Windows 11'de R5 3600 güç tasarrufunda yüksek hıza çalışıyor

deepnise

Hectopat
Anlamakta zorladığın bir konu.

Neden güç tasarrufu modunda yüksek frekans değerlerinde çalışıyor işlemci? Evet bunu BIOS üzerinden veya harici bir yazılımla halledebilirim belki ama bu yöntemi kullanmak istemiyorum pek. Yani Windows 10 üzerinde (tasarruf modunda) 2 gibi bir rakam ile stabil çalışan işlemci acaba 11 yüzünden böyle mi oldu? Windows 11 kullanalı 3 ay oldu sanırım ve yeni fark ediyorum bu durumu. Bu sorun ilk 11'e geçtikten sonra veya daha sonra gelen güncellemeler yüzünden de olmuş olabilir belki. Pek emin değilim maalesef yeni gördüğüm için. Tüm sürücülerimi ve Windows 11 sistemini güncel olarak kullanmaktayım. İşlemcim R5 3600

Sizce sorun nedir ve 11 kullananlar arasında bu sorunu yaşayan başkaları da var mı?
11 (AMD) kullanıcıları güç tasarrufu moduna alıp frekans değerlerini kontrol ederse sevinirim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-04-09 144832.png
    Ekran görüntüsü 2022-04-09 144832.png
    122,6 KB · Görüntüleme: 31
W11 de durum böyle hocam. W10 daha stabil şuan. :)

Geç olsun, güç olmasın. 🎭

Saygılarımla. 🌹

W11 de durum böyle hocam. W10 daha stabil şuan. :)
Teşekkürler bilgi için unutmuşum böyle bir konu açtığımı :D Yani bu durum inanılmaz saçma gelmekte hala. Film izlerken, nette dolaşırken, kısaca boşta bu lanet w11 yüksek frekansta çalışmasını sağlıyor işlemciyi. Güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunu %50 çekmek zorunda kaldım. Evet bu yöntem frekansı 2.20 civarlarına düşürdü ama işlemci performansının da iyice içine etti. W10 güç tasarrufu modunda zaten %100 iken (en yüksek işlemci durumu) 2.20 değerinde çalışıyordu. 1 sene olacak neredeyse ve şu sorunu hala çözemediler ya yazık gerçekten.

Teşekkürler bilgi için unutmuşum böyle bir konu açtığımı :D Yani bu durum inanılmaz saçma gelmekte hala. Film izlerken, nette dolaşırken, kısaca boşta bu lanet w11 yüksek frekansta çalışmasını sağlıyor işlemciyi. Güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunu %50 çekmek zorunda kaldım. Evet bu yöntem frekansı 2.20 civarlarına düşürdü ama işlemci performansının da iyice içine etti. W10 güç tasarrufu modunda zaten %100 iken (en yüksek işlemci durumu) 2.20 değerinde çalışıyordu. 1 sene olacak neredeyse ve şu sorunu hala çözemediler ya yazık gerçekten.

Hocam ben de sizin gibi sistemimi kullanıyorum. 🙌🏼

Gündelik kullanımda güç tasarrufu modu hep aktiftir. Hatta bir çok oyunu bile tasarruf modunda serin serin hiç ısınmadan oynuyorum. :)

Boşu boşuna güç çekip hem sıcaklıkları arttırıp hem de elektrik faturasını şişirmek istemem.

Sırf bu yüzden W10a dönüş yaptım ve daha mutluyum. Ancak W11 tasarımını ve akıcılığını çok seviyorum. İnşallah tez zamanda düzeltirler.

W11 kullanırken %47ye sabitleyince sabit 2.18 frekansı alıyordum ancak bu sefer de bazen pencere açarken bile donmalar oluyordu.
W10 şuan tasarruf modunda ve kendisi 1.6GHz'e kadar inip kendini duruma göre ayarlıyor ve hiç bir farkı yok dengeli mod ile... 🙏🏼

En son çıkan W11 ve BIOS update sonrası üzerine yükseltme yaparak denedim. 15 20dk düzenli çalıştı sonra yine sapıttı...

W10'a dönmenizi şiddetle tavsiye ederim. :)

Geri
Yukarı