Windows 11 23H2 Canary Channel için yeni bir güncelleme yayınlandı

Bu Windows 11'de sorun yaşayanlar nasıl sorun yaşıyor gerçekten anlamıyorum çıktığından beri kullanıyorum bir tane mavi ekran bir tane sorun yaşamadım yağ gibi akıyor. Para verseler kurmam Windows 10.

O sırada tüm kodları açık kaynak olmasına rağmen virüs yemesi neredeyse imkansız olan Linux.
Buradaki mevzu aslinda acik kaynak degil cunku destegin en buyugunu yine buyuk firmalar veriyor. Intel, AMD, Google, IBM.

Mevzu gelistirilme metodu olarak acik kaynak kullanimi. Herkesin ellerinni salca edebilecegi bir isletim sistemi yaparsan herkes bir seyelr katar kendince, en ustune de Linus abi gibi bir yari diktator muhendis koyarsan kotu kod gecirtemezsin kernelden :D

Microsoftun ve Linuxun bize ogrettigi sey bilgi ozgurlugunun gelisme hizina katkisi.

Linux icin de virus var, buyuk antivirus firmalari endpoint icin yiginla antivirus cikartiyor fakat tek mevzu virus de degil, acigin tamir hizi da onem tasiyor.

Cortana pek bir işe yaramıyordu, daha iyisi gelecektir büyük ihtimalle.
Evet ses girisi destekli ve muhtemelen Microsoft Tolga gibi bir hizmete baglanmis ChatG pardon Bing AI

Son düzenleme:
Bekle beni 2025 o an Steam desteği Windows 10 için kesildiğinde seni yükleyeceğim. :D

Windows 10 desteği 2024 de kesilecek zaten Windows 12 de 2024 sonlarına doğru dağıtıma başlayacak yavaş yavaş ona göre bunu düşün.
Hem Windows 10 steam kesilecek diye bişey yok
Tonlarca win 10 kullanan var sence kesilir mi biraz düşün

Windows 10 çıktığında yine 3-5 hata vardı sonra hiçbir hata kalmadı.
Windows 11'i daha yeni 2 ay kullandım FPS düşüklüğümü dersin, Dosya Gezgini sorunumu dersin, mavi ekranlar mı dersin hepsi karşıma çıktı vallahi çok iyi bir mavi ekran Simulator yapmışlar ama araya biraz işletim sistemi kaçmış.

Windows 11'i ilk çıktığında Insider olarak kurdum o zamandan bu yana 2 kere mavi ekran yedim o da Gigabyte'ın RGB Fusion programı idi.

Windows 10 da ilk çıktığında sütten çıkmış ak kaşık değildi :)

Windows nasıl yapıyor anlamıyorum işletim sistemi sürüyor, devasa bir kadroyla yapıyor bunu ama kararlı hale getirebilmeleri seneleri alıyor.
2025' e kadar Windows 10 da direneceğim.
Uygulama desteği, bir sürü donanım desteği, genel optimizasyonlar derken devasa kadronun ilgilenmesi gereken grup tekdüze olmayan, varyasyonlarla dolu insan grubu. Bunu yaparken güvenliği de es geçmemeleri gerektiği için o devasa kadro milyarlar karşısında bir avuç adam oluyor.

Dahası patent sorunları gibi sorunlar yaşıyorlar. Açık kaynak kodlu bir uygulamaya patente tabii codec koyarsan kullanıcıya dava açılması gerekir ve şirketler tek tek herkesi dava etmezken (vakit bulup da edemezken) bunu Microsoft kullanınca anında davalık olabiliyor.

Diğer yandan ülkeler bazında gizlilik anlaşmaları hazırlamaları, sürümleri geliştirirken kullanım alışkanlıklarını korumak derken işler bozuluyor.

Uygulama desteği, bir sürü donanım desteği, genel optimizasyonlar derken devasa kadronun ilgilenmesi gereken grup tekdüze olmayan, varyasyonlarla dolu insan grubu. Bunu yaparken güvenliği de es geçmemeleri gerektiği için o devasa kadro milyarlar karşısında bir avuç adam oluyor.

Dahası patent sorunları gibi sorunlar yaşıyorlar. Açık kaynak kodlu bir uygulamaya patente tabii codec koyarsan kullanıcıya dava açılması gerekir ve şirketler tek tek herkesi dava etmezken (vakit bulup da edemezken) bunu Microsoft kullanınca anında davalık olabiliyor.

Diğer yandan ülkeler bazında gizlilik anlaşmaları hazırlamaları, sürümleri geliştirirken kullanım alışkanlıklarını korumak derken işler bozuluyor.
221.000 çalışanı var hepsi yazılım tarafında değil haliyle avukatlar, grafikerler, yazılımcılar vb. neyse bu kadar devasa çalışan kadrosuyla yine kötü bir performans.

Adamlar ilk Windows 11 çıkardıklarında bilgisayarın feleği şaşmıştı, AMD işlemcilerle alakalı sorunları varmış madem kararlı bişey değil niye duyuruyorsun test yapmadan etmeden bakıyorum CPU kullanımı %99 falan oluyor normalde %3-4 seviyesi görüyordum, 11' de durduk yere mavi ekran falan yiyordum geri Windows 10' a döndüm şuan düzeltmişlerdir bir çok şeyi bahsettiğim şeyler ilk Win 11 çıktığında vardı. Windows 11' de arayüz falan çocuk işi gibi klasik düz hali kalmamış, adam akıllı bilgiyasarı kişiselleştirme seçenekleri sunmuyor en fazla tema değiştirip duvar kağıdını falan değiştiriyorsun.
Git gide sistem Android cihazlara benzemeye başladı eskiden de mobile girme niyetleri vardı ama radikal şekilde yapınca pek iyi gitmedi işleri şuanda da mobil cihazlara benzemeye başlamış yine mobil cihaz yani telefon tablet denemeleri yapacak gibi.

Birde güvenlik kelimelerini windows ile yan yana görünce gülümsedim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı