Windows 11'e geçiş hızlanıyor Steam donanım anketi verisi yayınlandı

351633

Kilopat
Makaleler
147
Steam verilerine göre Windows 11'e geçiş hızlanıyor.

Haziran ayı ile beraber her ay güncel donanım anketleri yapan Valve bu sefer Steam üstünden olağan araştırmasını tamamlandı.
sonuçlara göre, Windows 11'e geçiş gittikçe hızlanıyor.
Şu an itibariyle Windows 11'in pazar payı %21.23 olarak belirtilmiş.
Sonuçlara bakarsak Windows 11'e geçiş gittikçe ivmeleniyor.

Ekran görüntüsü 2022-07-03 180330.png

Anket sonuçlarına göre oyuncuların bir kısmı Windows 11'e geçmeye başladı.

Bu ay yapılan anketin en önemli verisi ve sonucu oyuncuların Windows 11'e geçmeye başlaması denebilir.
Ayrıca, OSX ve Linux gibi açık tabanlı işletim sistemleri ufak bir payla bir miktar daha büyüme gösterdi.
En dikkat çeken olaysa artık Windows 7'nin yok olması ve Windows 10 tarafında yaşanan radikal düşüş.
Bunların yanında genel pazar payına göre bu ay Windows -0.31% seviyende gerileme yaşarken, Linux tarafı ise +0.31% seviyesinde artış yaşadı.

Kullanım yüzdesi en çok artan işletim sistemleri:

1. Windows 11: +1.64%.
  2. Windows 7: +0.60%
  3. OSX: +0.25%
Sırasıyla listelenmiş işletim sistemleri bu ay popülerlik olarak geçen aya göre daha başarılı.

Sonuçları yorumluyorum.

Bu ayın en hızlı yükseleni zaten yeni gelmesi ile Windows 11 oldu.
Bana kalırsa Linux tarafı içinde gene ufak bir büyüme var fakat Linux'un popüler olmamasının nedeni bence tamamıyla şirketlerin optimizasyon konusu içinde gösterdiği tembel tavır.
Son olarak Windows 7 içinse nasıl geçen aya nazaran daha iyi bir başarı elde etti bilemiyorum ilginç bir durum.
Sanırım Windows 11 veya Windows 10'dan soğuyan kitle nostalji avında.

Windows 11 halen pazarın çeyreği seviyesinde değil ama yaklaştı halen pazarın yarısından fazlası Windows 10'a ait.
Fakat ilerleyen dönemler içinde Windows 11 sorunsuz hale geldikçe geçişler hızlanacaktır.
Yani 2023 sonu içinde Windows 11 ortalama pazar payı %35 seviyesinde olabilir.

2023 itibariyle Windows 10'un gerilemesi ise kesinlikle olacak bir olaydır.

Tüm yorumlarım Windows tarafı ile ilgili bu kadar.
Linux ve OSX tarafı ise ufak bir büyüme devam etti bu aya.
Bana kalırsa Linux topluluğu oyunlar konusunda şansız ve bu büyümemenin nedeni bundan kaynaklı.
İnsanlar halen eski Windows sürümlerini tercih ediyorsa bir ihtimal Linux'un oyunlar konusunda daha geriye atılmasından dolayı olabilir.

Bugünlük bu kadar. Gelişmelerden haberdar olmak için hesabımı takip edebilirsiniz.

Kaynakça: Kaynak.

Son düzenleme:
Yeni PC alamayanlar eski pclere Windows 10'un ağır gelmesi sonucu Windows 7'ye dönüyor. 2 notebookum var eski olanda Intel Celeron olduğu icin Windows 10 da sıkıntı olmaya başlamıştı 8.1e geçirdim. Yeni Ryzen7 4800H işlemcili PC'yide Windows 11'in hala tam oturmadığını düşünerek ve Windows 10'un stabil olduğu ve tüm ihtiyaçlarımı karşıladığı icin 11'e geçme gereksinimi duymuyorum.

Çıkışının yıldönümüne yaklaşan Windows 11 %20'lik bir pazar payına sahip oldu. Yine de Windows 10 ile kıyaslandığında düşük bir sayı, Windows 10 aynı zaman da %30'luk bir kullanım oranına ulaşmıştı. Windows 11'in Windows 10 kadar yükselememesinin sebepleri var. Bunların başında sistem gereksinimleri geliyor. Windows 10'u çalıştıran cihazların %50-60'sı 3.taraf yazılım olmadan Windows 11'i çalıştıramıyor. %70'lik bir pazar payı ile Windows 10 lider durumda. Windows 11'in kullanım oran hızı, 5 ay sonra desteği kesilecek olan Windows 8.1 kullanıcıların Windows 10'a geçmesiyle yavaşlayacak gibi duruyor.

Windows 11 halen pazarın çeyreği seviyesinde değil ama yaklaştı halen pazarın yarısından fazlası Windows 10'a ait.
Fakat ilerleyen dönemler içinde Windows 11 sorunsuz hale geldikçe geçişler hızlanacaktır.
Yani 2023 sonu içinde Windows 11 ortalama pazar payı %35 seviyesinde olabilir.

2023 itibariyle Windows 10'un gerilemesi ise kesinlikle olacak bir olaydır.
Evet, 2025 Ekim ayında Windows 10 desteği sona eriyor ve 2023 ve 2024 yılında ana sürümün kullanım oranı düşebilir fakat geriye dönüp baktığımızda LSTB 2016, LSTC 2019 ve LSTC 2021 sürümleri var. Microsoft, sistem gereksinimlerin de değişikliğe gitmez ise bu üç sürüme olan talep artabilir. Kullanıcı kaybetmek istemeyen Microsoft, 2023-2024 yılında gereksinimleri hafifletebilir ama pek de olası durmuyor şuanlık. Kim bilebilir, belki de yıldönümü güncellemesinden sonra (çıkarsa) Windows 11 LSTC 2022 sürümünde böyle katı gereksinimler görmeyebiliriz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı