Windows 11 Retail mi OEM mi?

HanS38

Centipat
Daha fazla  
Selam,

Windows 11 key almayı düşünüyorum fakat OEM key 100 küsur TL iken Retail key 30 küsur TL neden bu kadar fiyat farkı var ve sizce hangisini tercih etmeliyim Retail keyde bana satan kişi aynı keyi başkasına satarsa o da kullanabilir mi ya da Windows 10 OEM key alıp ayarlar kısmında o keyi Windows 11'e yazsam etkinleşir mi?

Windows 10 key alın 11 diye bir key yok. 10'daki key 11'de de çalışıyor. OEM almayın bence anakart değişikliğinden sonra çöp oluyor.

Selam,

Windows 11 key almayı düşünüyorum fakat OEM key 100 küsur TL iken Retail key 30 küsur TL neden bu kadar fiyat farkı var ve sizce hangisini tercih etmeliyim Retail keyde bana satan kişi aynı keyi başkasına satarsa o da kullanabilir mi ya da Windows 10 OEM key alıp ayarlar kısmında o keyi Windows 11'e yazsam etkinleşir mi?
OEM key anakarta gömülür ve sadece o bilgisayarda kullanılabilir. Retail key microsoft hesabınıza bağlanır ve bilgisayar değiştirseniz dahi kullanılmaya devam edilebilir. Ben geçenlerde OEM key satın aldım fakat Retail çıktı. Şahsen retail öneririm. Türkiye'de OEM nasıl daha pahalı oluyor anlamadım. Bizim burada Retail keyler daha pahalı.

OEM key anakarta gömülür ve sadece o bilgisayarda kullanılabilir. Retail key Microsoft hesabınıza bağlanır ve bilgisayar değiştirseniz dahi kullanılmaya devam edilebilir. Ben geçenlerde OEM key satın aldım fakat Retail çıktı. Şahsen Retail öneririm. Türkiye'de OEM nasıl daha pahalı oluyor anlamadım. Bizim burada Retail keyler daha pahalı.

Bi' OEM gönderin bize o zaman hocam(!)

Laptop kullanmıyorum yeni sistem alacağım Windows 10 deneme sürümü ile geliyormuş Windows 11 deneme sürümü kurmalarını rica edeceğim eğer kurarlarsa orada ayarlardan etkinleştireceğim. Kurmazlarsa temiz kurulum esnasında yapacağım.

Bir de biraz araştırdım anladığımız kadarıyla OEM ve Retail arasında ki tek fark OEM keyin anakarta gömülmesi onun dışında Retail key güvenli midir?

Laptop kullanmıyorum yeni sistem alacağım Windows 10 deneme sürümü ile geliyormuş Windows 11 deneme sürümü kurmalarını rica edeceğim eğer kurarlarsa orada ayarlardan etkinleştireceğim. Kurmazlarsa temiz kurulum esnasında yapacağım.

Bir de biraz araştırdım anladığımız kadarıyla OEM ve Retail arasında ki tek fark OEM keyin anakarta gömülmesi onun dışında Retail key güvenli midir?

Evet güvenlidir ama şu konuya bir bakın:

Ayrıca laptop alıyorsanız OEM alabilirsiniz.

Geri
Yukarı