Windows 11 ARM PC’ler İçin Qualcomm Snapdragon X Plus Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Qualcomm Snapdragon X Plus Özellikleri

Qualcomm, Windows ARM PC’ler için Snapdragon X Plus adlı yeni işlemcisini resmen tanıttı. Platform olağanüstü performans, sağlam enerji verimliliği ve güçlü cihaz içi yapay zeka yetenekleri vadediyor. İşte Qualcomm Snapdragon X Plus özellikleri. Qualcomm Snapdragon X Plus Özellikleri Qualcomm yeni işlemci ile ilgili şunları söylüyor: “Yeni Snapdragon X Plus Platformu ile Yeni Nesil Yapay Zekalı […]

Devamı: Windows 11 ARM PC’ler İçin Qualcomm Snapdragon X Plus Tanıtıldı! İşte Özellikleri
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

M3'e göre tek çekirdekte M3 Pro'dan çoklu çekirdekte geride. GPU olarakta yakın sayılırlar M3 ile. NPU olarak tüm M serisinden daha güçlü. Güç tüketiminde ise net veri göremedim. Qualcomm Apple ile rahatça rekabet edecektir. Buradaki problemli taraf Microsoft olacak gibime geliyor...

Microsoft, Windows RT/RT 8.1'de yaptığının aksine dışarıdan uygulama yüklenmesine izin verirse ARM64 işlemciler X86-64 mimarisinin tamamen yerini bile alabilir. Fakat bu geçiş bir 5-10 sene sürer. Ben daha yeni laptop aldım. En azından bir süre daha herhangi bir laptop almayı düşünmüyorum.

Windows RT hakkında bilgi:
Windows 8 ile aynı anda çıkmış olan yalnızca Windows Store (günümüzdeki Microsoft Store) kullanılarak uygulama yüklenebilen 32 Bit armv7 işlemciler için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Windows RT ayrı olarak satılmamış, Lenovo IdeaPad yoga 11, Nokia Lumia 2520, Microsoft surface RT gibi ARM cihazlarla önyüklü olarak sunulmuştur.

Microsoft, Windows RT/RT 8.1'de yaptığının aksine dışarıdan uygulama yüklenmesine izin verirse ARM64 işlemciler X86-64 mimarisinin tamamen yerini bile alabilir. Fakat bu geçiş bir 5-10 sene sürer. Ben daha yeni laptop aldım. En azından bir süre daha herhangi bir laptop almayı düşünmüyorum.

Windows RT hakkında bilgi:
Windows 8 ile aynı anda çıkmış olan yalnızca Windows Store (günümüzdeki Microsoft Store) kullanılarak uygulama yüklenebilen 32 Bit armv7 işlemciler için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Windows RT ayrı olarak satılmamış, Lenovo IdeaPad yoga 11, Nokia Lumia 2520, Microsoft surface RT gibi ARM cihazlarla önyüklü olarak sunulmuştur.
Zaten Microsoft bu dediğiniz 2017'de ARMv7 (sadece Build 15035 sızdırıldı) ve ARMv8 için 10 yaparak yaptı. O sadece 8/8.1 için geçerliydi ve o kırılmıştı zaten. Yukarıdaki videom, 15035'e ait.

Zaten Microsoft bu dediğiniz 2017'de armv7 (sadece Build 15035 sızdırıldı) ve ARMv8 için 10 yaparak yaptı. O sadece 8/8.1 için geçerliydi ve o kırılmıştı zaten. Yukarıdaki videom, 15035'e ait.

Evet biliyorum artık ARM işlemciler için sunulan Windows 10/11 sürümlerinde de dışarıdan uygulama yüklenebiliyor. Zaten bu yüzden Google Windows 11 ARM destekli bir Google Chrome sürümü yayınladı geçenlerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı