Windows 11 bilgisayar takılması ve donması

MissionTroll

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
İşsiz (öğrenci)
Merhaba,
Bu laptopu aldığımdan beri anormal yazılım problemleri ile karşılaşıyorum. Lenovo Ideapad Gaming 3 (15ach6).
"Drıver ıqol not less and equal" mavi hatası almaya başladım yakın zamanda. Bütün driverları ve Windows sürümünü güncelledikten sonra yapmayı bıraktı sanırım ama şimdi de oyun ortasında bilgisayar tamamen donmaya başladı. Müzik çalıyorsa çalmaya devam ediyor ama iki ekranda aynı anda donuyor ve bilgisayar zorla kapatıp açana kadar hiçbir input almıyor. Kapatıp açtıktan sonra "please wait" yazıyor 1 saniyeliğine ve sonra normal çalışmaya devam ediyor. Bunun işlemci ısınması ile falan alakasız olduğunu söylemek isterim çünkü genelde LoL oynarken falan oluyor. Zaten bilgisayarı zorlayacak oyunlar oynamıyorum.
Bir de TPM problemi var bu Ryzen 5000 serisi laptop işlemcilerine özel. Eğer TPM açıksa bilgisayar rastgele 1 saniyeliğine takılıp geri geliyor ama bu sefer seslerde takılıyor. Bu yüzden aldığım günden beri TPM kapalı kullanıyorum, Lenovo hala BIOS Update yayınlamadı bu yüzden TPM kapamak hariç çözümü yok.
Son olarak Discord düzgün çalışmıyor ve sesim karşıya takılarak gidiyor oyun oynarken. Ekran paylaşmaya kalkarsam LoL açıkken bağlantı kalitesi çubuğu 1 tıka düşüyor ve anlaşılmaz hale geliyor. Ama karşı tarafı normal duyabiliyorum ben. İnternet hızı ile alakalı değil, tamamen program ile alakalı. Windows 11 yerine 10 kurarsam bu problemler düzelir mi? Düşünceleriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
3 yıldır mavi ekran vermeyen bilgisayarım Windows 11'de mavi ekran ve türlü türlü hatalar vermeye başladı hala çok eksik ve sorunlu bir işletim sistemi Windows 10'a geçerseniz sorun çözülecektir oyun oynuyorsanız Home kurun iyi sosyaller.

3 yıldır mavi ekran vermeyen bilgisayarım Windows 11'de mavi ekran ve türlü türlü hatalar vermeye başladı hala çok eksik ve sorunlu bir işletim sistemi Windows 10'a geçerseniz sorun çözülecektir oyun oynuyorsanız Home kurun iyi sosyaller.
Anladım, Windows 11 ile gelmese laptop zaten hayatta kullanmazdım bence hiç bir net pozitifi yok ve arayüz tasarımıda daha kötü. Windows 11 Home anahtarını Windows 10 için kullanabiliyor muyum biliyor musunuz?

Oluyormuş diye okudum şimdi bir yerde :)

Yeni konular

Geri
Yukarı