Windows 11'i TPM 2.0 ve Secure Boot desteksiz anakartlara yüklemek

Arkadaşlar, Twitter'da bu mesajı gördüm. Mesajda TPM ve Secure Boot gereksinimlerini devre dışı bırakan 2 kayıt defteri ayarı paylaşılmış. Sanırsam bu yöntem sadece sıfır kurulum için geçerli ve ileride bu değişebilir de, değişmeyebilir de (umarım değişmez :D ).

Bu da mesajın kendisi:
Screenshot_20210626-235039.png

Sizde bu yöntemi denemek istiyorsanız şu yolu izleyin:
  • Windows 11'i yazdırdığınız USB'den sistemi önyükleyin.
  • Kurulum ekranı geldiğinde Shift+F10a basın.
  • regedit yazıp Kayıt Defteri'ni açın.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup altında LabConfig isimli bir anahtar oluşturun.
  • TPM zorunluluğunu es geçmek için HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig altında BypassTPMCheck isimli ve değeri 1 olan bir DWORD girdisi oluşturun.
  • Secure Boot zorunluluğunu es geçmek için HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig altında BypassSecureBootCheck isimli ve değeri 1 olan bir DWORD girdisi oluşturun.
  • Bundan sonra Kayıt Defteri ile Komut Satırı'nı kapatın. Artık sistemi Windows 10 kurar gibi kurabilirsiniz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar Twitter'da bu mesajı gördüm. Mesajda TPM ve Secure Boot gereksinimlerini devre dışı bırakan 2 kayıt defteri ayarı paylaşılmış.
Sizde bu yöntemi denemek istiyorsanız şu yolları izleyin:
  • Kurulum ekranı geldiğinde "Shift+F10"a basın.
  • "regedit" yazıp Kayıt Defteri'ni açın.
  • "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup" altında LabConfig isimli bir anahtar oluşturun.
  • TPM zorunluluğunu es geçmek için "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig" altında BypassTPMCheck isimli ve değeri 1 olan bir DWORD girdisi oluşturun.
  • Secure Boot zorunluluğunu es geçmek için de "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig" altında BypassSecureBootCheck isimli ve değeri 1 olan bir DWORD girdisi oluşturun.
  • Bundan sonra Kayıt Defteri ile Komut Satırını kapatın. Artık sistemi Windows 10 kurar gibi kurabilirsiniz.
Güzel bilgi.

Arkadaşlar Twitter'da bu mesajı gördüm. Mesajda TPM ve Secure Boot gereksinimlerini devre dışı bırakan 2 kayıt defteri ayarı paylaşılmış. Sanırsam bu yöntem sadece sıfır kurulum için geçerli ve ileride bu değişebilir de, değişmeyebilir de. Sizde bu yöntemi denemek istiyorsanız şu yolları izleyin:
  • Kurulum ekranı geldiğinde Shift+F10a basın.
  • regedit yazıp Kayıt Defteri'ni açın.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup altında LabConfig isimli bir anahtar oluşturun.
  • TPM zorunluluğunu es geçmek için HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig altında BypassTPMCheck isimli ve değeri 1 olan bir DWORD girdisi oluşturun.
  • Secure Boot zorunluluğunu es geçmek için de HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig altında BypassSecureBootCheck isimli ve değeri 1 olan bir DWORD girdisi oluşturun.
  • Bundan sonra Kayıt Defteri ile Komut Satırı'nı kapatın. Artık sistemi Windows 10 kurar gibi kurabilirsiniz.
Hemen TXT'ye kaydedeyimde Cloud'a yükleyeyim, silinir falan. Bulunsun elimizde. 😀

Yalnız Windows 10'da bu özellikler zorunlu kılınmamıştı. Eğer bu sistemde zorunlu tutuyorlarsa mutlaka bir uyumluluk içindir diye düşünüyorum.

Zorunluluk eski pclerin kullanımını azaltmak için yapılmıştır. O yüzden sorun çıkarmaz rahat olun.
Bence olmayacaktır. Hangimiz durup durup TPM kullanıp, BitLocker açıyor? Alt tarafı yeni satış stratejisi bu TPM 2.0 gereksinimi.
Az önce laptopumda işlemci destekli tpm 2.0 olduğunu öğrendim. Çok sevinçliyim. 🥲

Yeni konular

Geri
Yukarı