Windows 11 tercih edilmeme nedeni nedir?

Sütten ağzı yazan yoğurdu üfleyerek yer diye bir söz vardır ya tam o yüzden. Windows 11 çıktıktan bir süre sonra "e zaten windows 10 üzerine kurulu, windows 10 ile aynı performansı ve stabiliteyi verir üzerine de daha güzel bir arayüz olur" düşüncesiyle yükseltme yaptım. Sonuç ne oldu 1 ay boyunca sürekli mavi ekran hatası aldım, küfrede küfrede kulandım. Geri Windows 10'a döndüm
Şu an Windows 10'dan daha stabil bile olabilir ama ben halimden memnunum, dertsiz başıma formatla dert açmak istemiyorum

Çoğu kullanıcı Windows 11 tam sürümde değil tam verim alamazsınız gibi cümleler kuruyor. Yaklaşık 4 aydır Windows 11 kullanıyorum ve gayet mutluyum. Performans konusuna gelecek olursak "bence" aman aman bir fark yok ama pratikliği olsun yeni dizaynı olsun gayet güzel kullanışlı ve akıcı. Konu hakkındaki yorumlarınızı özenle takip edeceğim rica ederim sorununuz varsa detaylıca yoksa genel değerlendirmelerinizi sununuz.

İlk çıktığında çok kötüydü. Şu anda daha iyi ancak yine de bir Windows 10 kadar değil. Windows 10'un stabilliği çok daha iyi ve bence daha kullanışlı.

Windows 11'i iki farklı sistemde kullandım, 1.5 seneden fazla kullanıyorum ve herhangi bir stabilite sorunuyla karşılaşmadım. Windows 11'e uyumlu sistem varsa, yenilik - güvenlik - tasarım değişikliği istiyorsan geçmemek için herhangi bir neden yok. Stabilite sorunları Windows 11'in ilk çıktığı dönemde kaldı. Intel yeni nesil işlemciler 12 - 13 - 14. nesillerin zaten yazılım ve donanım desteği sebebiyle geçmesi gerekiyor.

Bilindik basit hatalar var, Google Chrome'un kilitlenmesi bu da sayfayı yenileyince düzeliyor fakat Brave kullandığım için bana etkisi yok. Ram kullanımı olarak Windows 10'dan sadece 500 MB daha yukarıda harcıyor, aşağıya fotoğraf olarak ekleyeceğim. Oyun performansının Windows 10'dan hiç bir zerre kadar farkı yok, üstüne yeni nesil işlemci varsa işlemci desteği sayesinde daha stabil - kararlı çalıştırır. Windows başlı başına problemli bir işletim sistemi, 10'da ne sorun varsa 11'de de o kadar sorun var, dediğim gibi sistem yeterliyse keyfi olarak dahi geçilebilir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    40,6 KB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    32,7 KB · Görüntüleme: 14
İlk çıktığı zamanlarda büyük hatalar vardı. Mavi ekran veriyordu zırt pırt, Başlat menüsü kayboluyordu aşırı verimsizdi vs. Birde Windows 10 ile aynı altyapıya sahip olduğu için kimse yeni bir arayüz uğruna o kadar probleme katlanmak istemedi.

İlk çıktığı zamanlar kasma sorunları yaşıyordum ama 2023'ün şubat-Mart ayında tekrar yükleme yaptığımda kasma sorunları düzelmişti.

İşlemcim desteklememesine rağmen TPM2.0 ve Secure Boot bulunduğu için sorunsuz olarak kullanıyorum ve memnunum.

1-hantal ve optimize olmayan görünümü.
2-Windows 10'dan daha fazla kaynak tüketmesi.
3-performansdan ziyade görünüme önem vermesi.
4-animasyonlarının hantallığı.
5-sorunları ve problemleri olması.
6-oyunlarda interneti tam olarak optimize kullanamaması (lag oluşturabiliyor)
7-TPM gibi saçma sapan özellikler istemesi.
8-HDD kullananları hayattan soğutması.
9-gereksiz arka planda çalışan hizmetler.
10-artık dosya fazlalığı.
Gibi gibi gidiyor.

İlk kullandığım işletim sistemi Windows 7 idi ve Windows 10 oldukça benzer tasarıma sahip.

O yüzden 11'e geçmedim.

Geri
Yukarı