Windows 11 net bir şekilde Windows 10'dan daha yavaş

Kullanım istatistiklerine bakınca, Windows 11 oldukça dusuk bir yuzdeye sahip. Yeni oluşu ve de hatalara sahip olması yeterli bir sebep degil bence.

En buyuk sebep; gorsel arayuzde buyuk degişimlere rağmen, teknik olarak 10'dan farksız kalışı ve de ustune gelen hatalar/optimizasyon sorunları.

İptal edilecek demem abesmiş. Bir dayanagı olmadıgı gibi saçma bir soylemmiş.

Ancak 5 senelik bir Insider olarak belirtmem gerekir ki 10'dan farksız olup -gorsellik hariç- ustune hazır olmayan bir işletim sisteminin cogunlugun kullanacak olmasını ummak ancak saflık olur.

İnsanlara geçiş için yeterli sebep bile soyleyemediler. Android destegi ABD'de betaya açıldı. Dunyaya ne zaman yayılır bilmiyoruz maalesef. Performans yine muamma. DirectStorage teknolojisi ilk açıklandıgında saçmasapan sistem gereksinimleri ile karşımıza çıktı. Sonradan gereksinimler dusurulmeye çalışılsa da teknoloji halen genel kullanıma hazır degil.

Windows 11, 10X'in klonu sadece. O kadar acele ile karar alınıp, o kadar acele ettikleri belli ki...
DirectStorage kısmında çok güldüm XD. O teknoloji yıllardır Microsoft'un Xbox'unda var kankam. PC'ye getirilmeye de hazır. Xbox ile PC'nin bir olmadığını ayık, bu bir. 7 senedir Insider'ım. Microsoft'un şu ana kadar yaptığı en büyük hata Vista, en anlamsız hata Windows 8 idi. Windows 10 bana göre mükemmel bir işletim sistemiydi ve yıllardır eski görünmü kullanmak, aynı menüleri görmek, aynı pencerelere bakmanın insanları sıktığını da anladı ekip. Görünümü harika yapıp, eklenilebilecek bir kaç güzel özelliği ekleyip, yenilik adına bir kaç özelliği UWP ile yeniden kodlamaları ile Windows 10'dan bir kaç özellik eksik kaldı fakat en nihayetinde Windows 11 de Windows 10? Windows 11'in oldukça düşük bir yüzdeye sahip olması çok normal ve evet sebebi yeni oluşu, yeni olduğu için bulundurduğu çok fazla hata. Microsoft, Windows 8'den sonra bütün sürümlerde bunu yaşadı ve yaşayacak da zaten. İnsanlar hazır değilken, hazır olmadıkları işletim sistemine hazırladılar Windows 8'de. Fakat bana göre Windows 11, çok güzel görünümlü, harika yeni bir tasarım ve yenilikçi özelliklere sahip bir Windows 10. Memnunum, ileride hatalar düzeltildikçe daha da memnun olacağımı düşünüyorum. 5 senedir Insider'sın ama açıp yeni gelen CPU mimarilerini bile incelememişsin. Temalar bile farklı bir method ile loadlanıyor açılışta, eğer Blog'u takip ettiysen görmüşsündür: "Fast Theme Accelerator" mimarisi. Bence düşünmüşsündür bu kadar yüksek sistem gereksinimlerinin neden olduğunu? İnsanlar desteklenmeyen bilgisayarlarla geçip Windows 11 güçsüz, yavaş, kötü, "öğğğ" diyorlar çünkü desteklemiyor sistemleri. Listeyi yüksek tuttular çünkü biliyorlardı insanların bu mimarilerle sorun yaşayacaklarını. Fakat destekleyen neredeyse çoğu yeni bilgisayar Wİndows 11'de çok hızlı, bunu gördüm, yaşadım.

DirectStorage kısmında çok güldüm XD. O teknoloji yıllardır Microsoft'un Xbox'unda var kankam. PC'ye getirilmeye de hazır. Xbox ile PC'nin bir olmadığını ayık, bu bir. 7 senedir Insider'ım. Microsoft'un şu ana kadar yaptığı en büyük hata Vista, en anlamsız hata Windows 8 idi. Windows 10 bana göre mükemmel bir işletim sistemiydi ve yıllardır eski görünmü kullanmak, aynı menüleri görmek, aynı pencerelere bakmanın insanları sıktığını da anladı ekip. Görünümü harika yapıp, eklenilebilecek bir kaç güzel özelliği ekleyip, yenilik adına bir kaç özelliği UWP ile yeniden kodlamaları ile Windows 10'dan bir kaç özellik eksik kaldı fakat en nihayetinde Windows 11 de Windows 10? Windows 11'in oldukça düşük bir yüzdeye sahip olması çok normal ve evet sebebi yeni oluşu, yeni olduğu için bulundurduğu çok fazla hata. Microsoft, Windows 8'den sonra bütün sürümlerde bunu yaşadı ve yaşayacak da zaten. İnsanlar hazır değilken, hazır olmadıkları işletim sistemine hazırladılar Windows 8'de. Fakat bana göre Windows 11, çok güzel görünümlü, harika yeni bir tasarım ve yenilikçi özelliklere sahip bir Windows 10. Memnunum, ileride hatalar düzeltildikçe daha da memnun olacağımı düşünüyorum. 5 senedir Insider'sın ama açıp yeni gelen CPU mimarilerini bile incelememişsin. Temalar bile farklı bir method ile loadlanıyor açılışta, eğer Blog'u takip ettiysen görmüşsündür: "Fast Theme Accelerator" mimarisi. Bence düşünmüşsündür bu kadar yüksek sistem gereksinimlerinin neden olduğunu? İnsanlar desteklenmeyen bilgisayarlarla geçip Windows 11 güçsüz, yavaş, kötü, "öğğğ" diyorlar çünkü desteklemiyor sistemleri. Listeyi yüksek tuttular çünkü biliyorlardı insanların bu mimarilerle sorun yaşayacaklarını. Fakat destekleyen neredeyse çoğu yeni bilgisayar Wİndows 11'de çok hızlı, bunu gördüm, yaşadım.
Beni bu açıklama tatmin etmedi. Bu kadar basit olmamalı. Yani görsellikten sıkılan kullanıcıya tek bir Update ile W11’in şu anki görselliğini getirmek çok zor olmazdı diye düşünüyorum. Ne derseniz diyin hala stabilize sorunları var W11’de bu bir gerçek ve çok doğal bişey.

Beni bu açıklama tatmin etmedi. Bu kadar basit olmamalı. Yani görsellikten sıkılan kullanıcıya tek bir Update ile W11’in şu anki görselliğini getirmek çok zor olmazdı diye düşünüyorum. Ne derseniz diyin hala stabilize sorunları var W11’de bu bir gerçek ve çok doğal bişey.
Evet doğal bir şey, bahsettiğim de bu. Windows 10 da aynı sorunları yaşadı. Windows 10'a benzer bir güncelleme getirip aynı görünümde bırakamazlardı çünkü çekirdek hala Vista çekirdeği ve Sun Valley isimli bir update getirip hem logo, hem dizayn değiştiremezlerdi. Piyasaya yeni bir isim sürmek zorundalardı ve iyi de oldu. Bundan sonra daha sık Windows sürümleri göreceğiz gibime geliyor.

Evet doğal bir şey, bahsettiğim de bu. Windows 10 da aynı sorunları yaşadı. Windows 10'a benzer bir güncelleme getirip aynı görünümde bırakamazlardı çünkü çekirdek hala Vista çekirdeği ve Sun Valley isimli bir update getirip hem logo, hem dizayn değiştiremezlerdi. Piyasaya yeni bir isim sürmek zorundalardı ve iyi de oldu. Bundan sonra daha sık Windows sürümleri göreceğiz gibime geliyor.
Çekirdek olarak Windows NT diye biliyorum Vista ile alakalı bişey hiç duymadım ben.

Bu Windows 10 net bir şekilde Windows 8'den daha yavaş demeye benziyor. Normal olaylar bunlar paran yoksa uğraşma diyor Microsoft adamlar bilinçli olarak böyle yapıyorlar zenginsen dert edilmeyecek durumlar. Fakat TR de sıkıntı. Gerçi işletim sistemini de direkt olarak kötülemeden şunu da diyebilirim adamlar yeni çıkarttılar güncelleme ile düzeltmeleri muhtemel hataları çok fazla.

Windows 10'da kaymak gibi akan sistem ve Windows 11'i destekleyen sistem Windows 11'i kurunca gözle görülür bir biçimde yavaşlıyor. Gerek masaüstü gerek oyunlar çok kötü oluyor. Nedeni nedir?

Özellikler:
Intel i5-9300HF
GTX 1650 Mobile
8 GB RAM
256 GB M.2 SSD
Hep böyle derler W10 çıktığında da böyle sistem mi olur çok yavaş çok kötü dediler daha eskiye gidersek hep aynı laflar her çıkan yeni sistem için. Kullanıcın kolayı bulunmaz yani 20 liralık klavye kullandığı günleri unutur. İnternetin kopup kopup durduğu 120 p görüntüyü şimdi bunlara mana bulur. Format işlemi için saatlerce uğraştığımız. 300 tane güncelleme yüklediğimiz. Uygulamaları Türkçe ye çevirmek için uğraştığımız günler kabus gibiydi.

Yeni güncelleme ile animasyonlar biraz daha iyi ilk çıkışına göre. İlk çıkış zamanı başlangıçta siyah ekran hatası vardı düzelmiş almadım aynı hatayı. Oyunlarda minimum FPS değeri daha düşük gibi ama ortalama değer yine aynı görünüyor. Explorer arada yenileniyor gibi ve görev çubuğundaki kısayol bazen açılmıyor geç tepki veriyor devam ediyor bu halen. Kapanış yine uzun sürüyor, yeniden başlatıp sistemi kapatınca Windows 10 gibi hızlı kapanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı