Rehber Windows 8 2021-2022'de kullanılır mı?

Günümüzde artık 8'i geçin 8.1 bile kullanılmamalı güncelleme desteğinin sonu her gün yaklaşıyor. Artık günümüzde bence en düşük kullanılması gereken Windows sürümü Windows 10 LTSB 2016 eğer sisteminiz de artık yetmiyorsa Linux dağıtımlarına yönelme vakti gelmiştir. WineHQ ile zaten kullandığınız programların çoğu açılıyor. Proton ve Lutris gibi şeylerle çok daha verim oyunlarda alabilirsiniz. Cihazınız da Vulkan desteği yoksa tek sorun DirectX oyunlarında verim alamayacaksınız. OpenGL oyunları tercih etmeniz gerekecek.

Windows 8 zamanının tasarım anlamında büyük devrim yaratan işletim sistemiydi? Ama yeni başlangıç menüsü, driver problemleri Windows 8'in dışlanmasının başlıca sebepleri. Ancak Windows 8 halen daha kullanılabilir. Bunu sistemime kurup denedim. Sistem özelliklerim imzamda yazıyor oradan bakabilirsiniz. Şimdi avantajlarını ve dezavantajlarını sıralayalım:

Avantajları:
• RAM kullanımı arka planda çalışan uygulama çok yok ise Windows 7 ile aynı.
• Düşük sistemler için Windows 7 tasarımından sıkılmışsanız gözünüze gayet güzel görünecektir.
• Performansı gayet yerinde diğer insanların dediklerine inanmayın lakin 32 Bit kullanıyorsanız gündelik işler için 1GB RAM yeterli olur ama 64 Bit kullanıyorsanız 2 GB RAM kesinlikle gerekli.

Dezavantajları:
• Teknik desteği kesildi (çok önemli değil Chrome desteği bile hala mevcut)
• Başlangıç menüsünü klasik başlat menüsüne alışmış olanlar yadırgayacaktır. (kesinlikle başlat menüsü programları yüklemeyin.)
• Update yok (yani şu an ben güncellemeleri denetleyemiyorum. (geçen ay Windows 7 kullandım onda hala denetleniyordu.)
• Mağaza açılmıyor (Windows 8.1 gerekli mağaza için.)

Yani şunu söyleyebilirim; Windows 8 halen daha en azından Chrome ya da diğer programlar desteğini çekene kadar kullanılabilir. Bir de Windows 10 veya Windows 8.1 kurulmayan çok eski sistemlere bile kurulabilmekte ama işlemciniz çok eski ise maksimum Windows 7 starter kurun.

Ben Dell N5010 laptopumda hem RTM sürümünü kullanıyorum hem de Developer Preview sürümünü kullanıyorum hatta laptopu anneme verdim bir süreliğine ÖBA videolarını izlemesi için.
Sıkıntısız çalışıyordu.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    1,7 MB · Görüntüleme: 49
  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    2,8 MB · Görüntüleme: 42
Hocam Windows 8 consumer Preview sorun çıkarır mı?

Bilmiyorum hiç kullanmadım ama bence 8.1,Win8 RTM'ya da Win8 Release Preview kullanın.
Release Preview indirme bağlantısı:https://archive.org/download/debombed-6801/8400 Timebomb Disabled.iso
Consumer Preview indirme bağlantısı:https://archive.org/download/windows-8-consumer-preview-by-bukmop-rus-eng-debombed/Windows 8 Consumer Preview [x86-x64] by Bukmop [Rus-Eng] Debombed.iso
Rusçadır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı