Rehber Windows 8 2021-2022'de kullanılır mı?

alperenkayahan3

Centipat
Makaleler
4
Daha fazla  
Windows 8 zamanının tasarım anlamında büyük devrim yaratan işletim sistemiydi? Ama yeni başlangıç menüsü, driver problemleri Windows 8'in dışlanmasının başlıca sebepleri. Ancak Windows 8 halen daha kullanılabilir. Bunu sistemime kurup denedim. Sistem özelliklerim imzamda yazıyor oradan bakabilirsiniz. Şimdi avantajlarını ve dezavantajlarını sıralayalım:

Avantajları:
• RAM kullanımı arka planda çalışan uygulama çok yok ise Windows 7 ile aynı.
• Düşük sistemler için Windows 7 tasarımından sıkılmışsanız gözünüze gayet güzel görünecektir.
• Performansı gayet yerinde diğer insanların dediklerine inanmayın lakin 32 Bit kullanıyorsanız gündelik işler için 1GB RAM yeterli olur ama 64 Bit kullanıyorsanız 2 GB RAM kesinlikle gerekli.

Dezavantajları:
• Teknik desteği kesildi (çok önemli değil Chrome desteği bile hala mevcut)
• Başlangıç menüsünü klasik başlat menüsüne alışmış olanlar yadırgayacaktır. (kesinlikle başlat menüsü programları yüklemeyin.)
• Update yok (yani şu an ben güncellemeleri denetleyemiyorum. (geçen ay Windows 7 kullandım onda hala denetleniyordu.)
• Mağaza açılmıyor (Windows 8.1 gerekli mağaza için.)

Yani şunu söyleyebilirim; Windows 8 halen daha en azından Chrome ya da diğer programlar desteğini çekene kadar kullanılabilir. Bir de Windows 10 veya Windows 8.1 kurulmayan çok eski sistemlere bile kurulabilmekte ama işlemciniz çok eski ise maksimum Windows 7 starter kurun.

Windows 8 çok sıkıntılı bir sistem. Düşük konfigürasyonlu sistemlerde en azından Windows 8.1 kullanılması taraftarıyım. 10 Ocak 2023'e kadar destek süresi var.

Çok haklısınız lakin çok eski anakartlara Windows 8.1 veya 10 kurarken format ekranına bile ulaşılmayabiliyor. Onun haricinde Windows 8 gayet kullanılabilir bir sistem en azından günlük kullanım için oyun için tabii ki Windows 7 bile daha iyi 8'e göre.

Çok haklısınız lakin çok eski anakartlara Windows 8.1 veya 10 kurarken format ekranına bile ulaşılmayabiliyor. Onun haricinde Windows 8 gayet kullanılabilir bir sistem en azından günlük kullanım için oyun için tabii ki Windows 7 bile daha iyi 8'e göre.

"Çok eski" anakart dediğin o anakartlar Intel Pentium III için geliştirilen anakartlar. O işlemciye 8 kursan ne işine yarayacak? Lakin günümüzde DDR2 ile Windows 10 kullanan az da olsa bir kesim mevcut.

8.1 kurulmayan bilgisayara 8 nasıl kuruluyor? İkisinde de aynı sistem gereksinimleri var.
Ayrıca 8 sorunlu bir sürüm.
Anakart desteği ile alakalı bir durum bu ben asus f3f isimli 2006 model laptopa 10 ve 8.1 kuramadım format ekranına bile ulaşmadan mavi ekran verdi ama 8 sorunsuz kurulda hatta 1 sene bilgisayar öyle kullanıldı.

SSD'li i3 3110M'li laptopuma Win 8.1 kurmuştum. Oldukça akıcı, düşük donanımlı sistemler için Win 8.1 güzel bir işletim sistemi.

"Çok eski" anakart dediğin o anakartlar Intel Pentium III için geliştirilen anakartlar. O işlemciye 8 kursan ne işine yarayacak? Lakin günümüzde DDR2 ile Windows 10 kullanan az da olsa bir kesim mevcut.
Asus f3f de core 2 duo vardı 8.1 ve 10 kurulmadı format ekranına bilr varmadan mavi ekran verdi ama 8 kuruldu hatta laptop 1 sene falan öyle kullanıldı. 3GB RAM vardı cihazda.
8 kullanılmaz fakat 8.1 kullanılır.
8 de kullanılır bence öyle demeyin gayet güzel çalışıyor. Ama 8.1 tabi daha iyi 8 e göre

ASUS F3F de Core 2 Duo vardı 8.1 ve 10 kurulmadı format ekranına bilr varmadan mavi ekran verdi ama 8 kuruldu hatta laptop 1 sene falan öyle kullanıldı. 3GB RAM vardı cihazda.

8 de kullanılır bence öyle demeyin gayet güzel çalışıyor. Ama 8.1 tabii daha iyi 8'e göre.

Mavi ekranın sistem ile alakalı olduğunu sanmıyorum.

Geri
Yukarı