Windows 8.1'den Linux Mint'e geçilir mi?

Windows 7 kursan hem hafifler hem bir iki yıl idare eder seni çok aşırı bir durum olmadıkça Linux'a geçmeye fazla gerek yok. Çünkü donanım sorunu çıkıyor, sürücü sorunu oluyor aşırı kasıyor ve en önemlisi o kadar fazla Linux dağıtımı var ki örneğin: PC eski diye hafif ve hızlı dağıtımı indirdin Ubuntu ve Mint'in açtığı programları açmayabiliyor tabanlar aynı olmadığı sürece. Sıkıntı bu yanlışım varsa düzeltin.

Windows 7 kursan hem hafifler hem bir iki yıl idare eder seni çok aşırı bir durum olmadıkça Linux'a geçmeye fazla gerek yok. Çünkü donanım sorunu çıkıyor, sürücü sorunu oluyor aşırı kasıyor ve en önemlisi o kadar fazla Linux dağıtımı var ki örneğin: PC eski diye hafif ve hızlı dağıtımı indirdin Ubuntu ve Mint'in açtığı programları açmayabiliyor tabanlar aynı olmadığı sürece. Sıkıntı bu yanlışım varsa düzeltin.

Windows 7 kurmayı 2 kez denedim ilk kurma denememde kurulum starting windowsda takılı kaldı (sistem dosyaları hatalı yüklenmiş) 2ci denememde gene hata verdi 2 kez üst komşumun format USB'sinden Win 8.1 geçtim.

Bir de ben zaten o kadar Roblox oynamıyorum nadiren giriyorum benim için Discord paint gibi resim yapabileceğim bir uygulama ve Minecraft bir de arada matematik dersi gördüğüm için Zoom lazım.

Benim bilgisayarım çok kötü Windows 8.1 de çok kasıyor Linux Mint geçmeli miyim? Bilgisayarımda Roblox ve Minecraft oynuyorum bir de Discord yüklü.
Win 8.1'den Mint'e geçmiş birisi olarak söylüyorum; kesinlikle değer. MC oynarsın Roblox bilmiyorum. Kartın Nvidia ise oyunlarda ufak bı performans düşüşü yaşaman muhtemel.

Hocam Wine ile Roblox açamaz mı?
Artik hayir diye biliyorum. Ona ozel bir duzenleme var sanirim.
WineHQ'da da derecesi Garbage.

Windows 7 kurmayı 2 kez denedim ilk kurma denememde kurulum starting windowsda takılı kaldı (sistem dosyaları hatalı yüklenmiş) 2ci denememde gene hata verdi 2 kez üst komşumun format USB'sinden Win 8.1 geçtim.

Bir de ben zaten o kadar Roblox oynamıyorum nadiren giriyorum benim için Discord paint gibi resim yapabileceğim bir uygulama ve Minecraft bir de arada matematik dersi gördüğüm için Zoom lazım.
Hepsi var.
Surucu sikintisi yok Ubuntu temelli dagitimlarin, hatta neredeyse hic bir dagitimin yok.
Arkadasin bazi hatalari var.

Demem o ki Linux Mint XFCE kurtarir gibi.

Sistem nedir bu arada?

Hackintosh destekleyen donanımlarda bile kurulum aşamasında ve kurulum sonrasında düzenlemeler gerektiriyor. 1 yılı aşkın süredir Arch ve Arch tabanlı dağıtımlar kullanıyorum, bir kere bile Arch'tan kaynaklı bir sorun yaşamadım. Yaşayabileceğiniz problemler de zaten en güncel paket kullanımından kaynaklanabilir ama bunu da btrfs ile rahatlıkla çözebiliyorsunuz. Veya flatpak, snap gibi bir çapraz platform paket yöneticisi indirin ve uygulamalarınızı oradan kullanın, herhangi bir güncelleme yapmanız da gerekmez hem. Ama dediğim gibi ben güncellemeler veya Arch kaynaklı bir sorun ile karşılaşmadım daha.

Oyun kısmındaysa oynadığınız oyuna bağlı değişen bir durum var. Yerel desteği olan oyunlar zaten ya Windows'tan daha iyi performans sergiliyor ya da onunla benzer sonuçlar veriyor. Proton ile oynanan oyunlarda da benzer bir durum var ama kimi oyunlar da daha kötü FPS sonuçları verebiliyor. Online oyunlar için CS:GO gibi oyunlar hariç ben de Linux tavsiye etmiyorum. Özellikle AC kullanan oyunlar bayağı ilerleme kaydetmiş olsa da hala pürüzlü bir deneyim sunuyor.

Lubuntu LXDE'de kalsaydı daha iyi olabilirdi ama lxqt kullandıkları için Mint karşısında pek bir avantajı yok.
Oyunlar için; sözüm Proton'dan dışarı. Hem NVIDIA kartlarda hem de AMD kartlarda daha kötü performans aldım. Native oyunlar bir de bunlar. FPS'in aynı olduğu durumlarda droplar giriyordu veya %1'ler çok düşüyordu. Online oyun hiç denemedim zaten anticheat ile uğraşmamak için.

1 sene boyunca Arch ve diğer dağıtımları kullandım. Arch'ta derleme yapmak bile işkenceydi. Flatpak ve Snap ile istediğim uygulamayı kullanabiliyordum tabii ki ancak çok pürüzlü bir deneyimdi.

Derleme toolchainlerini kurarken çok sorun yaşamıştım. AUR tam anlamıyla çöplük gibi çünkü, apt kadar kolay kullanımı olmadığı gibi düzenli de sayılamaz. Distronun genel olarak stabillikten uzak olması da deneyimime çok katkı sundu denilemez. 1 sene içinde 4 kez yeniden kurulum yapmak zorunda kaldım donmalar ve güncelleme sonucundaki sıkıntılar yüzünden. Çok önemli olmasa da biraz veri kaybı bile yaşattı bana. Normalde tüm projelerimde Linux kullanıyordum ve bu kadar sıkıntı çıkarmamıştı ancak günlük kullanımda çok da iyi bir deneyim yaşatmadı.

Bu dediklerimde Linux'un yavaşça benim için uygun olmamaya başlamasının da katkısı olabilir. Visual Studio, Fusion, Solidworks ve Adobe uygulamalarını ağırlıklı olarak kullanmaya başladığımdan Linux'un benim için hiçbir artısı kalmadı. Eski laptopumda internette gezinip dizi izlediğimden ChromeOS kurmak daha mantıklı geldi. Hem çok stabil hem de daha uzun batarya ömrü aldım.

Surucu sikintisi yok Ubuntu temelli dagitimlarin, hatta neredeyse hic bir dagitimin yok.
Daha 2 ay önce sürücü sıkıntısı çıktı bana yeniden kurdurttu tüm sistemi. Direkt Ubuntu kullanıyordum sildiren son aşama o oldu benim için.

Son düzenleme:
Oyunlar için; sözüm Proton'dan dışarı. Hem NVIDIA kartlarda hem de AMD kartlarda daha kötü performans aldım. Native oyunlar bir de bunlar. FPS'in aynı olduğu durumlarda droplar giriyordu veya %1'ler çok düşüyordu. Online oyun hiç denemedim zaten anticheat ile uğraşmamak için.

1 sene boyunca Arch ve diğer dağıtımları kullandım. Arch'ta derleme yapmak bile işkenceydi. Flatpak ve Snap ile istediğim uygulamayı kullanabiliyordum tabii ki ancak çok pürüzlü bir deneyimdi.

Derleme toolchainlerini kurarken çok sorun yaşamıştım. AUR tam anlamıyla çöplük gibi çünkü, apt kadar kolay kullanımı olmadığı gibi düzenli de sayılamaz. Distronun genel olarak stabillikten uzak olması da deneyimime çok katkı sundu denilemez. 1 sene içinde 4 kez yeniden kurulum yapmak zorunda kaldım donmalar ve güncelleme sonucundaki sıkıntılar yüzünden. Çok önemli olmasa da biraz veri kaybı bile yaşattı bana. Normalde tüm projelerimde Linux kullanıyordum ve bu kadar sıkıntı çıkarmamıştı ancak günlük kullanımda çok da iyi bir deneyim yaşatmadı.

Bu dediklerimde Linux'un yavaşça benim için uygun olmamaya başlamasının da katkısı olabilir. Visual Studio, Fusion, SolidWorks ve Adobe uygulamalarını ağırlıklı olarak kullanmaya başladığımdan Linux'un benim için hiçbir artısı kalmadı. Eski laptopumda internette gezinip dizi izlediğimden ChromeOS kurmak daha mantıklı geldi. Hem çok stabil hem de daha uzun batarya ömrü aldım.

Arch'ta neden derleme yaptınız hiç anlam veremedim. Ben direkt yay kurup AUR'dan dosyalarımı indiriyorum. Bazı uygulamarımı da AUR sürümlerinde sorun yaşadığım için flatpak üzerinden indirdiğim oldu. İkisi de sorunsuzdu. Profesyonel kullanımda Adobe gibi servislere bağlıysanız ve alternatifler de ihtiyaç ve isteklerinize uygun değilse dediğiniz gibi Linux'un pek artısı yok. Stabilite noktasında da Arch tabanının hiçbir zaman hedefi stabil bir OS deneyimi sunmak olmadı. Eğer aradığınız stabilite ise Fedora gibi semi rolling release distrolara veya Debian, Ubuntu gibi stabil Update alan distrolara yönelmeniz daha iyi olurdu. Onun haricinde Fedora silverblue, vanillaos, microos gibi immutable distrolara da bir şans verebilirdiniz.

Bu arada ChromeOS ailesi Gentoo Linux tabanında gelişiyor ki kullanırken fark etmişsinizdir uygulama desteğini çoğunlukla Linux altsistemi(Debian) üzerinden sağlıyor.

Arch'ta neden derleme yaptınız hiç anlam veremedim. Ben direkt yay kurup AUR'dan dosyalarımı indiriyorum. Bazı uygulamarımı da AUR sürümlerinde sorun yaşadığım için flatpak üzerinden indirdiğim oldu. İkisi de sorunsuzdu. Profesyonel kullanımda Adobe gibi servislere bağlıysanız ve alternatifler de ihtiyaç ve isteklerinize uygun değilse dediğiniz gibi Linux'un pek artısı yok. Stabilite noktasında da Arch tabanının hiçbir zaman hedefi stabil bir OS deneyimi sunmak olmadı. Eğer aradığınız stabilite ise Fedora gibi semi rolling release distrolara veya Debian, Ubuntu gibi stabil Update alan distrolara yönelmeniz daha iyi olurdu. Onun haricinde Fedora silverblue, vanillaos, microos gibi immutable distrolara da bir şans verebilirdiniz.

Bu arada ChromeOS ailesi Gentoo Linux tabanında gelişiyor ki kullanırken fark etmişsinizdir uygulama desteğini çoğunlukla Linux altsistemi(Debian) üzerinden sağlıyor.
Arch'ta uygulama derlemedim, Linux çekirdeği ve bootloader derlemeye çalıştım başka bir cihaz için. Birkaç farklı çekirdek denemem gerekebiliyor bazen (gömülü cihaz olduğu için). Diğer distrolar da stabilite sorunları yaşattı bana çok fazla. Dediğim gibi, 1 sene içinde 4 kere yeniden kurulum yaptım.

ChromeOS'un Linux ve Android uygulama desteği sağ olsun çok ilgimi çekti. Fusion 360'ı da kullanabilmem çok hoştu. Demek ki bir firma tarafından derli toplu tutulunca Linux hoş olabiliyormuş, Steam Deck'teki SteamOS de aynı şekilde.

Geri
Yukarı