Windows 7 PC çok donuyor

Ahmet0263

Decapat
RAM
800 MHz 1x2 GB Ram
SSD veya HDD modeli
Samsung 320GB 7200Rpm Sata2 16MB HDD HD322HJ
Ekran kartı
Palit Nvidia 9400GT 1GB 128Bit DDR2 (DirectX 10)
Anakart
Asus P5KPL-SE
İşlemci
Intel® Pentium® E5300
Arkadaşlar benim bir tane eski bilgisayar var. İçinde Windows 10 vardı .Windows ISO Downloader'dan Windows 7 Home Premium 64 Bit (Ağustos 2018) kurdum. NVIDIA sürücüsü Intel sürücüsü falan hepsini kurdum ama halen donuyor. Bazen çok yük altına girdiğinde kendi kendine reset atıyor. Ne yapmalıyım? (Sistem 2009 model ve güç kaynağı dışında hiçbir şey değişmedi.) Google'a girerken 10-20 saniye bekletiyor.

Arkadaşlar benim bir tane eski bilgisayar var. İçinde Windows 10 vardı .Windows ISO Downloader'dan Windows 7 Home Premium 64 Bit (Ağustos 2018) kurdum. NVIDIA sürücüsü Intel sürücüsü falan hepsini kurdum ama halen donuyor. Bazen çok yük altına girdiğinde kendi kendine reset atıyor. Ne yapmalıyım? (Sistem 2009 model ve güç kaynağı dışında hiçbir şey değişmedi.) Google'a girerken 10-20 saniye bekletiyor.
Mouse imleci ve ekrandaki görüntü donup kalıyorsa işlemci aşırı ısınmadan dolayı kritik sıcaklığa ulaşıyor ve donuyor olabilir. Yük altındayken Core Temp'le sıcaklığa bakıp:
70-75 dereceyi geçip geçmediğine bakmalı:
(Minimum/Maximum operating temperature: 5°C - 74.1°C)
Eğer hiç/uzun zamandır macun değişmediyse ilk iş olarak soğutucu fan altındaki macunu yenileyip tekrar dene.

İkinci nedense anakart kaynaklı olabilir. Bu tür eski model anakartlarda bazı kapasitörler katı değildir ve sıcak ve uzun yıllar kullanım sonucu kapasitörler patlar, o da ani donmalara ya da bazı parçaların çalışmamasına yol açar.
Yeni anakartlarda 10 yıldır hep katı kapasitör kullanıldığından artık insanlar unuttu bu sorunu.

HDD'ye gelince, HDD'nin yapacağı hata farklı olur. HDD ve RAM'de bozukluk olunca donmaz, aniden mavi ekran verip reset atar (baştan başlar)

Bu sisteme SSD şart değil ama ucuza bulabiliyorsan al. SSD yerine RAM'i 4 yap ve daha iyi bir ekran kartı al.

2 GB RAM olması, Windows 7 olsun 10 olsun, o RAM dolunca HDD'i takas dosyası ile RAM gibi kullanmasına yol açar.
O anda da bilgisayar sanki duvara çarpmış gibi yavaşlar, tepkiler çok gecikir, oyun ekranları aşırı yavaşlar vs. Bunun çözümü en az 3 ya da 4 GB RAM'e çıkartman, 1'in teki yerine 2 tak, ya da 2 tane 2 GB olsun.
Bu anakartlar G31 çipset olduklarından en yüksek 2 tane 2 GB ile 4'e çıkabilirler. Daha yüksek için 4 RAM slotlu P31/35 ya da DDR3 destekli G41 bulup kullanman gerekli.

Hiç bir RAM arttırma şansın yoksa 32 bit Windows 7 kur ve sistemi aşırı zorlayacak, RAM'i dolduracak işler yapma.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı