Windows 11 makyajlı Vista mı?

Hiçbir Windows işletim sistemi kötülük olarak Vista ile denk değildir. Vista gelmiş geçmiş en berbat Windows iletim sistemidir.
11'e gelirsek ya bu işletim sistemini kullanmıyorum ya da kötüleyenler kullanmıyor. Çünkü 12 yıl öncesinin giriş seviyesi sisteminde gayet akıcı çalışıyor. Sadece RAM ve SSD yükseltmesi yaptım, yağ gibi akıyor.
İşlemcim Intel B960, ekran kartım NVIDIA GT520M.
11, XP ve 7'den sonraki en iyi üçüncü Windows işletim sistemidir.

Hocam bende Windows 11 kullanıyorum performansda Windows 10'dan iyi bir tek içindeki Vista göndermeleri yüzünden merak ettim bir de Vista kötü değil zamanına göre çok gelişmis bir sistemdi bence.

Arkadaşlar Windows 11 makyajlı Vista mı? Çünkü bcdedit -set {default} graphicsmodedisabled yes komudunu adminstator CMD'ye girerseniz Vista boot screen geliyor ve dwm. Exeyi disable ederseniz Vista Basic yani Aero Basic teması geliyor otomatikman. Sizce Windows 11 makyajlı Vista mı?
Bu şaşırılmayacak bir durum. Yeni bir çekirdek geliştirmek altında kalkışılması zor bir süreçtir.

Windows Vista, Windows XP'nin aksine 5.0 çekirdek sürümünü bırakarak 6.0 çekirdeğine ve buna eşdeğer olması için de 6000 yapısıyla piyasaya sürüldü. Bunu daha sonra piyasaya sürülen Windows 7, 6.1 sürümüyle; Windows 8, 6.2 sürümüyle ve Windows 8.1, 6.3 çekirdek sürümüyle izledi.

Windows 10, 6.4 çekirdek sürümünü ve bunu Windows'un son sürümü olarak belirlemek için 10.0 değerini sahiplendi (ancak fiziksel olarak çekirdek üzerinde değişim yapılmadı) ve buna eşdeğer olarak 10240 yapısıyla piyasaya sürüldü. Bu, Windows 10'un genel kullanım sürümünün sürüm 1507 olarak değil de "10.0" olarak imzalanmasına da yol açtı.

Windows 11, Windows 10'un sahip olduğu 10.0 çekirdek sürümünü korudu ve bu da onu Windows 10 için bir güncelleme yaptı.

Dolayısıyla Windows 11; en başında Windows 10 için daha sonra da Windows Vista için bir güncellemedir.

Not: Belgelerde resmi olarak Windows 10'un çekirdek numarası 6.4 veya 10.0 olarak belirlense de 6.3'lük bir değer de sıkça mevcuttur. Bu ilk planda Windows TH'nin ya da Windows 8.2'nin, Windows 8.1 için bir güncelleme olarak planlanmasıyla bir ilgisi olabilir.

Ekran görüntüsü 2023-12-04 201042.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı