Windows 11 vs Windows 10

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Böyle bir konu açmazdım ancak kafama takıldı. 12. nesil işlemciyle Windows 10 kullananların özellikle yazmasını istiyorum. 12. nesil işlemci Windows 11 ile daha iyi çalışıyormuş. Windows 11'i açıkçası kullanmak istemiyorum genel olarak sorunu yok ancak Defender buga giriyor ve nefret etmeye başladım ufaktan performans sorunu da var gibi. Windows 10'a alışmıştım. 12. nesil işlemciyle Windows 10 geçersem sorun yaşar mıyım? Okuduğum bir yerde öyle yazıyordu, uyumsuzluk ya da stabilsizlik olabiliyormuş.

Akıcılık anlamında fark hissediliyor elbette. Sağ tık menüsünü W10 haline getirdim, dosya gezgini sekme özelliğini de devre dışı bıraktım. Bu Bilgisayar'a tıkladığımda hemen geliyor dosya gezgini. Sağ tık da öyle.

Dün eski laptop'a Windows 7 kurdum, birkaç ufak hizmet devre dışı bırakma sonrası hazırdı her şey. Modlamaya gerek olmayan bir işletim sistemi, nereden nereye... Ey Microsoft!
Windows 8.1'de de Metro uygulamalar vardı ama Windows 7 gibi hafif bir işletim sistemiydi.
Bak şimdi mesela Windows 10 ve üstü için SSD şart ama Linux ve Windows 10 altı işletim sistemleri için pek şart değil.

HDD ile LoL oynadım Linux'ta 1 tane drop girmez iken Windows 10'da giriyor hep. SSD ile girmiyor ancak.

Komplo teorisi olabilir ama Windows donanım almaya zorlatıyor insanları :D.

Artı -2 Eksi
Üşenmedim, uzun bir aradan sonra Windows 11'i NTLite ile düzenledim. Microsoft Defender, Store ve bütün UWP uygulamaları kaldırdım. Telemetriler, birçok hizmet devre dışı bırakıldı ve gizlilik ayarları yapıldı.

Kaspersky standart ile birlikte durum böyle:

Eki Görüntüle 1734589

Bir süre kullanıp, sonrasında her şeyi kapatıp öyle baktığımda 1.9 ile 2 GB arasında.

NTLite ile düzenleme öncesi 2.5 GB'dan aşağıya düşmüyordu.

Gayet normal hocam.
Bende sistem geri yükleme kapalı ayarlarından.
Telemetri kapalı.
Sürücüleri birleştir kapalı.
Insider hizmeti hizmetlerden kapalı.
Not: Sistemimde ekran karti var ancak Görev Yöneticisi'nden kaldırdım.

20230410_171125.png

Sizce normal mi?
@AJFA @turko35408

Kaspersky kurdum o da cok yavaslatti nedense, eski bilgisayari o kadar yavaslatmiyordu.
Bu durumu ben de fark ettim. Kaspersky Standart ilk çıktığında Internet Security'e göre daha hafif gibiydi ama sonrasında sistemimi daha da ağırlaştırmaya başladı.

Böyle bir konu açmazdım ancak kafama takıldı. 12. nesil işlemciyle Windows 10 kullananların özellikle yazmasını istiyorum. 12. nesil işlemci Windows 11 ile daha iyi çalışıyormuş. Windows 11'i açıkçası kullanmak istemiyorum genel olarak sorunu yok ancak Defender buga giriyor ve nefret etmeye başladım ufaktan performans sorunu da var gibi. Windows 10'a alışmıştım. 12. nesil işlemciyle Windows 10 geçersem sorun yaşar mıyım? Okuduğum bir yerde öyle yazıyordu, uyumsuzluk ya da stabilsizlik olabiliyormuş.

Hocam son durum nedir Windows 10'a geçtiniz mi?
@408157

Windows 11 kullanıyorum, kesinlikle Windows 10'dan daha stabil ve performanslı. 12. nesil de değil işlemcim ama destekliyor.

W11 yükleyin geçin. Kötü diye yaygara çıkaranlar ya kullanmayı bilmiyor ya da sistemleri milattan kalma. Geçen bir iş yüzünden mecburen Windows 10 yükledim ve 2 gün katlanamadım. En basit örnek Fortnite da Windows 10 da 16 GB RAM'in 13'ünü kullanıyor ve droplardan geçilmedi. 2 gün sonra aynı sürücü aynı driverlar programlar ile W11 ile denedim 9 GB RAM kullanımı ve sıfır drop. W11 oyun içi Windows 10'dan kesinlikle daha başarılı ve diğer masaüstü işlemlerinde de bir sorun yaşatmadı.

laptop bilgisayarımda 10 nesil intel işlemcim var. windows 11 e geçiş yaptım fakat birkaç gün sonra geri dönmek zorunda kaldım. Okul için sık sık laptop'u yanımda taşıyorum ve windows 10 da 3 saat giden şarjım windows 11'e geçiş yapınca 1 saat gitmeye başladı. Kısacası laptop için benim deneyimim olumlu olmadı ve geri dönüş yaptım.

W11 yükleyin geçin. Kötü diye yaygara çıkaranlar ya kullanmayı bilmiyor ya da sistemleri milattan kalma. Geçen bir iş yüzünden mecburen Windows 10 yükledim ve 2 gün katlanamadım. En basit örnek Fortnite da Windows 10 da 16 GB RAM'in 13'ünü kullanıyor ve droplardan geçilmedi. 2 gün sonra aynı sürücü aynı driverlar programlar ile W11 ile denedim 9 GB RAM kullanımı ve sıfır drop. W11 oyun içi Windows 10'dan kesinlikle daha başarılı ve diğer masaüstü işlemlerinde de bir sorun yaşatmadı.
Windows 10'un 22H sürümlerinde de sıkıntı var. Bazı güncellemeleri de yapmamak gerekiyor Win11 geçirmek ile alakalı update, güncelleme indiriyor. Win7'de bile eskiden bazı güncellemeleri yapmıyorduk.

Yani millete bilmiyor diyorsun ama Win10 1909x64 indirsen en stabil Win10 sürümlerinden birisi olarak, hiçbir sorun yaşamayacağını görürdün. Eski diye aldanmaya lüzum yok gayet stabil çalışıyor. Win10'da oyunun fazla GB RAM kullanması diye bir şey söz konusu değildir başka uygulamalardan dolayı RAM'in fazla kullanıyordur.

Geri
Yukarı