Windows 8.1'e Geçtim, Bilgisayarım Açıldıktan Sonra Donmaya Başladı

• Konuyu başlatan Gonomon
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 8B
Windows 8.1'i nereden edindiniz? Belleklerinizi test edin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Belleklerimi MemTest86+ ile daha önce de test etmiştim, bir daha edeyim. Windows 8'in ürün anahtarını yükseltme imkanı olduğu zamanlarda satın almıştım. Windows'un sitesinden indirip bir USB belleğe yazmıştım.

WIN 8, 8.1'in kötü tarafı, donmalar'ı donanımsal verdiği görülür.

RAM'ları silip deneyin isterseniz.
Ben WIN 8.1 için kötü'nün K'sını kullanınca, Recep bey; :kızgın:

Recep hocam, Şimdiki sistemle WIN 8.1 ile herhangi bir sorun yaşamadım ve bunu'da bir çok konuda belirttim. Ancak önceki sitemle donma vs sorunları yaşadım. Biraz araştırma sonucu WIN 8 ile donanımsal donmalar'ı yaşayanları'da gördüm.
Ama arkadaşın sorunu farklı'da olabilir.

MemTest86+ ile Ram'lerimi tekrar test ettim, Ram'lerimde herhangi bir sorun bulunmuyor.

Şu anda bilgisayarımda Windows 8 kurulu ve hiç bir sıkıntı yok. Marketten 8.1'e güncellemeye çalıştığımda güncelleme aşamasının Windows logosu bulunan yerinde "hazırlanıyor" aşamasında bilgisayarım donuyor. Büyük ihtimalle 8.1'e geçiş yapabilirsem 8.1'de yine donmaya başlayacak. Sıfırdan 8.1 kuramıyorum nedenini sorarsanız elimdeki lisans yükseltme lisansı ve 8.1 ile doğrudan etkinleştiremiyorum. Ancak Windows 8'i kurup daha sonra 8.1'e güncellersem lisansımla 8.1'i kullanabiliyorum. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus'a böyle bir mesaj gönderdim. İngilizce'm çok iyi değildir ama galiba derdimi anlatmaya yetti. Asus Email adresime dönüş yaptığında, verdikleri cevabı da buradan paylaşacağım.
"Hello,
I am using Windows 8 at the moment and i want to upgrade to Windows 8.1. But when i try to upgrade to Windows 8.1, installation freezes at Windows screen. When i clean install from a usb, after Windows 8.1's installation complete my computer starts to freeze in 1 minutes when i open my computer. I think a bios firmware upgrade can be a solution for this. Can you release a bios upgrade for Windows 8.1 support? Thanks."

Ben WIN 8.1 için kötü'nün K'sını kullanınca, Recep bey; :kızgın:

Recep hocam, Şimdiki sistemle WIN 8.1 ile herhangi bir sorun yaşamadım ve bunu'da bir çok konuda belirttim. Ancak önceki sitemle donma vs sorunları yaşadım. Biraz araştırma sonucu WIN 8 ile donanımsal donmalar'ı yaşayanları'da gördüm.
Ama arkadaşın sorunu farklı'da olabilir.

Windows 8.1'de donanımsal donma varsa genelde sabit disk bozuktur. Windows 7 sabit disk bozuk olunca donma yapmıyor ama 8 ve 8.1 yapıyor. Ki iyi de yapıyor. Sabit diskleri terk edip SSD'ye geçme vakti.

@Silinen üye Cihazı ASUS Türkiye servisine gönderin durumu bildirip. Ayrıca sabit diskiniz sağlam mıydı ?

Windows 8.1'de donanımsal donma varsa genelde sabit disk bozuktur. Windows 7 sabit disk bozuk olunca donma yapmıyor ama 8 ve 8.1 yapıyor. Ki iyi de yapıyor. Sabit diskleri terk edip SSD'ye geçme vakti.

@Silinen üye Cihazı ASUS Türkiye servisine gönderin durumu bildirip. Ayrıca sabit diskiniz sağlam mıydı ?
Bilgisayarımdaki sabit diski çıkarıp yeni aldığım SSD'yi taktım yaklaşık 1 ay önce. HD Tune programıyla da baktığımda bir sıkıntısı olmadığı gözülüyor. Dediğim gibi nedense sorun 8'den 8.1'e geçince başlıyor. Şu an bilgisayarımda Windows 8 yüklü ve hiç bir sorun yaşamıyorum.

Win 8.1 i Temiz kurulum yapmayı deneyin birde.

Öncelikle sanal'da sahte(Geçici !)Win 8.1 key i bulun. Daha sonra Win 8.1 i kurun, serial istediğinde bulduğunuz key i girin.
Kurulum bittiğinde Windows u etkinleştir diye uyar gelecektir, kendi orjinal serial'ını zı girin.

Not: Sahte serial dediğim yanlış anlaşılmasın, o serial yalnızca format'ın bitmesini sağlıyor. Yani format bittikten sonra işletim sisteminiz orjinal olmuyor.

Bede de orjinal Win 8 var. Win 8.1 i Temiz kurulum yapmak için tek care bu bence.

Biliyormusunuz bilmiyorum ama. Şöyle birşey yapın: Eğer sizde şu anda Win 8 kurulu ise WIN 8.1 e güncelle yaparak inecek olan iso dosyalarını bir flash belleğe yada DVD ye yazdır'ın.daha temiz bir kurulum olmuş olur.

Az önce Asus yetkilisinden mesaj geldi (Gariptir ki ben mesajı İngilizce attım, geri dönüş ise Türkçe oldu.)

"Merhaba ... Bey,
N53jq model bilgisayarımız ile ilgili windows 7 işletim sistemine destek vermekteyiz."

Açıkcası epey garipsedim bu durumu. Ayrıca sanırım sorun .Net Framework güncelleştirmesinden kaynaklanıyordu. En son sürümünü yükledikten sonra Windows 8.1'e güncelledim ve şu anda sıkıntı yok. İleride yine aynı sıkıntı meydana gelirse sanırım Windows 7 kullanmaktan başka şansım kalmayacak.

Yine de şu anda stabil bir şekilde kullanmaktayım Windows 8.1'i ve Windows 7'den bir gömlek üstün olduğunu düşünmekteyim. Yardımlar için çok teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı