Rehber Windows 11'de Windows Longhorn Tarzı Kenar Çubuğu Kullanma

Merhabalar. Bugün Windows 11'de ya da başka bir Windows sürümünde nasıl Windows Loghorn tarzı kenar çubuğu yapabileceğinizi anlatacağım.
1. Rainmeter Kurulumu
2. Longhorn Kenar Çubuğu Kurulumu
3. Longhorn Kenar Çubuğu için Türkçe Yama

1. adım: Rainmeter uygulamasını indiriyoruz.

Ekran görüntüsü 2023-07-28 200852.png

2. adım: Aşağıdaki ekran geldiğinde "Standart Kurulum"u seçip ileri diyoruz ve kurulumu bitiriyoruz.

Ekran görüntüsü 2023-07-28 201325.png

3. adım: Kurulum bittikten sonra bu uzantıdan Longhorn kenar çubuğunu indiriyoruz.
4. adım: İndirdiğimiz sıkıştırılmış dosyayı klasöre çıkartıyoruz ve içindeki "LonghornSidebar.rmskin" dosyasına çift tıklıyoruz. Çift tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi ekran gelecek:

Ekran görüntüsü 2023-07-28 201938.png

5. adım: Seçenekleri olduğu gibi bırakıp "Install"a tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra eğer bilgisayar tepki vermezse görev yöneticisinden uygulamayı sonlandırın ve uygulamayı bir daha çalıştırın. Çalıştırdıktan sonra şöyle bir ekran gelecek:

Ekran görüntüsü 2023-07-28 202135.png

Bu ekranda tavsiyem "Close" tuşuna basıp devam etmeniz çünkü büyüklüğü ayarlamak istediğimizde uygulama kendini kapatıyor.
Kurulum bitti diyebiliriz fakat son birkaç dokunuş yapmamız gerekiyor.

6. adım: Sağ alttaki şu yazının üstüne gelip sağ tıklayın ve Close diyin. Yazı silinecek.

Ekran görüntüsü 2023-07-28 202659.png

7. adım: Eğer uygulamayı Türkçe kullanmak isterseniz bu uzantıdan Türkçe yamayı indirdikten sonra %USERPROFILE%\Belgeler\Rainmeter\Skins\Longhorn Sidebar\@Resources\Languages klasörüne indirdiğimiz dosyayı atıyoruz. Dosyayı atmadan önce yedeklemenizi tavsiye ederim.
8. adım: Kurulum bitti. Artık kenar çubuğunu istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
Ekran görüntüsü 2023-07-28 204250.png

Not: Türkçe yamada çeviremediğim ve çevrilmeyen ufak birkaç yer var. Örneğin eklediğimiz araçların ayarlar menüsündeki seçenekler. Bunun dışında gözünüze çarpan bir yer olursa yazabilirsiniz.
Okuduğunuz için teşekkürler. Herkese iyi akşamlar dilerim.

Ellerinize sağlık ama bence gereksiz bir tık.
Teşekkürler. Bana kalırsa güzel. Ayrıca forumda bunu sevenler de vardır en azından böyle olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı