Windows 11 çıkması Linux dünyasını nasıl etkiler?

Bence Windows 11'in bu saçma sistem gereksinimleri ve Home sürümü için Microsoft hesabı dayatmasından dolayı bazı insanların GNU/Linux'a geçiş yapmak isteyebileceğini düşünüyorum. Çünkü Microsoft bizi resmen kendi şartlarında yaşamaya zorluyor. Birçok insan bunu istemediği için GNU/Linux'a geçişler artabilir.

Elbette sıradan bilgisayar kullanıcılarının çoğunluğu Windows ile devam edecektir diye düşünüyorum. Çünkü Microsoft'un dayatmalarını standartlar olarak görüp "bu işler böyle yürüyor" diyen birçok insan olduğuna eminim. Bu insanlara "Bu yaşadıklarınız normal değil, tam anlamıyla acı çekiyorsunuz ve bu acıları çekmenize gerek yok, GNU/Linux kullanın geçer" deyince de "Standartların dışına çıkamayız, Linux zor!" cevabını alıyoruz. :(

Bu bilgisayar abimin bilgisayarı olduğu ve abim Windows kullanmak zorunda olduğu için Windows kullanıyorum. Yoksa ben de GNU/Linux'a geçiş yapabilirdim. :)

Bu dediklerini Linux topluluğu kaç sene önce yapıyordu...
Anlatmaya çalıştığım zaten bu. Linux'un önde olduğu konularda ilerlenirse Linux kullanmanın bir anlamı kalmaz.

Linux dağıtımları UI, son kullanıcı deneyimi ve donanım uyumluluğu açısından her zaman gerideler. Windows'u da öne çıkaran zaten bu. Microsoft eğer stabil, optimize ve gösterildiği gibi yenilenmiş arayüze sahip bir işletim sistemi sunarsa açık bir şekilde öne geçer.

Bu bilgisayar abimin bilgisayarı olduğu ve abim Windows kullanmak zorunda olduğu için Windows kullanıyorum. Yoksa ben de GNU/Linux'a geçiş yapabilirdim. :)

1624788611252.png

5 yaşındaki çocuğun bile kaynağına erişebildiği bir işletim sistemi nasıl güvenli olabilir?
Eklenen her kod denetleniyor. Böyle saçma bir argüman görmedim açıkçası. Geçenlerde bir üniversite Linux çekirdeğine zararlı kod eklemeye çalıştığı için yasaklandı. Artık katkı sağlayamıyor Linux çekirdeğine.
Ben de şimdilik tam güvenemiyorum. Çünkü mesela Ubuntu yarın bir gün çıkıp da dükkânı kapattım. Ne haliniz varsa görün derse ne yapacağım? Ama Windows da Microsoft böyle bir hataya düşmez.
Ne demek düşmez? 2025'te Windows 10'un desteğini kesecekler ve bilgisayarımın işlemcisi 4. nesil olduğu için Windows 11'i de desteklemiyor mesela.
Android Linux tabanlı ama baktığınızda Windows'tan daha fazla RAM ihtiyacı var. 4GB RAM'li bilgisayarda Windows kullanabiliyorken 8GB RAM'li telefonda RAM'in nasıl şiştiğini kendi gözlerinle görebilirsin.
2GB RAM'li Android telefonda Real Racing 3 oynuyorum sorunsuz. Windows'un 4GB RAM'le çalışması ise hikaye, slayt gösterisini çalışmaktan sayıyorsanız o ayrı. Gerçek olmayan bomboş önermelerle geliyorsunuz. Komik.
Microsoft'un 4GB RAM'li bilgisayarında arkaplanda daha fazla şey çalışıyor
Aynen veri toplama servisleri de çalışıyor arkada ve %60 CPU götürüyor benden.
Linux dağıtımları UI, son kullanıcı deneyimi ve donanım uyumluluğu açısından her zaman gerideler.
Son kullanıcı deneyimi sürücüleri kurmak ve güncellemek için bir ömür harcamaksa evet Windows daha iyi. Linux Mint'teki yazılım merkezinden tek butonla işletim sistemini, sistemdeki yazılımları ve sürücüleri güncelleyebiliyorsun ayrıca bunların güncellendiğini bile hissetmiyorsun çünkü yeniden başlatma isteyip senin bilgisayarı kullanmanı da engellemiyor. Windows eziyet.

NT çekirdeği Linux çekirdeğinden iyi diyenlerin de Linux çekirdeğinin tam potansiyalinden haberi yok sanırım. Sunucularda kullanılmasının sebebi Linux çekirdeğinin yetenekleri.

2GB RAM'li Android telefonda Real Racing 3 oynuyorum sorunsuz. Windows'un 4GB RAM'le çalışması ise hikaye, slayt gösterisini çalışmaktan sayıyorsanız o ayrı. Gerçek olmayan bomboş önermelerle geliyorsunuz. Komik.
Hikaye dediğiniz şeyi bizzat deneyimledim. Deneyimlemeye de devam ediyorum. 4GB RAM'le Windows'ta bahsettiğiniz oyunları da rahatlıkla oynarsınız. Israrla olmaz derseniz de, buyrun gelin deneyimimi bizzat göstereyim.
Aynen veri toplama servisleri de çalışıyor arkada ve %60 CPU götürüyor benden.
Veri toplamada Android'in neler yaptığı ortada. O yüzden Android'i ak kaşık olarak görmeyin. Windows'u veri toplama konusunda eleştirip Android'i görmezden gelemezsiniz. Haksızlık olur.

Linux, Windows'ta yapılanın fazlasını sunmuyor. Maalesef bu konuda yanılgı içerisindesiniz.

Hikaye dediğiniz şeyi bizzat deneyimledim. Deneyimlemeye de devam ediyorum. 4 GB RAM'le Windows'ta bahsettiğiniz oyunları da rahatlıkla oynarsınız. Israrla olmaz derseniz de, buyurun gelin deneyimimi bizzat göstereyim.

Veri toplamada Android'in neler yaptığı ortada. O yüzden Android'i ak kaşık olarak görmeyin. Windows'u veri toplama konusunda eleştirip Android'i görmezden gelemezsiniz. Haksızlık olur.

Linux, Windows'ta yapılanın fazlasını sunmuyor. Maalesef bu konuda yanılgı içerisindesiniz.

Eskiden olsa ama GTA 5 çalıştırmıyor ağabey derlerdi. Artık GTA 5 de çalıştırıyor Linux. Şu anda konuştuğun site Linux üzerinde çalışıyor nedenini biliyor musun peki? Ücret mi yine?
Bu arada Linux Windows'tan daha fazla şey yapamıyor diyenler şu videoyu izlesinler. Bu videoda üzerinde Gentoo Linux çalışan bir PS4 ile Counter-Strike Global Offensive oynanıyor. Siz söyleyin peki bunu Windows ile yapabilir misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Hikaye dediğiniz şeyi bizzat deneyimledim. Deneyimlemeye de devam ediyorum. 4GB RAM'le Windows'ta bahsettiğiniz oyunları da rahatlıkla oynarsınız. Israrla olmaz derseniz de, buyrun gelin deneyimimi bizzat göstereyim.
Karşılaştırılan telefonun 2GB RAM'i var...

Android Linux tabanlı
Android Linux Kernelini kullanır ama framework Android frameworküdür. Linux ile Kernel ve init sistemi dışında bağı yoktur.

4GB RAM'li bilgisayarda Windows kullanabiliyorken 8GB RAM'li telefonda RAM'in nasıl şiştiğini kendi gözlerinle görebilirsin.
8GB RAM'li telefonum hiç olmadı. 2GB+ RAM ile Android 7, 3GB RAM ile Android 7-9, 4GB RAM ile Android 9-11 sıkıntısız çalışır. Şu anki telefonumun RAM'i 6GB ve 3-4GB RAM kullanıyor. Android zaten RAM'inin yarısını sen kullanmıyorsan önbellek için sürekli kullanır. İhtiyacın olduğunda RAM'deki önbellekleri temizler ve yer açar.

Proxmox ile veya kullandığınız desktop distrosu ile çok rahat kaliteli sanal makineler kullanabilirsiniz. Windows Server'e ve Hyper-V'ye tonla lisans parası vermediyseniz Windows ile sanal makinelere PCI-E cihazları veremezsiniz.
Windows ile Ekran kartı olmadan çoğu şeyi yapmak daha zordur. Masüstü işlemek için işlemciniz çok zorlanır. Linux serverlerimde işlemcideki dahili ekran kartı veya harici bir ekran kartı yok, ssh ile çok rahat kontol edebiliyorum.

Son düzenleme:
En basitinden sanal makineye GPU passthrough yapabiliyor mu Windows?

Android'i veri toplama konusunda savunmuyorum zaten. GNU/Linux dağıtımlarıyla karşılaştırıyorum.

Son kullanıcı deneyimi sürücüleri kurmak ve güncellemek için bir ömür harcamaksa evet Windows daha iyi. Linux Mint'teki yazılım merkezinden tek butonla işletim sistemini, sistemdeki yazılımları ve sürücüleri güncelleyebiliyorsun ayrıca bunların güncellendiğini bile hissetmiyorsun çünkü yeniden başlatma isteyip senin bilgisayarı kullanmanı da engellemiyor. Windows eziyet.

NT çekirdeği Linux çekirdeğinden iyi diyenlerin de Linux çekirdeğinin tam potansiyelinden haberi yok sanırım. Sunucularda kullanılmasının sebebi Linux çekirdeğinin yetenekleri.
Buna ek olarak birçok GNU/Linux dağıtımında yeni dağıtım sürümüne geçmek için sadece 1 veya en fazla 2 yeniden başlatma gerekirken büyük Windows 10 özellik güncellemelerinin yüklenebilmesi için toplam 3 yeniden başlatma gerekiyor.

Microsoft, Windows'ta doğrudan Linux çekirdeği kullanamaz. Çünkü Linux çekirdeği GPL lisanslı ve GPL lisanslı kod içeren bir yazılımın patenti olamaz. Fakat NT çekirdeğini sıfırdan yazmaları veya yeni bir çekirdek geliştirmeleri lazım. Artık gerçekten bıktırdı. Windows 11'de bile hala Windows NT 6.0 (Vista) çekirdeği kullanılıyor.

Yani Linux çekirdeğinin de ilk sürümü 1991 yılında çıkmış ama en son büyük güncellemesi 2019 yılında gelmiş ki daha büyük güncellemeler de gelecek. Fakat NT çekirdeği 2006 yılından beri büyük ölçüde değişmemiş. Yani bu da büyük bir sorun zaten.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı