Windows 11 oyun performansı kötü

Yöntem 1: Bilgisayar bileşenlerini analiz edin​

Bazı oyunlar bilgisayarınızın performans özelliklerini belirleyebilir ve bu düzeye gereken şekilde ayarlanabilir. Ancak oyun ayarlarını el ile ekran kartınızın ve işlemcinizin işleyemeyeceği bir düzeye ayarlarsanız, oyundan daha düşük bir performans elde edersiniz.

Yaptığınız değişikliklerin herhangi bir fark yaratıp yaratmadığını belirlemek için oyun ayarlamalarını birer birer yapmanızı öneririz. Ayarlama yapmak için oyunu açın, Ayarlar (görüntü) öğesine tıklayın ve ardından bir ayarı açın veya kapatın.

Windows Vista ve Windows 7'de "Performans Bilgileri ve Araçları" adlı bir araç bulunur. Bu araç, bu bilgisayardaki Windows Deneyimi Dizini taban puanınızı listeler. Bu puan bilgisayar donanımınızın performansını ve genel işlevini belirtir.

Taban puanı görüntülemek için şu adımları izleyin:

1. Başlat'a
    Windows Başlat düğmesi
    tıklayın, Denetim Masası'na tıklayın, Sistem ve Bakım'a tıklayın ve ardından Performans Bilgileri ve Araçları'na tıklayın.
  2. Bilgisayarınızın Windows Deneyimi Dizini taban puanını ve alt puanlarını görüntüleyin. Yakın zamanda donanımınızı yükselttiyseniz ve puanınızın değişip değişmediğini belirlemek istiyorsanız, Puanımı güncelleştir'e tıklayın. Alt puanları ve taban puanını görmüyorsanız, Bu bilgisayarı puanla'ya tıklayın.

Windows Deneyimi Dizini taban puanının anlamı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft web sitesini ziyaret edin ve ardından Bilgisayar Taban Puanınız Hakkında'ya tıklayın:

http://windowshelp.microsoft.com/Windows/tr-tr/Help/f59082f4-6385-4a61-ba7e-2de9625a780a1033.mspx#EBE Sorun devam ederse, Yöntem 2'ye geçin.

Yöntem 2: Temiz başlatma kullanarak bilgisayarı yeniden başlatın​

Microsoft Windows'u başlattığınız zaman, işletim sistemi ile birlikte başka yazılımlar otomatik olarak başlayabilir. Bu programlar ve hizmetler arasında, oyunu engelleyebilecek virüsten koruma ve sistem yardımcı programları bulunabilir. Temiz başlatma gerçekleştirdiğinizde, bu programların otomatik olarak başlamasını engellersiniz.

Bu yordamı tamamlamak için yönetici veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açmış olmanız gerekir. Bilgisayar bir ağa bağlıysa, ağ ilke ayarları da bu yordamları tamamlamanızı engelleyebilir.

Temiz başlatma gerçekleştirmeye yönelik ayrıntılı adımları görmek için aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın:

331796 Arka plandaki programların oyununuzu veya programınızı engelleyip engellemediğini belirlemek için temiz başlatma gerçekleştirme
Temiz başlatma gerçekleştirdikten sonra Windows'taki temp klasörünü boşaltın. Windows geçici klasörünü boşaltmak için şu adımları izleyin:

1. Başlat'a
    Windows Başlat düğmesi
    tıklayın, Aramaya Başla kutusuna %temp% yazın ve ardından ENTER tuşuna basın.
  2. Düzen menüsünde Tümünü Seç'e tıklayın.
  3. Dosya menüsünde Sil'e tıklayın.
  4. Evet'e tıklayın.
  5. Oyunu sınayın.

Not Geçici klasörü, her belirli kullanıcı klasörünün içinde bulunur. Yolu şöyledir:

C:\Users\kullanıcı adı\AppData\Local\Temp Sorun devam ederse, Yöntem 3'e geçin.

Yöntem 3: Video bağdaştırıcısı sürücüsünü ve ses kartı sürücüsünü güncelleştirin​

Bunu yapmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:

• Video bağdaştırıcınızın üreticisine başvurarak video bağdaştırıcınız için sürücünün en son sürümünü edinin ve yükleyin.
  • Ses kartının üreticisine başvurarak ses kartı için sürücünün en son sürümünü edinin ve yükleyin.

Adım 1: Video bağdaştırıcınızın adını ve üreticisini belirleyin​

1. Başlat'a
    Windows Başlat düğmesi
    tıklayın, Aramaya Başla kutusuna dxdiag yazın ve ardından ENTER tuşuna basın.
  2. Ekran sekmesine tıklayın.
  3. Aygıt altında, Ad ve Üretici öğelerini arayın.
  4. Çıkış'a tıklayın.

Adım 2: Ses kartının adını ve üreticisini belirleyin​

1. Başlat'a
    Windows Başlat düğmesi
    tıklayın, Aramaya Başla kutusuna dxdiag yazın ve ardından Programlar listesinde dxdiag.exe'ye tıklayın.
  2. Ses sekmesine tıklayın.
  3. Aygıt altında, Ad ve Sürücüler öğelerini arayın ve ardından Sağlayıcı öğesini arayın.
  4. Çıkış'a tıklayın.

Sorun devam ederse, Yöntem 4'e geçin.

Yöntem 4: Çok oyunculu oyun performansını iyileştirin​

Az sayıda oyuncu bulunan oyunlar genellikle çok sayıda oyuncunun bulunduğu oyunlara göre daha iyi performans sağlar. Çok oyunculu oyun performansını iyileştirmek için bir LAN veya internet çok oyunculu oyunu kurduğunuzda, oyunu oynayabilecek oyuncuların sayısını azaltın. Ayrıca oyuna katılan oyuncuların sayısını azaltın.

Sorun devam ederse, Yöntem 5'e geçin.

Yöntem 5: En iyi performans için ayarlayın​

1. Başlat'a tıklayın, Bilgisayar'a sağ tıklayın, Özellikler'e tıklayın ve ardından Gelişmiş sistem ayarları'na tıklayın.
    Bildirim simgesi
    Yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenirse, parolayı yazın veya Devam'a tıklayın.
  2. Gelişmiş sekmesinde, Performans altında Ayarlar'a tıklayın.
  3. Görsel Efektler sekmesinde, En iyi performans için ayarla'ya tıklayın ve ardından Tamam'a tıklayın.
  4. Tamam'a tıklayarak Sistem Özellikleri iletişim kutusunu kapatın.
  5. Oyununuzu sınayın.
    Oyun sınama

Sorun devam ederse, Yöntem 6'ya geçin.

Yöntem 6: Sabit diskte hata olup olmadığını denetleyin​

1. Tüm açık programlardan çıkın.
  2. Başlat'a
    Windows Başlat düğmesi
    tıklayın ve ardından Bilgisayar'a tıklayın.
  3. Hasarlı olabilecek sabit disk sürücüsüne sağ tıklayın.
  4. Özellikler'e ve ardından Araçlar sekmesine tıklayın.
  5. Hata denetimi alanında, Şimdi Denetle'ye tıklayın.
  6. Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt onay kutusunu tıklayarak seçin.
  7. Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış onay kutusunu tıklayarak seçin.
  8. Başlat'a tıklayın.
Abi o Windows 7 için Windows 11'de o özellikler yok

İyi de sadece oyun açık ekran kartı sadece oyun için çalışıyor bir de Allah için
Sistem düşük, o sisteme 8.1 en iyisi.Ben 10 dan 11 e geçince FPS artışı gözlemledim.

ETS 2 için de ilginç bir durum. Intel HD Graphics 4000 ile arkadaşım gram oynayamıyor. Neyse, konumuz bu değil. Windows 11 performansınızı ciddi oranda düşürdü ise önceki işletim sisteminize geri dönebilirsiniz.
Benim PC daha kalitelidir belki 😎 High Power PSU ve çok sessiz mükemmel bi fanım var
He bu arada 768p'de ETS 2 yağmurda biraz FPS düşüyordu 720p'ye alıyordum o da var. Ama düşük ayarlarda oynatıyor sonuçta. %25 ölçeklemede bile oynayamayanlar var şu dünyada buna da şükür.

Yeni konular

Geri
Yukarı