Çözüm Windows 11 "This PC can't run Windows 11" hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba arkadaşlar.

Windows 11 kurduğunuz zaman bu hatayı alabilirsiniz:

hata.jpg

Bu hata için BIOS üzerinden TPM ayarı yapmamız gerekmekte. Windows 11 için buna ihtiyaç duyuluyor.

ASUS anakartlar için:
Advanced Mode'a girip Advanced sekmesinden "AMD fTPM Configuration" üzerinden bu ayarı aktif etmeniz gerek.

asus.png

MSI anakartlar için:
Yine Advanced Mode'a giriyoruz ve Settings -> Security -> Trusted Computing bölümünden ilk önce "Security Device Support" u devreye sokuyoruz ve ardından aşağıda açılmış olan "AMD fTPM Switch" ayarını "AMD CPU fTPM" olarak seçiyoruz, işlem tamamdır.

MSI.png

Gigabyte anakartlar için:
Tekrar Advanced Mode'a geçiyoruz ve "Peripherals" kısmına giriyoruz, fTPM ayarı en üstte karşınıza çıkacaktır.

gigabyte.jpg

Merhaba arkadaşlar.

Eki Görüntüle 1069794

Bu hata için BIOS üzerinden TPM ayarı yapmamız gerekmekte. Windows 11 için buna ihtiyaç duyuluyor.

ASUS anakartlar için:
Advanced Mode'a girip Advanced sekmesinden "AMD fTPM Configuration" üzerinden bu ayarı aktif etmeniz gerek.

Eki Görüntüle 1069795

MSI anakartlar için:
Yine Advanced Mode'a giriyoruz ve settings -> Security -> trusted computing bölümünden ilk önce "Security device Support" u devreye sokuyoruz ve ardından aşağıda açılmış olan "AMD fTPM Switch" ayarını "AMD CPU fTPM" olarak seçiyoruz, işlem tamamdır.

Eki Görüntüle 1069798

Tekrar Advanced Mode'a geçiyoruz ve "peripherals" kısmına giriyoruz, fTPM ayarı en üstte karşınıza çıkacaktır.

Eki Görüntüle 1069801

MSI A68HM-Gaming anakartta Click BIOS 4 TPM açma/kapatma özelliği yok.

Tam olarak bu fTPM ne işe yarıyor? Bir süre daha Windows 10 kullanmaya devam edeceğim ben ama bu özelliği BIOS ayarlarından etkinleştirdim. Güvenlik konusunda daha mı iyi hale getiriyor sistemi?

Intel'de bu ayar yok sanırsam. Intel sisteme kurulum yapanlar sorun yaşayıp yaşamadıklarını belirtebilir.

Merhaba,

CPU: Intel i7 8700K Motherboard: ASUS Z370A Prime CPU Cooler: NZXT Kraken X52
PSU: Corsair CX750M +80 B. RAM: 16 GB Vengeance 3000 MHz CL15 DDR4
GPU: ASUS GTX 1080 Ti OC

Sistemi kullanıyorum lakin bana da "Bu bilgisayar Windows 11 çalıştıramaz" Windows 10 güncellemesi almaya devam edeceksiniz diyor. Sistem gereksinimlerini karşılamıyormuş. Nasıl olur anlamadım? Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

CPU: Intel i7 8700K Motherboard: ASUS Z370A Prime CPU Cooler: NZXT Kraken X52
PSU: Corsair CX750M +80 B. RAM: 16 GB Vengeance 3000 MHz CL15 DDR4
GPU: ASUS GTX 1080 Ti OC

Sistemi kullanıyorum lakin bana da "Bu bilgisayar Windows 11 çalıştıramaz" Windows 10 güncellemesi almaya devam edeceksiniz diyor. Sistem gereksinimlerini karşılamıyormuş. Nasıl olur anlamadım? Yardımcı olur musunuz?

TPM ayarı açmanız gerekmekte. Lakin o programa çok güvenmeyin derim.

Arkadaşlar şimdi de Windows 11 calıştırıp çalıştırmıyorsa, sistem gereksinimlerini kontrol edin veya kişisel bilgisayarınızı üreten şirkete başvurun yazısı çıkıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 5.PNG
    Ekran Alıntısı 5.PNG
    10,2 KB · Görüntüleme: 47
Tam olarak bu fTPM ne işe yarıyor? Bir süre daha Windows 10 kullanmaya devam edeceğim ben ama bu özelliği BIOS ayarlarından etkinleştirdim. Güvenlik konusunda daha mı iyi hale getiriyor sistemi?
TPM Trusted Platform Module demek. Intel tarafında PTT Platform Trust Technology olarak geçiyor.

Ev kullanıcılarını pek bir işine yaramaz. Aktif hale getirip Bitlocker kullanıldığında verilerin şifrelenerek güvenli kalması sağlanıyor.

Fakat bu durumda şifre unutulur ve key yani anahtar dosya/dizi kaybedilirse, verilelere hiçbir şekilde ulaşılamaz. Sistem diski Bitlocker ile şifrelenirse, durum yine aynı, sistem kesinlikle açılamaz ve verilerinize ulaşamazsınız.

Bankalar ve veri gizliliğinin önemli olduğu şirketler kullanılır.

Merhaba arkadaşlar.

Eki Görüntüle 1069794

ASUS anakartlar için:

Eki Görüntüle 1069795

MSI anakartlar için:
Yine Advanced Mode'a giriyoruz ve Settings -> Security -> Trusted Computing bölümünden ilk önce "Security Device Support" u devreye sokuyoruz ve ardından aşağıda açılmış olan "AMD fTPM Switch" ayarını "AMD CPU fTPM" olarak seçiyoruz, işlem tamamdır.

Eki Görüntüle 1069798

Tekrar Advanced Mode'a geçiyoruz ve "Peripherals" kısmına giriyoruz, fTPM ayarı en üstte karşınıza çıkacaktır.

Eki Görüntüle 1069801
bende msı h410m pro var i5 10400f nasıl yapıcam ben

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı