Windows 11'de donma oluyor

anilcaliskan

Kilopat
Makaleler
1
1 ay kadar önce aldığım freedos Acer laptop ile yaşıyorum. Windows 11 Home kurulu. Bir çözüm üretebildiniz mi?
Benim SSD değerlerim bir tık daha düşük muhtemelen 512GB olduğu için olabilir ama kendi sitesinde belirtilen değerlerden baya düşük. Her hangi bir FW güncellemesi yok.

Screenshot_1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak aynı sorunu aynı model SSD'nin 512GB versiyonuna sahip 1 ay kadar önce aldığım freedos Acer laptop ile yaşıyorum. Windows 11 Home kurulu. Bir çözüm üretebildiniz mi?

Benim SSD değerlerim bir tık daha düşük muhtemelen 512GB olduğu için olabilir ama kendi sitesinde belirtilen değerlerden baya düşük. Her hangi bir FW güncellemesi yok.

Eki Görüntüle 1720002

Bu problemi ben de yaşadım nedense, normal şekilde Windows 11 update yaptığım zaman problem devam ediyor. Ama son update sürümü entegreli şekilde kurduğum zaman problem olmuyor. Ben buradan son update şeklinde indirmiştim ve problem olmadı hiçbir türlü sistemin kurulu olduğu Nvme SSD'de...

Benim İS derlemesi bu; 22621.1413 Tabi eğer indirecekseniz en günceli indirin. "22621.1485) amd64" olanı.

Ben laptop değil ama masaüstünde Kingston ve transcend marka bir SSD kullanıyordum Kingston meğer kronik sorunluymuş sistem donuyordu bende de ama ben bunu anlayana kadar çok zaman geçti yani sorunun SSD olduğunu hız konusunda da okuma da kayıp daha azdı ama yazma değeri çok düşmüştü. Ama programlar ile bakınca sorunsuz gibi görünüyordu bozuk sektör vs yoktu. Sonra transcend marka olanda aynı şekilde hızlar yüksek ama %87'ye kadar düşmüştü sağlığı bunlar 5-6 yıllık SSD'ler tabii test yaparken SSD'nin sıcaklık değeri kayboluyordu mesela AIDA 64 veya diğer programlarda. Gidip geliyor yani test bitene kadar. Bir defa da gidip gelme sorunu olmaya başladı bende ikisini de söktüm çıkardım gidip 1 adet NVMe Kingston A2000 bir de Samsung 970 EVO SSD aldım bütün dertler gitti. Ne takılma ne de başka bir şey 5 aydır W11 mis gibi.

Yani SSD'ler gerçekten eğer kronik sorunlulara denk geldiyseniz çok kötü. Özellikle Kingston olan bendeki kronik TAA ilk zamanlarda da sistem kilitlenmesi oluyordu. Ben hep başka şeylere yoruyordum kafamda.

Bence en iyisi Samsung almak gerçekten 2 tane SSD var 860 EVO ve 870 EVO 2 side çok sağlam ve hızları vs her şeyi tam 860 EVO 2 yıllık ama hala sağlığı %97 de ve hızı tam kapasite. Biraz pahalı ama gerçekten iyi ve kaliteli.

SSD değeleri düşük, HD sentienal ile sağlık kısmın'dan da sonuç gönder.
Birde bu SSD ile olumsuz geri bildirimler sık geliyor bilgin olsun.
Sanırım burası.
Screenshot_1.png

Ne gibi bildirimler geliyor?

Bende bu arada kalan tüm yerlerde canavar gibi çalışıyor. Oyun olsun, yazılım işleri için olsun, açılış kapanış olsun aslında bir sorun yok ama bazen sağ altta bulunan Wifi, Ses ve Pil ikonlarının olduğu menüye tıkladığımda anlık 1 saniye donma oluyor. Bunun dışında bir donma veya benze bir sorun asla yok. Garip bir şekilde sadece bazen bu alana tıklayınca oluyor ve bu genellikle bilgisayara bir süre dokunmayınca veya uykudan uyanınca oluyor.
Bu problemi ben de yaşadım nedense, normal şekilde Windows 11 update yaptığım zaman problem devam ediyor. Ama son update sürümü entegreli şekilde kurduğum zaman problem olmuyor. Ben buradan son update şeklinde indirmiştim ve problem olmadı hiçbir türlü sistemin kurulu olduğu Nvme SSD'de...

Benim İS derlemesi bu; 22621.1413 Tabi eğer indirecekseniz en günceli indirin. "22621.1485) amd64" olanı.
Konu başka bir konudan taşındığı için tam olarak içerik anlaşılmamış. Yaşadığım sorun bir üstteki mesajda tanımladığım gibi tek bir yerde oluyor. Bilgisayara zaten 2 kere yeniden kurulum yapmak durumunda kaldım, driver kurulum adımları biraz problemli. Bu yüzden mümkünse yeniden kurulum yapmadan çözümlemek istiyorum.
Kaç GB Ram takılı?
İşlemcinin kaç çekirdeği var?
Optimize etmediyseniz Forumdaki rehberlere bakabilirsiniz.
16 GB, dual channel. 8GB olarak aldım devamında cihazın içindeki RAM'in tam olarak aynısından ek 8GB takviye yapıldı.
Screenshot_2.png

Optimizasyon işlemlerinden kastınız ne bilmiyorum ama tüm çekirdekleri aynı anda aktif etmekse bunu yapmak istemiyorum çünkü genel performansta bir sorun veya genel kullanımda bir takılma yok. Zaten 12700H olduğu için biraz zor soğutuluyor açıkçası. Sadece tek bir alan üzerinde bu takılmalar bazen oluyor. Bana Windows 11 tabanlı bir güncelleme ile çözülebilecek bir sorunmuş gibi geliyor açıkçası.
Ben laptop değil ama masaüstünde Kingston ve transcend marka bir SSD kullanıyordum Kingston meğer kronik sorunluymuş sistem donuyordu bende de ama ben bunu anlayana kadar çok zaman geçti yani sorunun SSD olduğunu hız konusunda da okuma da kayıp daha azdı ama yazma değeri çok düşmüştü. Ama programlar ile bakınca sorunsuz gibi görünüyordu bozuk sektör vs yoktu. Sonra transcend marka olanda aynı şekilde hızlar yüksek ama %87'ye kadar düşmüştü sağlığı bunlar 5-6 yıllık SSD'ler tabii test yaparken SSD'nin sıcaklık değeri kayboluyordu mesela AIDA 64 veya diğer programlarda. Gidip geliyor yani test bitene kadar. Bir defa da gidip gelme sorunu olmaya başladı bende ikisini de söktüm çıkardım gidip 1 adet NVMe Kingston A2000 bir de Samsung 970 EVO SSD aldım bütün dertler gitti. Ne takılma ne de başka bir şey 5 aydır W11 mis gibi.

Yani SSD'ler gerçekten eğer kronik sorunlulara denk geldiyseniz çok kötü. Özellikle Kingston olan bendeki kronik TAA ilk zamanlarda da sistem kilitlenmesi oluyordu. Ben hep başka şeylere yoruyordum kafamda.

Bence en iyisi Samsung almak gerçekten 2 tane SSD var 860 EVO ve 870 EVO 2 side çok sağlam ve hızları vs her şeyi tam 860 EVO 2 yıllık ama hala sağlığı %97 de ve hızı tam kapasite. Biraz pahalı ama gerçekten iyi ve kaliteli.
Hocam dediğiniz gibi belki kronik sorunlu bir alate denk gelmiş olabilirim ama konu başka bir konudan ayrılıp yeniden oluşturulduğu için içerik tam olarak anlaşılmamış. Ben bu mesajımdaki ilk alıntıda anlattığım gibi sadece bazen sağ altta bulunan wifi, ses ve pil bölümünü açarken 1 saniyelik takılma yaşıyorum. Onun dışında cihazda bir sorun yok oyun oynarken, proje build ederken vs canavar gibi çalışıyor. Yaşadığım sorunu araştırırken aynı SSD ile aynı sorunu yaşayan bir arkadaş gördüğüm içi konusuna yorum yapmıştım ama oradan buraya ayrı bir konu olarak taşınmış mesajım doğal olarak yarım kalır gibi olmuş içerik tam anlaşılmamış. Bu arada laptop 30 günlük.

Sanırım burası.
Eki Görüntüle 1720320

Ne gibi bildirimler geliyor?

Bende bu arada kalan tüm yerlerde canavar gibi çalışıyor. Oyun olsun, yazılım işleri için olsun, açılış kapanış olsun aslında bir sorun yok ama bazen sağ altta bulunan Wi-Fi, ses ve pil ikonlarının olduğu menüye tıkladığımda anlık 1 saniye donma oluyor. Bunun dışında bir donma veya benze bir sorun asla yok. Garip bir şekilde sadece bazen bu alana tıklayınca oluyor ve bu genellikle bilgisayara bir süre dokunmayınca veya uykudan uyanınca oluyor.

Konu başka bir konudan taşındığı için tam olarak içerik anlaşılmamış. Yaşadığım sorun bir üstteki mesajda tanımladığım gibi tek bir yerde oluyor. Bilgisayara zaten 2 kere yeniden kurulum yapmak durumunda kaldım, driver kurulum adımları biraz problemli. Bu yüzden mümkünse yeniden kurulum yapmadan çözümlemek istiyorum.

16 GB, Dual channel. 8 GB olarak aldım devamında cihazın içindeki RAM'in tam olarak aynısından ek 8 GB takviye yapıldı.
Eki Görüntüle 1720319
Optimizasyon işlemlerinden kastınız ne bilmiyorum ama tüm çekirdekleri aynı anda aktif etmekse bunu yapmak istemiyorum çünkü genel performansta bir sorun veya genel kullanımda bir takılma yok. Zaten 12700H olduğu için biraz zor soğutuluyor açıkçası. Sadece tek bir alan üzerinde bu takılmalar bazen oluyor. Bana Windows 11 tabanlı bir güncelleme ile çözülebilecek bir sorunmuş gibi geliyor açıkçası.

Hocam dediğiniz gibi belki kronik sorunlu bir alate denk gelmiş olabilirim ama konu başka bir konudan ayrılıp yeniden oluşturulduğu için içerik tam olarak anlaşılmamış. Ben bu mesajımdaki ilk alıntıda anlattığım gibi sadece bazen sağ altta bulunan Wi-Fi, ses ve pil bölümünü açarken 1 saniyelik takılma yaşıyorum. Onun dışında cihazda bir sorun yok oyun oynarken, proje Build ederken vs canavar gibi çalışıyor. Yaşadığım sorunu araştırırken aynı SSD ile aynı sorunu yaşayan bir arkadaş gördüğüm içi konusuna yorum yapmıştım ama oradan buraya ayrı bir konu olarak taşınmış mesajım doğal olarak yarım kalır gibi olmuş içerik tam anlaşılmamış. Bu arada laptop 30 günlük.

W11 de olan bir şey o sağ alttaki takılmayı diyorsanız takılma da değil o ses kısmına tıklayınca bende de 1 sn bekliyor çünkü donanımı algılıyor yani orası optimize edilmemiş disk ile alakalı bir durum değil o.

W11 de olan bir şey o sağ alttaki takılmayı diyorsanız takılma da değil o ses kısmına tıklayınca bende de 1 sn bekliyor çünkü donanımı algılıyor yani orası optimize edilmemiş disk ile alakalı bir durum değil o.
Bütün ekran takılıyor ama sadece o bölüm değil. Sizdede bu şekilde mi? Örneğin mouse'ta haraket etmiyor 1 saniyeliğine. Bende yaşanan durum baya takılma yani. menüye tıklayıp 1 saniye sonra menü elemanlarının ortaya çıkmasından bahsetmiyorum yani.

Son düzenleme:
Bütün ekran takılıyor ama sadece o bölüm değil. Sizde de bu şekilde mi? Örneğin Mouse'ta hareket etmiyor 1 saniyeliğine.

Yok öyle değil hiç takılmıyor sadece ses kısmı hemen gelmiyor 1 sn bekliyor aktif oluyor gibi yani ses barı silik çıkıyor ve renk geliyor öyle diyeyim ama o arada hiçbir kilitlenme yok hatta Görev Yöneticisi ile baktım yok. Bir de sadece 1 kez oluyor yani açıldıktan sonra PC 1 kez oluyor daha sonra hiç olmuyor.

Sizde ki farklı bir durum demek ki.

Yok öyle değil hiç takılmıyor sadece ses kısmı hemen gelmiyor 1 sn bekliyor aktif oluyor gibi yani ses barı silik çıkıyor ve renk geliyor öyle diyeyim ama o arada hiçbir kilitlenme yok hatta Görev Yöneticisi ile baktım yok. Bir de sadece 1 kez oluyor yani açıldıktan sonra PC 1 kez oluyor daha sonra hiç olmuyor.

Sizde ki farklı bir durum demek ki.
Bu dediğinizde oluyor arada ama bunu çok sorun etmedim çünkü diğer alanları kısıtlayacak bir durum yok. Bende bazen baya 1 saniye takılma oluyor bu alana tıklayınca.

Yeni konular

Geri
Yukarı