Windows 11 çıkması Linux dünyasını nasıl etkiler?

Kanki o biraz zor sanki. Çünkü tek Ubuntu yok ve Ubuntu şekil vermiyor GNU/Linux'a.

Mesela ben Ubuntu kullanıyorken böyle bir şey olursa. Ya da diğer dağıtımlar da örnek verilebilir. Mesela ben Debian kullanırken geliştirmeyi bırakıyorum derse ne yapacağım.

Bence Linux için olumlu yönde etki olacaktır. Gerek Android için gerekse GNU/Linux için. Çünkü,
Microsoft artık Windows 11 ile birlikte hem Android hemde GNU/Linux uygulamalarını destekleyecek. Android uygulamaları için İntel Bridge teknolojisini kullanarak Microsoft Store'a Android uygulamaları eklendi bile. GNU/Linux için "Windows için Linux alt sistem" özelliği var. Bu sayede Microsoft bir öykünücü ile Linux programlarını çalıştırabiliyor.

İşte bu ülkenin farkı bu arkadaşlar, gidin Avrupa forumlarında Windows'u sunduğu avantajlar için kullanan insanlar görürsünüz ancak ama savunan insan pek görmezsiniz çünkü çoğu açık kaynağın gücünü az çok araştırıp öğrenmiştir. Bizim milletimiz bir şeyi ruhuyla satın alır, eğri mi doğru mu diye sağına soluna bakmaz, araştırmaz bir anda her şeyi yapar çünkü vizyon diye bir şey hayatında hiçbir zaman varolmamıştır. Onun için her şeyin en iyisi sadece onun kullandığıdır. Çünkü nasıl olur da onun kadar büyük bir varlık kötü bir şey kullanabilir ki zaten?

Daha çok bilgi topluyor ve insanlar bundan sıkılacak bir süre sonra. Açık kaynak tarafına kayma olacaktır.
Andriod'de Linux çekirdeğini kullanıyor ve açık kaynak kodlu ama tüm bilgilerini Windows'tan daha çok topluyor. Android gizlilik konusunda daha berbat. Google öyle bir şey yapmış ki gizli olmak imkansız. Açık kaynaklı olması gizli olacağı anlamına gelmez.

Standart kullanıcı olma imkanınız yok. Kesinlikle işletim sistemi alanlarında yetkin, programlamaya sonuna kadar hakim, Microsoft mühendislerini 10 kere cebinizden çıkaran birisiniz. Çünkü Linux kullanıyorsunuz(!)

Elim çarptı yanlışlıkla Rufus ile ISO'yu yazdırıp install e bastım.
indir.jpg

İşte bu ülkenin farkı bu arkadaşlar, gidin Avrupa forumlarında Windows'u sunduğu avantajlar için kullanan insanlar görürsünüz ancak ama savunan insan pek görmezsiniz çünkü çoğu açık kaynağın gücünü az çok araştırıp öğrenmiştir. Bizim milletimiz bir şeyi ruhuyla satın alır, eğri mi doğru mu diye sağına soluna bakmaz, araştırmaz bir anda her şeyi yapar çünkü vizyon diye bir şey hayatında hiçbir zaman varolmamıştır. Onun için her şeyin en iyisi sadece onun kullandığıdır. Çünkü nasıl olur da onun kadar büyük bir varlık kötü bir şey kullanabilir ki zaten?
Açık kaynak kodlu olmasının avantajından ve firmaların tercih sebebi olmasından bahsetmiştim zaten. (?)

Andriod'de Linux çekirdeğini kullanıyor ve açık kaynak kodlu ama tüm bilgilerini Windows'tan daha çok topluyor. Android gizlilik konusunda daha berbat. Google öyle bir şey yapmış ki gizli olmak imkansız. Açık kaynaklı olması gizli olacağı anlamına gelmez.
Aynı durum IOS&Android kıyaslamasında da mevcut. IOS bugün hala uygulamarın takip edip etmemesinin iznini bize bırakırken Android'in topladığı verinin haddi hesabı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı