Windows 8.1 Pro Nasıl Orijinal Yapılır?

• Konuyu başlatan Roux
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 46
  • Görüntüleme 4B

Roux

Kilopat
Makaleler
30
Yer
İstanbul
Hepinize selamlar dostlar. Benim size bir sorum var. Ben bir siteden Windows 8.1 Pro sürümünü indirdim. Dosya sıkıştırılmıştı ve bu sayede DVD'ye yazıp kurdum. Yalnız yavaş Windows 7'ye göre. Sistem kesintileri %50 civarı bir CPU kullanıyor bazen. Microsoft Store var diye geçmiştim ama pişman oldum. Windows orijinal mi bilmiyorum. Etkinleştirmedim de. Bazen Windows'u etkinleştir yazısı geliyor. Bazen de gelmiyor. Güncelleme başlattım ama yükleniyor yazısında kaldı. Eğer orijinal değilse nereden orijinal indirebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yardımcı olduğunuz için sağolun ama şuan hdd bozuk olduğu için değiştirene kadar Windows 8.1 de kalmayı planlıyorum. Evet Windows 10 güzel bir işletim sistemi. Yeni güncelemeler olsun güvenlik açısından olsun ama Windows 10 a geçersem çok yavaş çalışacağını bildiğim için geçmiyorum. Çünkü bir zamanlar Windows 10 yüklüydü. Tekrardan yardımınız için sağolun :)

Windows 10'un LTSC sürümünü indirin o halde. Kendi sitesinde olacaktır. O sürümde hiçbir uygulama olmaz, mağaza bile olmaz... Windows 7 kadar hızlı çalışır yani bırakın Windows 8.1'i...
OEM lisans olarak da Enterprise almanız gerekir, onu da diyeyim eğer LTSC kullanacaksanız :)
Yardımcı olduğunuz için sağolun ama şuan hdd bozuk olduğu için değiştirene kadar Windows 8.1 de kalmayı planlıyorum. Evet Windows 10 güzel bir işletim sistemi. Yeni güncelemeler olsun güvenlik açısından olsun ama Windows 10 a geçersem çok yavaş çalışacağını bildiğim için geçmiyorum. Çünkü bir zamanlar Windows 10 yüklüydü. Tekrardan yardımınız için sağolun :)

Peki Bios a gömülü olan bir keyim var şimdi bi program ile fark ettim. Bu key ne işe yarar. İsterseniz ekran görüntüsü atarım. Bu keyi ne için kullanabilirim ?

Sisteminizdeki mevcut keydir o. Orijinal Windows 8.1 falan mı vardı? Ya da KMS mi kullandınız? Onlarla ilgili olabilir.

Son düzenleme:
Hocam HDD'nizi SSD ile değiştirirseniz daha iyi olur. Windows 10'a SSD iyi gidiyor. Şuan Windows 8.1 kurabilirsin. Windows 7'yi tavsiye etmem.

SSD, hangi sistemi kurarsa kursun iyi olur, hız katar. Fakat yanında HDD yoksa depolama kısmı sorun yaratacaktır, bunu düşünmeli. Laptopta bile olsa HDD'yi kızakla yana takmalı ki rahat etsin.

Onun haricinde Windows 8.1'i kesinlikle önermiyorum.

Windows 10 kurmasını öneririm. Kasabileceğini düşünüyor, performans istiyorsa da LTSC sürümünü kursun Windows 10'un, Windows 7 ile yarışır performansta o derece...

Ayrıca Windows 7, 8.1'den iyidir, niçin önermediğinizi anlayamadım. Windows 10 kullanmak elbette daha iyi, hatta ben orada bile LTSC/LTSB sürümü dışını önermiyorum ama 8.1 ile kıyaslayınca 7 cennet kalır...

Windows 10'un LTSC sürümünü indirin o halde. Kendi sitesinde olacaktır. O sürümde hiçbir uygulama olmaz, mağaza bile olmaz... Windows 7 kadar hızlı çalışır yani bırakın Windows 8.1'i...
OEM lisans olarak da Enterprise almanız gerekir, onu da diyeyim eğer LTSC kullanacaksanız :)

Sisteminizdeki mevcut keydir o. Orijinal Windows 8.1 falan mı vardı? Ya da KMS mi kullandınız? Onlarla ilgili olabilir.
Yok hayır kms kullanmadım hiç.
SSD, hangi sistemi kurarsa kursun iyi olur, hız katar. Fakat yanında HDD yoksa depolama kısmı sorun yaratacaktır, bunu düşünmeli. Laptopta bile olsa HDD'yi kızakla yana takmalı ki rahat etsin.

Windows 10 kurmasını öneririm. Kasabileceğini düşünüyor, performans istiyorsa da LTSC sürümünü kursun Windows 10'un, Windows 7 ile yarışır performansta o derece...

Ayrıca Windows 7, 8.1'den iyidir, niçin önermediğinizi anlayamadım. Windows 10 kullanmak elbette daha iyi, hatta ben orada bile LTSC/LTSB sürümü dışını önermiyorum ama 8.1 ile kıyaslayınca 7 cennet kalır...
Peki yakın zamanda ssd alcağım ama bunu hdd ile kullanabilirmiyim. Hdd m de bad sector var ama sistemi ssd ye kurup hdd ye film filan atma şansım varmı?

SSD'nin her sistemi hızlandırdığının farkındayım. Windows 8.1 tam tersine windows 7'den iyidir. Windows 7 gibi hantal değil. Benim düşüncem arkadaş SSD alsın ilerde. O zaman windows 10 home single language sürümü işini görür SSD'de. Şuan Windows 8.1 kursun. Hem windows 7 gibi eski değil aero teması yok.

SSD'nin her sistemi hızlandırdığının farkındayım. Windows 8.1 tam tersine windows 7'den iyidir. Windows 7 gibi hantal değil. Benim düşüncem arkadaş SSD alsın ilerde. O zaman windows 10 home single language sürümü işini görür SSD'de. Şuan Windows 8.1 kursun. Hem windows 7 gibi eski değil aero teması yok.

Siz performans incelemelerine bakın bence... Windows 8.1'in bin beter halini mi savunuyorsunuz? Windows 7'nin hala daha Windows 10 ile rekabet eden performansı var! Home sürümünü de asla önermiyorum. Önerim LTSB veya LTSC. Mağaza vb. ile işi yoksa zaten her türlü rahat eder. Windows 10'un gereksiz güncellemelerini almaz, güvenlik dışında bir güncelleme almadan gül gibi kullanır sistemini üstelik Windows 7 hızını da Windows 10'da deneyimlemiş olur...

Windows 7'ye niçin bu kadar kara propaganda var burada bunu bir türlü çözemiyorum. Geçen de yazdım, koskoca Blizzard firması bile çıkıp Windows 7'de DirectX 12 için World of Warcraft'a destek istedi ve aldı Microsoft'tan! Microsoft defalarca Windows 7'yi bırakmaya çalışsa da hala daha bırakamıyor...

Kusura bakmayın ama Windows 8, 8.1, Vista Microsoft'un çöp sistemleridir desek yeri. Son kullanıcıda karşılık bulmamış bu sistemleri övmenin bir mantığı yok. Windows 10'da bile arkadaş kastığını söylüyor yorumlarda fark ettiyseniz... Windows 10'da ilk zamanlarında rezildi, sonradan topladılar. Ayrıca Windows 10'un güncelleme mantığı hala daha saçma sapandır, bundan dolayı Microsoft'un normal kullanıcılardan sakındığı LTSC sürümünü önerdim. Kimsenin saçma sapan reklamlarla, kendinden gelen bir dünya programla işi yoksa; çıkıp da bunları almasına gerek yok, tertemiz bir sistem herkesin hakkı :)
Yok hayır kms kullanmadım hiç.

Peki yakın zamanda ssd alcağım ama bunu hdd ile kullanabilirmiyim. Hdd m de bad sector var ama sistemi ssd ye kurup hdd ye film filan atma şansım varmı?

Laptop kullanıyorsanız HDD'yi kızakla DVD-ROM yerine takabilirsiniz. Yani mümkün. Bad sector olan HDD'lerde kullanımı uzatmak için yöntemler var, aratırsanız görebilirsiniz ama önemli bir depolama yapmayın derim, diskin gümleme ihtimali de var...

Hocam merak ettim neden Windows 8.1'e çöp diyorsunuz. Ne kadar bilgisayara kurduysam gayet iyi performansı var. Windows 7'den bence daha iyi. Açılış oyun performansı stabillik konusunda windows 8.1 en iyisi.

Değildir.

İsterseniz bu adresten yapılan karşılaştırmalara bir bakın. Buradakilerde bile Windows 8.1 bariz bir fark atamıyor, farkı geçtim çoğunda geride...

Onu da geçtim bu karşılaştırma eskidir...

Windows 10'un normal sürümleri Windows 8.1'in Embedded sürümüyle yani Windows 10'un bugünlerdeki LTSC sürümü gibi sadeleştirilmiş sürümüyle bile kıyaslandığında 8.1'in aldığı değerler Windows 10'un aldığı değerlerle dip dibeyken, bugünkü LTSC ve hatta eski olan LTSB sürümünde bile Windows 8.1'in esamesi bile okunmuyor...

Oyunlardaki uyumsuzlukları ve sorunları saymıyorum bile...

Sadece GTA üzerinde bile o kadar ciddi FPS farkları ve sıkıntılar söz konusu ki Windows 8.1'i önermek, hele de bunu performans için önermek tamamen hatadır!

Windows 7 neden hala daha piyasada?

Bakın, Blizzard'ın yaptığı çağrıdan söz ettim. Bunu Windows 8.1 için değil, Windows 7 için (!) yaptı... Bu ne demek?

Hala daha oyuncular için ciddi bir piyasası var demek...

Windows 7'nin stabilitesine Windows 8.1 ile Windows 10'un özel, sadeleştirilmiş sürümleri ancak erişebiliyorken, arkadaşa çıkıp da normal sürümleri önermeyi veya Windows 7'yi gömmeyi kesinlikle yanlış buluyorum...

Windows olarak sadece üç önerim var, duruma göre herkese de tavsiyem bu yöndedir, eğer performans istiyorsanız tabi...

1-Eğer sisteminiz çok çok eskiyse, 64bit bile kullanmanıza gerek yoksa, her şey yerlerdeyse, Windows 7 Starter 32bit kurun, zaten 64bit yok...

Performans farkını gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız :D Eski bir bilgisayarı neredeyse Linux Mint kurulmuş kadar uçurur...

2-Eğer sisteminiz nispeten yeni ama 8.nesil bir işlemciden de eskiyse ve Windows 10'da stabil değer alabilecek kadar RAM'e sahip değilseniz, ekran kartınız DirectX 12 destekli değilse veya ekran kartınızdan çok da bir şey beklemiyorsanız Windows 7 tercih edin. Orada da Windows 7 Ultimate 64bit işinizi görür...

Bu aşamada Professional seçen de var ama ben Ultimate öneririm. Farkı hissetmezsiniz bile ve bazı özellikler lazım olabiliyor.

3-Ve şimdi bugünün çoğu kullanıcısı için bu kısım... Sisteminiz yeni... Bilgisayar gıcır gıcır... Windows 7 kullanmışsınız, deli gibi de oyun oynuyor, sisteminizin hızlı çalışmasını istiyor, saçma sapan yavaşlıklar, güncellemeler, sorunlar istemiyorsunuz...

O zaman Windows 10'da LTSB(nispeten eskidir) veya LTSC sürümlerini kuracaksınız...

Windows 10'un mağazası, Edge'si, saçma sapan XBOX eklentileri, Game DVR'ı hiçbir şeyi gelmez...

Gele gele sadece güvenlik için Windows Defender gelir, onu da sistemi baştan sona güncelleyene dek tutun, sonrasında reg dosyasıyla şutlayın gitsin, kendi antivirüs tercihinizi kurun...

Zaten pek çok şeyin bu sürümlerde Windows 7'yi andırdığını göreceksiniz, hesap makinesi, fotoğraf görüntüleyici vs. hepsiyle öyledir.

Hatta fotoğraf görüntüleme için Paint kullanır :D

Fotoğraf galerisini Movie Maker kurduğumda kurmuştu, ben o nedenle onu kullanıyorum şu an :D

Anlayacağınız, sisteminizi baştan sona siz dizayn edersiniz...

DirectX 12 ve dahi birçok Windows 10 özelliği elinizin altındadır. Saçma sapan güncellemeler almazsınız, reklam görmezsiniz, mağaza falan yoktur, sistem sadece sistemdir yani... Eklenti falan yok, ne isterseniz siz kurarsınız :)

Ben mesela fotoğraf görüntülemek için Movie Maker ile gelen Windows 7'deki fotoğraf görüntüleyiciyi kullanıyorum, onu kurarım her format sonrası, o var bende... Video için VLC, filmler için PowerDVD, müzik için Winamp, koruma için Eset...

Yani arkadaşlar, eskiden, Windows 7'de ve dahi XP'de nasıl kendi programlarımızı kendimiz seçiyor, boş sayfaları kendimize göre dizayn ediyorsak Windows 10'un LTSB/LTSC sürümlerinde de aynını yapma imkanı yakalıyoruz :D

Açıkçası şu ana dek inanılmaz memnunum, güncel bir şey mi istiyorsunuz? Şu an sistemimde Microsoft Office 2019 var, DirectX 12 desteğim var ama bunlara karşılık da istediğim programlarda, kendi tercihlerimle, en seri şekilde kullandığım bir sistemim var :)

Biraz olsun bilgisayardan anlayan kişilere tavsiyem budur.

Efendim "Windows 10 bu sistemleri ev kullanıcılarına önermiyor!" ben de reklam yapsam, ben de önermem... Testleri gerçekleştirecek ara sistemi yok ederse, bir anlamı kalır mı bu özel sistemlerin :D Yani tabi ki önermeyecek...

Ha! VLC bile kuramayan, gelen programlarla "videoya basınca açılsın" diyen kişiler zaten bulaşmasın, bu ayrı bir konu...

Değildir.

İsterseniz bu adresten yapılan karşılaştırmalara bir bakın. Buradakilerde bile Windows 8.1 bariz bir fark atamıyor, farkı geçtim çoğunda geride...

Onu da geçtim bu karşılaştırma eskidir...

Windows 10'un normal sürümleri Windows 8.1'in Embedded sürümüyle yani Windows 10'un bugünlerdeki LTSC sürümü gibi sadeleştirilmiş sürümüyle bile kıyaslandığında 8.1'in aldığı değerler Windows 10'un aldığı değerlerle dip dibeyken, bugünkü LTSC ve hatta eski olan LTSB sürümünde bile Windows 8.1'in esamesi bile okunmuyor...

Oyunlardaki uyumsuzlukları ve sorunları saymıyorum bile...

Sadece GTA üzerinde bile o kadar ciddi FPS farkları ve sıkıntılar söz konusu ki Windows 8.1'i önermek, hele de bunu performans için önermek tamamen hatadır!

Windows 7 neden hala daha piyasada?

Bakın, Blizzard'ın yaptığı çağrıdan söz ettim. Bunu Windows 8.1 için değil, Windows 7 için (!) yaptı... Bu ne demek?

Hala daha oyuncular için ciddi bir piyasası var demek...

Windows 7'nin stabilitesine Windows 8.1 ile Windows 10'un özel, sadeleştirilmiş sürümleri ancak erişebiliyorken, arkadaşa çıkıp da normal sürümleri önermeyi veya Windows 7'yi gömmeyi kesinlikle yanlış buluyorum...

Windows olarak sadece üç önerim var, duruma göre herkese de tavsiyem bu yöndedir, eğer performans istiyorsanız tabi...

1-Eğer sisteminiz çok çok eskiyse, 64bit bile kullanmanıza gerek yoksa, her şey yerlerdeyse, Windows 7 Starter 32bit kurun, zaten 64bit yok...

Performans farkını gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız :D Eski bir bilgisayarı neredeyse Linux Mint kurulmuş kadar uçurur...

2-Eğer sisteminiz nispeten yeni ama 8.nesil bir işlemciden de eskiyse ve Windows 10'da stabil değer alabilecek kadar RAM'e sahip değilseniz, ekran kartınız DirectX 12 destekli değilse veya ekran kartınızdan çok da bir şey beklemiyorsanız Windows 7 tercih edin. Orada da Windows 7 Ultimate 64bit işinizi görür...

Bu aşamada Professional seçen de var ama ben Ultimate öneririm. Farkı hissetmezsiniz bile ve bazı özellikler lazım olabiliyor.

3-Ve şimdi bugünün çoğu kullanıcısı için bu kısım... Sisteminiz yeni... Bilgisayar gıcır gıcır... Windows 7 kullanmışsınız, deli gibi de oyun oynuyor, sisteminizin hızlı çalışmasını istiyor, saçma sapan yavaşlıklar, güncellemeler, sorunlar istemiyorsunuz...

O zaman Windows 10'da LTSB(nispeten eskidir) veya LTSC sürümlerini kuracaksınız...

Windows 10'un mağazası, Edge'si, saçma sapan XBOX eklentileri, Game DVR'ı hiçbir şeyi gelmez...

Gele gele sadece güvenlik için Windows Defender gelir, onu da sistemi baştan sona güncelleyene dek tutun, sonrasında reg dosyasıyla şutlayın gitsin, kendi antivirüs tercihinizi kurun...

Zaten pek çok şeyin bu sürümlerde Windows 7'yi andırdığını göreceksiniz, hesap makinesi, fotoğraf görüntüleyici vs. hepsiyle öyledir.

Hatta fotoğraf görüntüleme için Paint kullanır :D

Fotoğraf galerisini Movie Maker kurduğumda kurmuştu, ben o nedenle onu kullanıyorum şu an :D

Anlayacağınız, sisteminizi baştan sona siz dizayn edersiniz...

DirectX 12 ve dahi birçok Windows 10 özelliği elinizin altındadır. Saçma sapan güncellemeler almazsınız, reklam görmezsiniz, mağaza falan yoktur, sistem sadece sistemdir yani... Eklenti falan yok, ne isterseniz siz kurarsınız :)

Ben mesela fotoğraf görüntülemek için Movie Maker ile gelen Windows 7'deki fotoğraf görüntüleyiciyi kullanıyorum, onu kurarım her format sonrası, o var bende... Video için VLC, filmler için PowerDVD, müzik için Winamp, koruma için Eset...

Yani arkadaşlar, eskiden, Windows 7'de ve dahi XP'de nasıl kendi programlarımızı kendimiz seçiyor, boş sayfaları kendimize göre dizayn ediyorsak Windows 10'un LTSB/LTSC sürümlerinde de aynını yapma imkanı yakalıyoruz :D

Açıkçası şu ana dek inanılmaz memnunum, güncel bir şey mi istiyorsunuz? Şu an sistemimde Microsoft Office 2019 var, DirectX 12 desteğim var ama bunlara karşılık da istediğim programlarda, kendi tercihlerimle, en seri şekilde kullandığım bir sistemim var :)

Biraz olsun bilgisayardan anlayan kişilere tavsiyem budur.

Efendim "Windows 10 bu sistemleri ev kullanıcılarına önermiyor!" ben de reklam yapsam, ben de önermem... Testleri gerçekleştirecek ara sistemi yok ederse, bir anlamı kalır mı bu özel sistemlerin :D Yani tabi ki önermeyecek...

Ha! VLC bile kuramayan, gelen programlarla "videoya basınca açılsın" diyen kişiler zaten bulaşmasın, bu ayrı bir konu...
Attığın link 2015 yılına ait.
Sadece GTA üzerinde bile o kadar ciddi FPS farkları ve sıkıntılar söz konusu ki
Nasıl bir sıkıntısı varmış hocam? Gayet stabil oyunlarda windows 8.1.
Kullanıcı sayısı farkından. Microsoft diyor DX12 desteği getirdik ama windows 10'daki gibi tam performans çalışmayacak dedi. Tam deneyim için windows 10'a geçin diyor. Demo sürümü gibi.

Attığın link 2015 yılına ait.

Nasıl bir sıkıntısı varmış hocam? Gayet stabil oyunlarda windows 8.1.

Kullanıcı sayısı farkından. Microsoft diyor DX12 desteği getirdik ama windows 10'daki gibi tam performans çalışmayacak dedi. Tam deneyim için windows 10'a geçin diyor. Demo sürümü gibi.

Attığım verinin eski olduğunu zaten yazdım orada. Windows 10'un ilk sürümleriyle yapılan karşılaştırma bu... Windows 10'un LTSC sürümüyle fark zaten çok daha fazla...

Sizin oynadığınız oyunlarda sorun olmaması veya sizin sisteminizde sorun olmaması stabil olduğunu göstermez. Genel bir durum olmalıdır ki bir yargıya varalım.

Daha yeni o testi ararken başta İngilizce aratmıştım, ilk yorumda adamın biri GTA üzerinden 7 ve 10'da sorunsuz çalıştığını ama 8.1'de sorun yaşadığını yazmış...

Yani demek istediğim şey bariz bir sorun var. Bunu da çoğu kişi zaten bilir. Yeni değilim bu kullanımlarda Windows 8 ilk çıktığında zaten sürünüyordu, her yanda oyunlarla ilgili sorun başlıkları vardı... Windows 8.1 niye geldi zannediyorsunuz? Windows 8'in kusurlarını örtmek için çabaladılar ama yine de yeterli gelmedi... Bugün kararlı sürümlerde bile şirketler en azından LTSB kullanıyorsa, yazılım geliştirenlerden, deneyimli son kullanıcısına dek hemen herkes Windows 10 üzerinden gidiyorsa ve 8.1'in adı bile unutulmuşsa... O zaman boşa ısrara gerek yok...

Windows 7 için siz diyorsunuz zaten "kullanıcı sayısı farkından" ... Neden kullanıcı sayısı farkı? Neden hala daha Windows 7 ve Windows 10 arasında ciddi bir çekişme ve ciddi bir kullanıcı topluluğu varken 8.1 inanılmaz cılız kalıyor, sanki ara bir basamak gibi...

Bugün büyük internet kafelerde Windows 7'den başka hangi sistem var?

Sebebi de stabilitedir...

Windows 10, LTSB/LTSC sürümleri ile ilerleyen yıllarda internet kafelerde, oyuncuların bilgisayarlarında yerlerini elbet alır. Ancak 8.1 gerçekten de basamak olarak kalacaktır.

Microsoft'un mobilize ve her cihazda aynı sistem mantığıyla attığı ilk adımdır Windows 8... Daha fazlası değil, olamaz da... Windows 7 ise Microsoft'un açık ara başarılı olan XP'sinin yerini alan sistemdir ve başarısıyla benimsenmiştir. Windows 10 da keza bugün aynı yolda ilerlemektedir ve ilerleyen zamanlarda gerek sadeleştirilmiş, dediğim sürümleriyle, gerek normal sürümleriyle Windows 7'nin yerini alacaktır ama hala daha Windows 7'nin zamanı var :)

Yukarıda dediğim üç farklı duruma yönelik sistem önerilerimi yineliyorum...
Bilgisayarınız patates ise: Windows 7 Starter SP1 32bit
Bilgisayarınız ortalarda ise: Windows 7 Ultimate SP1 64bit
Bilgisayarınız gerçekten iyiyse: Windows 10 LTSC (1809) 64bit
Benim bilgisayarım iyi ama öyle her programı kuramam tek tek diyorsanız da, performanstan azıcık tavizle: Windows 10 Professional (1809) 64bit

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı