Windows 11 çıkması Linux dünyasını nasıl etkiler?

Sanıyorlar ki NVIDIA'nın ki buna hiçbir zaman rastlamadım, yeni çıkarttığı bir karta destek vermemesi Linux'un suçu veya acizliği. Sanki NVIDIA kullanmak zorundayızmış gibi.
Bu tabi ki de Nvidia'nın suçu oluyor. Suçu Linux'a atmak doğru değil. Ancak şu açıdan bakın; Windows neredeyse her zaman öncelikli oluyor firmalar tarafından. Bu da son kullanıcının avantajına bir durum.

Güle güle oynayın. Gözüm yok. Lakin Windows destekli oyun listesi çok daha kabarık bir liste. Rakip olunamayacak düzeyde kabarık üstelik.
Ben gözün olup olmamasına bir şey demedim. Sadece tek tıkla oynuyorum dedin ya Windows'ta, bunda da aynısını yapıyorsun.

Listesi o kadar kabarık değil, birazcık takip etmiyorsun sanki ha?
Kardeş Vega8 ile GNU/Linux'ta Death Stranding oynuyorum Windows'taki gibi, var mı ötesi yahu? Nasıl rakip olamaz? Ekran kartım olsa nasıl coşar oyunlar?

Tüm PSP oyunlarını, RPSC3, PCS2, Wii oyunlarunu, Wii U (zelda) oyunlarını falan açıyor.
Napsın daha sana yaranmak için :D?
İstediğin tasarımı ve hızı da veriyor.

Ben online oyun oynamıyorum pek eskisi gibi ama LoL açıyor. Zamanında performansının da güzel olduğuna dair konu açmıştım.
Dota 2, CS:GO, Warframe (bayılırım) gayet başarılı GNU/Linux'ta.

Son düzenleme:
Kaç gün önce Mint'de dolphin ile Metroid Prime oynadım.
Ben de Sonic oyunu vardı, Zelda'nın Twilight Prince (princesste olabilir) o oyunları vardı güzelce oynamaya çalışıyordum. Şahsen eski ve eğlenceli oyunlara bayılıyorum. Günümüz oyunları biraz amelelik yapmak gibi.

Nadiren oyun oynuyorum. Oynadığım oyunlar Space Engineers, Minecraft ve bazı VN'ler. Space Engineers C# ile yazılmış olmasına rağmen sıkıntısız oynatıyor. Minecraft'ın Linux desteği var zaten. VN'ler düz Wine ile çalışıyor zaten.

Ben gözün olup olmamasına bir şey demedim. Sadece tek tıkla oynuyorum dedin ya Windows'ta, bunda da aynısını yapıyorsun.

Listesi o kadar kabarık değil, birazcık takip etmiyorsun sanki ha?
Kardeş Vega8 ile GNU/Linux'ta Death Stranding oynuyorum Windows'taki gibi, var mı ötesi yahu? Nasıl rakip olamaz? Ekran kartım olsa nasıl coşar oyunlar?

Tüm PSP oyunlarını, RPSC3, PCS2, Wii oyunlarunu, Wii U (zelda) oyunlarını falan açıyor.
Napsın daha sana yaranmak için :D?
İstediğin tasarımı ve hızı da veriyor.

Ben online oyun oynamıyorum pek eskisi gibi ama LoL açıyor. Zamanında performansının da güzel olduğuna dair konu açmıştım.
Dota 2, CS:GO, Warframe (bayılırım) gayet başarılı GNU/Linux'ta.
Yani Linux oyun konusunda daha başarılı öyle mi?

Çoğulculuktan vurmaya çalışıyorsunuz da Windows, %90'ın üzerinde bir kullanım oranına sahip.
Mobil cihazlar ve sunucuları dahil ederseniz Linux'un çok daha yüksek kullanım oranına sahip olduğuna bahse bile girerim. Ayrıca sadece masaüstü pazarını dahil etseniz bile Windows'un %90'ın üzerinde değil, %73'lük bir kullanım oranı var. Sallarken tutturmak önemli. 🙃

Ekleme: Linux çekirdeğine sahip Android'in kullanım oranı Windows'tan daha fazlaymış, bahse girsem kazanırmışım. 😂

Görüldüğü üzere "açık kaynak" olmasından başka bir avantajı yok.
Tabii ki, sadece açık kaynak olmasından ötürü daha fazla masaüstü yazılımının desteklendiği Windows'u kullanmak yerine Linux kullanıyorlar. (!)

Linux'un daha stabil olduğu bir gerçek. Ayrıca açık kaynak olması sadece özelleştirmeyi sağlamıyor, aynı zamanda ortaya çıkan sorunların anında çözüme kavuşturulup kullanıcılara dağıtılmasını da sağlıyor. Kimseyi bir şeylere zorlamıyor. Mesela Windows, otomatik sürücü kurmayı kapatmama rağmen AMD sürücülerini zorla kurarken Linux'ta tek satırlık komutla bu sürücülerin çalışmasını engelleyebiliyorum. Windows zırt pırt mavi ekran verebilirken Linux'ta çok ciddi bir sıkıntı olmadığı sürece Kernel Panic ile karşılaşmak çok zor. Windows'ta bir yazılımı indireceğim diye siteler arasında canım çıkıp indirme düğmeleri arasında virüs kapma tehlikesi atlatırken Linux'ta tek satırlık komutla çoğunlukla istediğim yazılımlara anında ulaşıyorum. Windows'ta sadece bir sürücü bulacağım diye canım çıkarken Linux'ta spesifik donanımlar olmadığı sürece birçok sürücü çekirdekle beraber geliyor, tak çalıştır mantığı kullanıyorum. :)

Windows ise taaaaa 2005-2006'da Vista döneminden kalma NT 6 çekirdeğini evirip çevirip 7, 8, 10 gibi adlarla önümüze sunarken Linux'un son çekirdeği 5.0 ise Mart 2019'da kullanıma sunuldu ve en son 4 gün önce güncellendi. 😂

Andriod de Linux çekirdeğini kullanıyor ve açık kaynak kodlu ama tüm bilgilerini Windows'tan daha çok topluyor.
O verileri toplayan Android işletim sisteminin kendisi değil, o işletim sistemine yüklediğiniz uygulamalar. Windows kurulum sırasında "Reklam kimliğinizi kullanalım mı?" diye doğrudan sorarken Linux'ta birçok dağıtımda EULA bile yok.

Veri toplamada Android'in neler yaptığı ortada. O yüzden Android'i ak kaşık olarak görmeyin.
Veri toplayan Android işletim sisteminin kendisi değil, o işletim sistemine kurduğunuz yazılımlar. İsterseniz bunları kolaylıkla kaldırabilir/devre dışı bırakabilirsiniz. iOS'ta kolayca Apple yazılımlarını devre dışı bırakabiliyor musunuz? 🤔

Windows ise Telementry denen şeyle ne zaman sistemi kilitlesem kafayı yedirtiyor.

Son düzenleme:
Yahu beni birazcık güldürdün be! Böyle çarptırma da görmedim açıkçası.
Windows oyun konusunda daha iyi. Hala "Ama ben bunu oynayabiliyorum bakın" diyorsunuz.

Şunu diyemiyorsunuz; "Eğer konu oyunsa Windows daha iyi." Neden diyemiyorsunuz?

Windows oyun konusunda daha iyi. Hala "Ama ben bunu oynayabiliyorum bakın" diyorsunuz.

Şunu diyemiyorsunuz; "Eğer konu oyunsa Windows daha iyi." Neden diyemiyorsunuz?
Konu oyunsa, Orbis Os daha başarılı.
Konu performanssa macOS ve GNU/Linux daha başarılı,
Konu güvenlik ve gizlilikse macOS ve GNU/Linux daha başarılı,
Konu özgürlükse GNU/Linux daha başarılı :D.

Geri
Yukarı