Windows 11 neden TPM 2.0'ı ve Secure Boot'u zorunlu tutuyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Windows 11'in çıkmasıyla birlikte Windows 10 ölmüş, bitmiş gibi davranan arkadaşlar var. 2025 yılına kadar güncelleme alacak bir işletim sisteminden bahsediyoruz. Ki büyük güncelleme olan 21H2'de yolda. 2025 yılında da TPM desteği olmayan bir bilgisayar tahmini 8 yıllık oluyor en yenisi. 8 yıllık bilgisayara destek vermediği için Microsoft'a darılmak çok anlamsız. Ki 2025 yılından sonra da Windows 10'u kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hocam sorun şu ki Windows 11, Windows 10'a göre çok daha iyi bir işletim sistemi gerek güç yönetimi gerek tasarım gerek performans anlamında. Celeron N4000 gibi bir işlemci bile kullanabilirken 5-6-7. nesillerin kullanamaması büyük bir saçmalık.

Celeron N4000 gibi bir işlemci bile kullanabilirken 5-6-7. nesillerin kullanamaması büyük bir saçmalık.

Evet bu yüzden de zaten Windows 11 gibi bir işletim sistemi Türkiye gibi sistem olarak çok güncel olmayan ülkelerde tutulmayacak ve belki de ileride Türkçe desteğini bile zor görcez Win 12 gibi gelecek sistemlerde.

Hocam sorun şu ki Windows 11, Windows 10'a göre çok daha iyi bir işletim sistemi gerek güç yönetimi gerek tasarım gerek performans anlamında. Celeron N4000 gibi bir işlemci bile kullanabilirken 5-6-7. nesillerin kullanamaması büyük bir saçmalık.
Hocam TPM ve Secure Boot desteği olduğu halde işlemci kaynaklı yükleyemeyen kullanıcılar için ben de işlemci desteğin genişletilmesi taraftarıyım, bu konuda hemfikiriz. Ama Windows güvenlik için güzel adımlar atmış durumda TPM ve Secure boot zorunluluğu getirerek. Bu konuda geri adım atmalarını doğru bulmuyorum, ki geri adım atmayacaklardır muhtemelen. Ama ilerleyen günlerde işlemci desteğinin genişletileceğini düşünüyorum, TPM ve Secure Boot destekleyen tüm anakartlardaki işlemcileri ilerleyen günlerde destek listesine ekleyeceklerdir bence.

Hocam TPM ve Secure Boot desteği olduğu halde işlemci kaynaklı yükleyemeyen kullanıcılar için ben de işlemci desteğin genişletilmesi taraftarıyım, bu konuda hemfikiriz. Ama Windows güvenlik için güzel adımlar atmış durumda TPM ve Secure Boot zorunluluğu getirerek. Bu konuda geri adım atmalarını doğru bulmuyorum, ki geri adım atmayacaklardır muhtemelen. Ama ilerleyen günlerde işlemci desteğinin genişletileceğini düşünüyorum, TPM ve Secure Boot destekleyen tüm anakartlardaki işlemcileri ilerleyen günlerde destek listesine ekleyeceklerdir bence.

Hala diyorum bununla ilgili sert politika izlemelerinde sorun yok fakat bilinçli kullanıcıları da düşünmeleri gerekiyor. Ben imzasız kernel kullanmak isteyebilirim sen neden benim önüme bir engel koyuyorsun ki?

Hocam TPM ve Secure Boot desteği olduğu halde işlemci kaynaklı yükleyemeyen kullanıcılar için ben de işlemci desteğin genişletilmesi taraftarıyım, bu konuda hemfikiriz. Ama Windows güvenlik için güzel adımlar atmış durumda TPM ve Secure Boot zorunluluğu getirerek. Bu konuda geri adım atmalarını doğru bulmuyorum, ki geri adım atmayacaklardır muhtemelen. Ama ilerleyen günlerde işlemci desteğinin genişletileceğini düşünüyorum, TPM ve Secure Boot destekleyen tüm anakartlardaki işlemcileri ilerleyen günlerde destek listesine ekleyeceklerdir bence.
Benim işlemcimi desteklemiyor ama kurulum yaptım.

Intel'in 6. ve 7. nesil işlemcilerine sahip olan arkadaşlar TPM sorununu dert etmesin, zira işlemciniz TPM 2.0'ı gayet destekliyor. Secure Boot ise UEFI ile gelen bir özellik sapla samanı karıştırmamak lazım.

Bu bakımdan Microsoft'un bu kararı almasının sebebi tamamen ticari. Güncel güvenlik çözümlerini destekleyen ve maksimum 5 yıllık olan, sadece Windows 10'u çalıştıran işlemcilerin Windows 11'i desteklememesinin akla mantığa izahı yok çünkü. Olay tamamen donanım satmak.

TPM zorunluluğu sadece daha büyük bir şeyin başlangıcı. Microsoft kendi güvenlik çipi için zemin hazırlıyor. Onu getirdiğinde Intel ME tarzında donanım seviyesinde bir arka kapı oluşturacak bilgisayarlarda. İşte bu yüzden kapalı kaynak olan hiçbir şeye güvenmemeniz gerek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Özgürlük dediğimiz bir şey var. İmzasız işletim sistemini boot etmek istiyorsam bu benim hakkım değil mi? Sürücü şifrelemeyi neden bu kadar önemsiyor Windows?

Mümkünse inin.
Edebiliyorsun zaten. Etmek istersen kapamak zorundasın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı