Windows 8.1 yüksek disk kullanımı

Tunç Sadık

Hectopat
Daha fazla  
Dizüstü bilgisayarımın özellikleri şunlar:
Windows 8.1 Single Language
Intel i5 3210M 2.50 GHz işlemci
NVIDIA GeForce GT 630M
Intel HD Graphics 4000
4 GB RAM

Bilgisayarımda bir sorun var ama ne olduğunu bulamadığım için bir çözüm de bulamadım.
Sorunum şu şekilde başladı.

Bilgisayarımı ilk aldığımda Windows 8.1 Single Language idi. Ben bir süre kullanıp Windows 10 yapmak istedim ve Windows'un sitesinden Windows 10 Media Creation Tool indirerek format attım. Kısa bir süre Windows 10 kullanıp yeniden Windows 8'e geçtim. Tüm sürücülerimi yüklediğime ve güncel olduklarına eminim.

Windows Defender ile ve Advanced System Care ile tarama yaptım, chkdsk işlemini uyguladım, internetten araştırma yaptım, buna rağmen şu an bilgisayarım 10 yıllık bir bilgisayardan kat kat daha yavaş. Önceden böyle değildi. Şu an bilgisayarım 5 dakikada açılıyor ve aşırı yavaş. Masaüstünde herhangi bir simgeye tıklıyorum takılıyor, internet tarayıcımda geziniyorum takılıyor-donuyor, video izliyorum kasıyor. Kısacası hiçbir şey yapamıyorum. Arkada hiçbir şey açık değil. Görev yöneticisine baktığımda en fazla bellek, işlemci ve disk kullanan şey Windows Modules Installer Worker diye bir şey, onun dışında birkaç şey 0.1 disk kullanıyor. Windows Modules Installer Worker bazen hiçbir şey kullanmıyor ona rağmen disk kullanımı 100 gözüküyor.

Sorunumun diskle ilgili olduğunu sanmıyorum, önceden de genel olarak bu şekilde bir disk kullanımım vardı. Sizce bilgisayarımın bu kadar yavaş çalışmasının sebebi nedir, ne gibi işlemler ile hızlandırabilirim? Ayrıca bilgisayarım temiz ve herhangi bir ısınma sorunu yok. Görev yöneticisindeki gerekli şeylerin resmini koydum yardımcı olursanız sevinirim.
1.png
2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskinizin ömrü bitmiş olabilir zaten ömrü bitmesede ssd ye geçmenizi tavsie ederim. :)
Ayrıca HD Tune PRO programı ile diskinizin okuma ve yazma hızlarını test etmenizi ve bad sector taraması yapmanızı öneririm.

Okuma testini yaptım ama yazma testini yapamıyorum hata veriyor. Eror scan da yapıyorum o biraz uzun sürecek gibi duruyor bekletmemek için okuma testini atıyorum
1.png

Görev yöneticisinin altından kaynak izleyiciyi açın ve disk işlemlerini toplam harcamaya göre sıralayın ve görsel paylaşın. Sorunu görmemize yardımcı olur.
Screenshot_29.png
Screenshot_30.png

Ayrıca disk kullanan işlemleri genişletip hangi servislerin aktif olduğunu kontrol eder misin?
Screenshot_31.png

Disk kullanan 2 şey var bunlar system ve Windows Modules Installer Worker. bunlarda genişletilemiyor. 2. Yazdığım 10MB/s ye kadar çıkıyor
2.png

Şimdi fark ettim bazen Windows Hizmetleri için Ana Bilgisayar İşlemi de bellek kullanıyor.
Ve güncellemeleri nasıl tamamlayabilirim?

33.png

Doğru hatırlıyorsam "Denetim Masası -> Windows Update -> Ayarları değiştir" yolunu izleyerek kapatabilirsiniz.

Kesin olarak kapatmak için aşağıdaki ".reg" dosyasını giriniz. Windows Defender gibi servisleri de kapatır bu sayede disk kullanımın normal düzeylere iner. dediğim gibi CCleaner ile temizlik yap bunu yaptıktan sonra. Yoksa mavi ekrana neden oluyor ilk seferde. Bir bilgisayarda yaşadım.

WindowsUpdate.reg

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı