22000.675 yapısında da hala duruyor. Yani aradan 9 ay geçmesine rağmen hiçbir şey değişmemiş.
Bu hatayı çözmek için tema değiştirip tekrar eski temaya geçmek gerekiyordu.

Fakat Windows 11 22h2'de bu hata tamamen çözüldü. Artık gizli simgeler penceresi bilgisayar ilk açıldığında bile yuvarlatılmış köşeler kullanıyor;
Eki Görüntüle 1387440

Onun dışında Windows 11'in ilk sürümünde ekran ölçeklemesi %125 iken Windows gezgini'nde bir klasör açıkken boş alana sağ tıklayıp fare tekerleği ile aşağı kaydırmaya çalışınca explorer.exe çöküyordu. Fakat artık bu hata da çözüldü. Artık Windows gezgini'nde klasör açıkken boş alana sağ tıklayıp aşağı kaydırsanız bile explorer.exe çökmüyor. Yani Windows'u artık %125 ölçeklemede sorunsuz kullanabiliyorum.

Windows 11'in ilk sürümünde eksik olan bazı özellikler de 22H2 sürümü ile geldi. Mesela artık Bluetooth aygıtları doğrudan hızlı işlemler menüsünden görüntülenebiliyor;
Eki Görüntüle 1387442
Windows 11'in ilk sürümünde bu işi yapmak için Ayarlar'a girmek gerekiyordu. Bu da Bluetooth kulaklık kullananlar için sorun oluşturuyordu. Çünkü pil durumunu görmek için her seferinde Ayarlar'a girilmesi gerekiyordu.
Bu arada bu özellik ilk olarak Windows 10X'te vardı. 10X iptal edilince 10X'in özellikleri Windows 11'e entegre edilmeye başlandı. Windows 11 22H2 ile de Bluetooth aygıtlarını hızlıca görme özelliği geldi.

Bir de Windows 11 22H2 ile birlikte klavye ile ses açıp kapatırken çıkan ses göstergesi de güncellendi;
Eki Görüntüle 1387455
Windows 11'in ilk sürümünde klavye ile ses açıp kapatınca Windows 8'den kalma ses göstergesi çıkıyordu.

Diğer gelen yeniliklere ve düzeltilen hatalara değinmek istemiyorum. Windows 11'in ilk sürümünde olan birçok hata 22H2 ile çözülmüş. Ayrıca çok büyük olmasa da güzel yenilikler eklenmiş.

Yani kısacası Windows 11 22H2 sürümü bence olmuş. Microsoft keşke Windows 11'i ilk piyasaya sürerken 21H2 gibi erken bir sürümü piyasaya sürmek yerine bu yılı bekleyip 22H2 sürümünü piyasaya sürseymiş diyorum. Çünkü 22H2 sürümü bence Windows 11'in asıl ilk sürümü olmuş. 21H2 ise deneysel bir sürüm olmuş.

Sizce Windows 11 22H2 sürümü nasıl olmuş? Siz 22H2 sürümüne geçecek misiniz?

Ben sizinle aynı gün geçtim dediğiniz gibi ben de aynı günlerde 22000.100 yapısını kullanıyordum cok eksikti o zamanlar şimdi 22h2'de RAM optimizasyonuda yapılmış 21H2 %30civarinda boşta RAM tuketiyordu ancak 22h2'ye geçtiğim zaman %25'e düştü o kadar yeni özellik olmasına ragmen.
Ben Insider ISO dosyasını Microsoft'tan indirerek geçtim.
Ben sizinle aynı gün geçtim dediğiniz gibi ben de aynı günlerde 22000.100 yapısını kullanıyordum cok eksikti o zamanlar şimdi 22h2'de RAM optimizasyonuda yapılmış 21H2 %30civarinda boşta RAM tuketiyordu ancak 22h2'ye geçtiğim zaman %25'e düştü o kadar yeni özellik olmasına ragmen.
Ben Insider ISO dosyasını Microsoft'tan indirerek geçtim.

Bu arada Windows.old klasörünü sildiniz mi ben sildim. 3gun durdu bugün sildim.

Geri
Yukarı