Windows 11 çıkması Linux dünyasını nasıl etkiler?

Kart çıkalı 6 ay olmuş ancak en güncel dağıtımı indirdiğim Linux'ta bununla ilgili bir güncelleme almamıştı. Windows'ta daha önce hiç böyle bir şey yaşamadım.
NVIDIA'nın kapalı kaynak sürücülerini kurmanız gerek GNU/Linux ile NVIDIA kullanacaksanız. Tek komutla kurulabiliyor Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlarda. Uzun zamandır NVIDIA'nın en son kartı RTX 3060'a da destek var. Şu an bir karta destek yoksa da bu NVIDIA'nın suçu oluyor. GNU/Linux ile NVIDIA'da CUDA kullananlar GNU/Linux'un CUDA performansının daha iyi olduğunu söylüyorlar.

Windows'tada GNU Icecat yok, o yüzden en iyisi Linux.
GNU IceCat (önceki adıyla GNU IceWeasel[2]); Mozilla Firefox web tarayıcısının, marka haklarından arındırılmış özgür bir türevi. GNU Tasarısı tarafından dağıtılır. Linux, Windows, Android ve OS X'e uyumludur. Vikipedi.

Ben bile bu durumu gözlemleyebiliyorum. Her program güncellemesinden sonra veya her program yükledikten veya kaldırdıktan sonra "Microsoft Compatibility Telemetry" diye saçma sapan bir işlem %10 ile %30 arası CPU yemeye başlıyor. Her çalışmaya başladığında CPU fanı hızlanıp daha fazla ses çıkarmaya başladığı için ve ben ses konusunda aşırı hassas olduğum için hemen hissediyorum ve anında sonlandırıyorum. Fakat her seferinde bir Telemetry işlemi çalıştırıp bilgi toplama ayağına CPU yemek nedir?
"Microsoft Compatability Telemetry" de listemde var zaten. Fan sesini ciddi derecede arttırıp kastırıyor bilgisayarı.

Nvidia'nın driverleri kapalı. Nvidia açık kaynak kodu sevmediğinden kullanıyıcıya fayda sağlayacak açık kaynak hiçbirşeye sıcak bakmıyor.
AMD driverleri açık kaynak olduğu için Linux kerneli ile birlikte geliştiriliyor ve AMD'nin kapalı driverine göre çok daha stabil ve daha performanslı.
Nvidia daha geçen haftalara kadar Wayland'a destek vermiyordu. AMD ve Intel kaç senedir destekliyor.

Nvidia'nın driverleri kapalı. Nvidia açık kaynak kodu sevmediğinden kullanıyıcıya fayda sağlayacak açık kaynak hiçbirşeye sıcak bakmıyor.
AMD driverleri açık kaynak olduğu için Linux kerneli ile birlikte geliştiriliyor ve AMD'nin kapalı driverine göre çok daha stabil ve daha performanslı.
Nvidia daha geçen haftalara kadar Wayland'a destek vermiyordu. AMD ve Intel kaç senedir destekliyor.
Hocam siz galiba Wayland kullanıyordunuz, deneyimleriniz nasıl neler daha iyi?

NVIDIA'nın kapalı kaynak sürücülerini kurmanız gerek GNU/Linux ile NVIDIA kullanacaksanız. Tek komutla kurulabiliyor Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlarda. Uzun zamandır NVIDIA'nın en son kartı RTX 3060'a da destek var. Şu an bir karta destek yoksa da bu NVIDIA'nın suçu oluyor. GNU/Linux ile NVIDIA'da CUDA kullananlar GNU/Linux'un CUDA performansının daha iyi olduğunu söylüyorlar.
Bu tabi ki de Nvidia'nın suçu oluyor. Suçu Linux'a atmak doğru değil. Ancak şu açıdan bakın; Windows neredeyse her zaman öncelikli oluyor firmalar tarafından. Bu da son kullanıcının avantajına bir durum.

Sanıyorlar ki NVIDIA'nın ki buna hiçbir zaman rastlamadım, yeni çıkarttığı bir karta destek vermemesi Linux'un suçu veya acizliği. Sanki NVIDIA kullanmak zorundayızmış gibi.

Hocam siz galiba Wayland kullanıyordunuz, deneyimleriniz nasıl neler daha iyi?
Xorg'dan biraz daha hızlı. Çoklu monitör desteği çok daha iyi.
PulseAudio yerine de pipewire-pulse kullanıyorum, ses kalitesi ve bluetooth desteği daha iyi.

Geri
Yukarı