Rehber Windows 11'i TPM 2.0 desteksiz anakartlara yüklemek

Bu konuda size Windows 11'i nasıl TPM 2.0 desteksiz anakartlara yükleyebileceğinizi anlatacağım.

Burada Windows 11'e ait indeksleri görebilirsiniz:

1623838410271.png

Kurulum aşamaları ise şöyle:
  • Sistemi Windows 11'i yazdırdığınız USB bellekten başlatın.
  • Daha sonra komut istemini açmak için "Shift+F10"a basın.
  • Komut isteminde "diskpart" yazarak DiskPart'ı açın.
  • "list disk" yazarak takılı olan diskleri listeleyin.
  • "select disk <-Windows 11'i yüklemek istediğiniz diskin numarası->" ile diski seçin.
  • Ayrıca "list volume" yazarak Windows 11'i yazdırdığınız bölümün harfini bulun. Harf varsa bunu köşeye yazın. Eğer yoksa "select volume <-Windows 11'i yazdırdığınız bölüm->" yazarak Windows 11'i yazdırdğınız bölümü seçip "assign" yazarak rastgele harf atayın. Sonra "list volume" yazıp Windows 11'in yazılı olduğu bölümün harfini bir köşeye not edin.
  • Bundan sonra 2 yol var: (ilk yol) Ya tüm diski silerek sadece Windows 11'i yüklemek veya (ikinci yol) zaten yüklü olan Windows bölümünü küçülterek Windows 11'i oluşturduğunuz bölüme yüklemek.
1-İlk yol için:
  • "clean" yazarak seçtiğiniz diski temizleyin.
  • "convert gpt" yazarak diski GPT formatına çevirin. Eğer anakartınız sadece MBR kurulumu destekliyorsa "convert mbr" yazın.
  • "create partition efi size=260" yazarak diskte 260 MB'lık bir EFI bölümü oluşturun. Anakartınız sadece MBR kurulumu destekliyorsa "create partition primary size=260" yazarak 260 MB'lık bir birincil bölüm oluşturun.
  • "format fs=fat32 quick" yazarak oluşturduğunuz EFI bölümünü formatlayın. Eğer sadece MBR destekleyen anakarta kurulum yapıyorsanız "format fs=ntfs quick" yazarak 260 MB'lık bölümü NTFS olarak formatlayabilirsiniz. Ama isterseniz FAT32 olarak ta formatlanabilir ama UEFI'de mecburi FAT32 kullanmanız gerekmekte (Ek olarak eğer sadece MBR destekli anakarta kurulum yapıyorsanız "active" yazarak oluşturduğunuz 260 MB'lık bölümü aktive hale getirmeniz gerekmekte.).
  • "assign letter=s" yazarak bölüme S harfini atayın.
  • Eğer UEFI sistemdeyseniz "create partition msr size=128" yazarak 128 MB'lık Microsoft System Reserved (MSR) bölümü oluşturun. MBR sistemlerde MSR oluşturamıyorsunuz. Yani MBR sistem kullananlar bu komutu es geçebilir.
  • "create partition primary" yazarak diskin kalan kısmını tek bir bölüntü olarak oluşturabilirsiniz.
  • "format fs=ntfs quick" yazarak oluşturduğunuz bölümü NTFS olarak formatlayın.
  • "assign letter=w" yazarak bölüme W harfini atayın.
  • "exit" yazarak DiskPart'ı kapatın.
2-İkinci yol için:
  • "list volume" yazarak Windows ve önyükleme bölümünüzü bulun.
  • "select volume <-Önyükleme bölümünüzün numarası->" yazarak önyükleme bölümünüzü seçin.
  • "assign letter=s" yazarak bölüme S harfini atayın.
  • "select volume <-Windows bölümünüzün numarası->" yazarak Windows bölümünüzü seçin.
  • "shrink desired=65536 minimum=65536" yazarak Windows bölümünü 64 GB küçültün (İstediğiniz rakamı yazabilirsiniz. Sadece 32 GB'tan büyük olmasına dikkat edin. Sadece istediğiniz GB'ı 1024 ile çarparak MB cinsini elde edebilirsiniz (Örnek:64GBx1024=65536MB)).
  • "create partition primary" yazarak Windows 11 için 64 GB'lık bölüm oluşturun.
  • "format fs=ntfs quick" yazarak 64 GB'lık bölümü formatlayın.
  • "assign letter=w" yazarak bölüme W harfini atayın.
  • "exit" yazarak DiskPart'ı kapatın.
Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.
  • Şu komutla Windows 11 imajını oluşturduğunuz bölüme uygulayın:
  • "dism /apply-image /imagefile:"<-Windows 11'i yazdırdığınız bölümün harfi->:\sources\install.wim" /index:<-Yukardaki indekslerden biri (Örnek: Windows 11 Pro için "6")-> /applydir:w:\"
  • İmajın uygulanması tamamlandıktan sonra şu komutla önyükleme dosyalarını hazırlayın:
  • "bcdboot w:\windows /l en-us /s s: /f <-Eğer UEFI kullanıyorsanız "UEFI"; Legacy kullanıyorsanız "BIOS"->"
  • Bundan sonra artık sistemi yeniden başlatabilirsiniz.

Aynı Direk Restart Attım Bios Üzerinden Quick Start Ayarını Kapattım Ve Yine Logo Gelince Sistem Kendini Kapattı
İlginç. Cidden ilginç 🤔.
Acaba Windows 10 1903 ve üzeri için sisteminizde kronik bir sorun olabilir mi?

Daha kolay bir yöntemde bulunuyor bu arada elinize sağlık hocam :)

Daha kolay bir yöntemde bulunuyor bu arada elinize sağlık hocam :)
Sağolun ama benim bahsettiğim yöntem sıfırdan kurulum için :) Güncelleme kısmında bahsettiğiniz çözümü denedim (Sadece denedim, TPM gereksinimini bypasslıyor mu diye.). Ve dosya değişimi bu gereksinimi bypasslamış oldu.

Error 87 diye bir hata alıyorum.

Error 87 diye bir hata alıyorum.
Hatada ne yazıyor peki ve sanırım bu DISM'e ait bir hata. Yazdığınız komutun aynısını buraya da yazın, ben size doğru olup olmadığını söyleyeyim.

dism/apply-image/imagefile:E:\sources\install.wim/index:1/applydir:w:\

Yeni konular

Geri
Yukarı