Windows 11 çıkar mı?

Konuya geç de olsa cevap yazmak istiyorum.

Microsoft'un zamanında "Windows 10'dan sonra yeni bir Windows çıkmayacak" demesine ben pek inanmıyorum. Çünkü zamanında XP için SP3 çıkmayacak demişti ve sonra XP'ye SP3 çıkarmıştı.

Aynı şekilde Microsoft, 1998 yılında Windows 98'in MS-DOS tabanlı son Windows sürümü olacağını söylemişti fakat önce 1999'da Windows 98 SE, sonra ise 2000 yılında Windows Me çıktı. Bu 2 işletim sistemi de yine MS-DOS çekirdeğini kullandı. Ancak ondan sonra MS-DOS çekirdeğini terk etti ve 2001 yılında XP ile NT'ye geçti.

Ayrıca Windows 10'un son Windows olacağını söyleyen Microsoft yöneticisi de artık yok, o da değişti.

Konuya gelecek olursak; 24 Haziran'da yapılacak yeni Windows etkinliğinde Windows 11'in duyurulma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Çünkü Microsoft'un kendi kısaltılmış linkleri içerisinde Windows 11 ile ilgili bir link mevcut olduğu görüldü. Bu link (aka.ms/windows11) ilk tespit edildiği sıralarda girince Microsoft'un ana sayfasına yönlendiriyordu, şu anda durum nedir bilmiyorum. Mevcut olmayan diğer aka.ms linkleri ise Bing'e yönlendiriyor.

Ayrıca Microsoft'un bir dokümantasyon sayfasında hem Vibranium (20H1) tabanlı 21H2 sürümü hem de Cobalt tabanlı 21H2 sürümü (CO21H2) ile ilgili bir bilgi mevcut, muhtemelen Cobalt tabanlı 21H2 sürümü Windows 11'in tabanını oluşturacaktır.

Kaynaklar;
Windows 11 - BetaWiki (İngilizce, genel bilgileri buradan aldım)
Перевели для вас статью Windows Central: Пришло.. | Win1Leaks | VK (Rusça, çeviri kullanarak okuyabilirsiniz. Windows 11 kısa linki ile ilgili bilgiyi buradan aldım)
Windows 10, version 21H1, Windows 10, version 20H2 and Windows 10, version 2004 required diagnostic events and fields (Windows 10) - Windows Privacy (İngilizce, 21H2 ve CO21H2 ile ilgili bilgiler buradan alındı)

Yani ben Windows 11'in çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Bir ihtimal şimdi çıkmayabilir fakat ileride kesinlikle çıkacaktır. Çünkü Windows 10'un zaten çekirdeği de çok eski, Vista çekirdeği ve yaşlı NTFS dosya sistemi ile çok uzun süre yol alması imkansız. O yüzden Windows 11'in kesin olarak çıkacağını düşünüyorum.
Dediğim gibi de oldu. Henüz resmi duyuru olmasa da Windows 11 Yapı 21996.1 sızdı. Bu yapı ile birlikte yeni nesil Windows'un Windows 11 olacağı doğrulandı.

Hatta Microsoft bile bu sızıntıdan sonra Windows Twitter hesabından "This is just the Start. Tune in on June 24th at 11 am ET to see what's next." diye paylaşım yaptı;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani bir nevi sızıntıyı Microsoft bile doğruladı ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu söyledi. Esas etkinlik gelince resmi Windows 11'i göreceğiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı