Windows 7 Mavi Ekran

Makaleler
19
Yer
Çankaya, Ankara
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

bsod.JPG

Windows 7 işletim sisteminde mavi ekran hatası aldım.

• Windows 7 Ultimate SP1 x64
  • Intel Core 2 Duo E7500 2C/2T 45nm 2.93GHz @ 3.00GHz
  • Zotac GeForce GT9500 1GB GDDR3
  • 2GB DDR3 1333MHz 1x2
  • 500GB Toshiba HDD 7200RPM
  • ASUS P5G41T-M LX
bsod.JPG

Windows bugün açıldığında ses ile ilgili güncelleme yaptığını söyledi C-Media. Saatler sonra hatayı aldım.
O halde ses kartının bozuk olduğuna kanaat getiriyorum. Dosyanızın inciğini cinciğini tekrardan inceledim ve ses kartından başka hata göremedim. Normalde Murat5038 hocamı da etiketlerdim ikinci bir görüş için ama yanlış bilmiyorsam o bu tarz sistemlere bakmıyordu.

O halde ses kartının bozuk olduğuna kanaat getiriyorum. Dosyanızın inciğini cinciğini tekrardan inceledim ve ses kartından başka hata göremedim. Normalde Murat5038 hocamı da etiketlerdim ikinci bir görüş için ama yanlış bilmiyorsam o bu tarz sistemlere bakmıyordu.
Ses kartını yeni almıştım daha bir ay önce. Mikrofon ve hoparlör çalışıyor. Bana biraz driver sorunu gibi geliyor.
@Bora Dere @claus @MayCrasH @Recep Baltaş @Enes3078

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Son düzenleme:
Denediğin herhangi bir overclock işlemi varsa kaldır. CMD'yi yönetici olarak başlatıp SFC /scannow komutunu gir. Kaldıysa, Windows Update güncellemelerini yap. Geçebiliyorsan, Windows 8.1'e geç.

Normalde MURAT5038 hocamı da etiketlerdim ikinci bir görüş için ama yanlış bilmiyorsam o bu tarz sistemlere bakmıyordu.
O tarz sistemlere değil Xeon kullanan çakma sisemlere bakmıyorum ve birkaç kural daha var vs.

Denediğin herhangi bir overclock işlemi varsa kaldır. CMD'yi yönetici olarak başlatıp SFC /scannow komutunu gir. Kaldıysa, Windows Update güncellemelerini yap. Geçebiliyorsan, Windows 8.1'e geç.
Bir keresinde 3080MHz' e BIOS' un hazır OC profilinden yapmıştım kapalı. Bugün yine BSoD yedim.

BIOS'u yükseltmeme imkan yok.
Var. Bunu indir.

Bunu da indir dışarı çıkart. Bitine göre içinden Afuwin yönetici olarak çalıştırıp indirdiğin BIOS'u göster.

Ses sürücünden kaynaklı sorun çıkmış. USB girişlerini de gerçekten fiziki yandığını gördüysen Fpanel girişlerini çıkarttıysan geri tak ancak USB girişleri kullanma.

Ses sürücünü güncelle.
C-Media Sound Driver 8738 sürücü. CD' den kurdum ama güncel sürümü bulurum umarım.

BIOS güncel değil hala.
PC' nin mefta olmasından korkuyorum biraz :D. Hiç BIOS güncellememiştim. Deneyeceğim.

Bunların dışında ses kartına pek gerek yoktu büyük ihitmal ses kartı da yanmamıştır.
Hoparlör taktığımda ses gelmiyordu. Canlı Ders vs. olunca ses kartı aldım.
@Murat5038 Hocam bu işleri ilk defa yapıyorum kusura bakmayın. AFUWINGUIx64.exe çalışmıyor logolu olan. AFUWINx64.EXE' yi Kaspersky not-a-virus diye karantinaya aldı devre dışı bıraktım ve dosyayı çalıştırdım.
afuwinx64.JPG

Ne yapmalıyım?
@Murat5038 hocam bakar mısınız?
Geçebiliyorsan, Windows 8.1' e geç.
Maalesef Windows 8.1 lisansım yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı