Windows 11'in yanına Linux kurmaya gerek var mı?

Kamtasya

Decapat
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ryzen 5 5600

zotac rtx 3060 12gb oc edition

crucial 500gb m.2 ssd
Meslek
Öğrenci
Linux kurup kurmamaya emin değilim ihtiyacım olup olmadığını da kestiremiyorum. CS:GO, Stray, Minecraft'ı aktif olarak oynuyorum. İleride yüklemeyi düşündüğüm Destiny 2 ve Doom Eternal var para biriktirip GTA 5 alacağım.

Sistemim:

R5 5600.

RTX 3060 12 GB.

Crucial P3 SSD 500GB.

Düzenleme: Daha önceden Linux deneyiyim var.

Son düzenleme:
Kurabilirsin. Deneyim elde etmis olursun. Seversen tamamen gecersin.

CS:GO ve Minecraft'in native destegi var. Sorunsuzca oynayabilirsin.
Stray, Doom Eternal, GTA V oyunlarini Proton ile oynayabilirsin.
Destiny 2 oynayamazsin maalesef.

Linux kurup kurmamaya emin değilim ihtiyacım olup olmadığını da kestiremiyorum. CS:GO, Stray, Minecraft'ı aktif olarak oynuyorum. İleride yüklemeyi düşündüğüm Destiny 2 ve Doom Eternal var para biriktirip GTA 5 alacağım.

Sistemim:

R5 5600.

RTX 3060 12 GB.

Crucial P3 SSD 500GB.

Şu an oynadığınız oyunlardan bir tek Destiny 2 çalışmıyor. Diğer oyunlar oynanabiliyor. Hatta MC ve CS:GO daha iyi performans veriyor. Bir dualboot kurup deneyin derim. Pop!_OS'ya da Linux Mint tercih edebilirsin.

Kurmadan Linux canlı ortamında test edebilirsiniz. Arayüzü güzel ve kullanabileceğiniz birkaç dağıtım önereyim:

Not: Canlı masaüstü ortamında oyun oynaman çok zor. Eğer oyun oynamayı denemek istiyorsan kurman gerek. Linux dağıtımlarını Windows'un yanına kurman sıkıntı yaratmaz.

Şu an oynadığınız oyunlardan bir tek Destiny 2 çalışmıyor. Diğer oyunlar oynanabiliyor. Hatta MC ve CS:GO daha iyi performans veriyor. Bir dualboot kurup deneyin derim. Pop!_OS'ya da Linux Mint tercih edebilirsin.

Daha önceden uzun bir Linux deneyimim var (Arch kullanmadım önermeyin zor) cutefish veya Ubuntu kuracağım. Hangisi NVIDIA driverlarını destekliyor?

Daha önceden uzun bir Linux deneyimim var (Arch kullanmadım önermeyin zor) cutefish veya Ubuntu kuracağım. Hangisi NVIDIA driverlarını destekliyor?

Cutefish projesi artık desteklenmiyor. Ubuntu yerine de Pop!_OS kurmak daha iyi olur bence. Eğer Ubuntu arayüzünü istersen de Pop!_OS'un hazırladığı rehber ile Ubuntu arayüzüne geçiş yapabilirsin.

Cutefish projesi artık desteklenmiyor. Ubuntu yerine de Pop!_OS kurmak daha iyi olur bence. Eğer Ubuntu arayüzünü istersen de Pop!_OS'un hazırladığı rehber ile Ubuntu arayüzüne geçiş yapabilirsin.

Ubuntu'da kalmak istiyorum. Zaten driver kurmak zor değil. Değildi yani kullanmayalı uzun zaman oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 11 3 yıldır çıktı lakin ben maks. 1-2 saat bile kullanmadım. Linux kullanınca, Windows 11'in ne kadar laglı bir işletim sistemi olduğu görülüyor. Windows 10'nun da modası geçiyor. En sonra 2 gün önce test ettim, daha da hantallaşmış Windows 11.

Neden Linux kullanıyorum.
1. AMD GpU ile Linux'ta çok fazla fps alıyorum Windows10a göre. Bu oyunların hepsinde çok güzel FPS aldım.

1693350188926.png

2. Fark edilebilir bir hız. gEREk Windows 10, 11 çok hızlıdır bence. Hissediliyor yani.

3. Özelleşeblir bir şey olması da yine kullanıcıla için güzel bir şey.

Geri
Yukarı