Windows 11'de yaşanan sorunlar

Ragnar0007

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı
NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU
İşlemci
Intel Core i7 11800H
Merhabalar, 2 haftadır Windows 11 kullanıyorum 6 aylık bilgisayarımda. Daha önce Windows 10'da hiç yaşamadığım bazı sorunlar yaşıyorum. Bu sorunların ne kadarı çözülebilir, ne kadarı benim hatam veya ne kadarı Windows 11 kaynaklı emin değilim.
  1. Ekran kartını güncelleyemedim. Windows ilk kurulduğunda 472.12 sürümünü kurmuş. GeForce Experience'ı kendim kurdum. Sürücüler kısmında 516.59 sürümü çıkmış gözüküyor. Defalarca indirmeme rağmen sürücü bir türlü kurulamadı. Windows 10'da aynı şekilde otomatik eski sürümü kuruyor fakat kolayca güncelleyebiliyordum.
  2. Oyunlar belirsiz zamanlarda, belirsiz süre ile FPS kaybı yaşıyorum. "FPS drop" denilen anlık FPS düşüşü değil ama rastgele zamanda oyunda atıyorum 60 FPS oynarken 15-20 saniyeliğine 20 FPS kalıyor. Sonra düzeliyor. Bazen 2-3 saat hiç yaşanmıyor bazen 10 dakika sonra tekrar yaşanıyor.
  3. Bilgisayar ekranı komple kilitlenip kalıyor. Bunu daha önce hiçbir bilgisayarda görmedim. Ekranda o an ne varsa kalıyor. Fare imleci hareket etmiyor. Görev yöneticisi açılmıyor. Güç tuşuna basılı tutarak bilgisayarı kapatmak dışında çarem kalmıyor. Bu durumu 3 kez yaşadım.
  4. Bazen Windows'un açılması uzun sürüyor. Şifre girme kısmından sonra masaüstünün yüklenmesi 30 saniye sürüyor. Bu durumu 4-5 kez yaşadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 2 haftadır Windows 11 kullanıyorum 6 aylık bilgisayarımda. Daha önce Windows 10'da hiç yaşamadığım bazı sorunlar yaşıyorum. Bu sorunların ne kadarı çözülebilir, ne kadarı benim hatam veya ne kadarı Windows 11 kaynaklı emin değilim.
  1. Ekran kartını güncelleyemedim. Windows ilk kurulduğunda 472.12 sürümünü kurmuş. GeForce Experience'ı kendim kurdum. Sürücüler kısmında 516.59 sürümü çıkmış gözüküyor. Defalarca indirmeme rağmen sürücü bir türlü kurulamadı. Windows 10'da aynı şekilde otomatik eski sürümü kuruyor fakat kolayca güncelleyebiliyordum.
  2. Oyunlar belirsiz zamanlarda, belirsiz süre ile FPS kaybı yaşıyorum. "FPS düşmesi" denilen anlık FPS düşüşü değil ama rastgele zamanda oyunda atıyorum 60 FPS oynarken 15-20 saniyeliğine 20 FPS kalıyor. Sonra düzeliyor. Bazen 2-3 saat hiç yaşanmıyor bazen 10 dakika sonra tekrar yaşanıyor.
  3. Bilgisayar ekranı komple kilitlenip kalıyor. Bunu daha önce hiçbir bilgisayarda görmedim. Ekranda o an ne varsa kalıyor. Fare imleci hareket etmiyor. Görev Yöneticisi açılmıyor. Güç tuşuna basılı tutarak bilgisayarı kapatmak dışında çarem kalmıyor. Bu durumu 3 kez yaşadım.
  4. Bazen Windows'un açılması uzun sürüyor. Şifre girme kısmından sonra masaüstünün yüklenmesi 30 saniye sürüyor. Bu durumu 4-5 kez yaşadım.

Windows serilerinin çoğunun altyapı temeli Windows 7'ye dayanmaktadır. Tahminimce yeni ozellikleri eklerken eski altyapılarla devam ettikleri için problem yaşıyorsunuz. Zaten optimizasyon konusunda rezaltet. Tek çözümü Windows 10'a geri dönmek gibi gözüküyor ben öyle yaptım. Windows 11'in stabilleşmesi 1 sene sürer bence.

3. maddeyi sadece Valorant oynarken yaşadım. Alt + tab atarken bir anda donup kalıyordu maçın ortasında. Sistemim iyi güçlü bir sistem. Donması için tek sebep w11 kalitesizliği.

Bu arada eklemek istiyorum, ben yanlışlıkla w11'e geçtim :(

Geri
Yukarı