Windows 8 Aşırı donma ve kilitlenme sorunu

bboyerman

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Makine Teknikeri
Selam arkadaşlar uzun bir süredir windows 7 kullanmaktaydım 2 3 gün önce windows 8'e geçtim. Sistemi ilk kurduğumda, daha taze iken hiç bir donma takılma kitlenme olmuyordu ama ufak ufak driver ve programları kurmaya başladıktan sonra çok feci donmalar başladı. 1 kere kitlenme başlayınca ardı arkası kesilmedi pc'nin donmadığı an yok denecek kadar az hiç bir şey yapamıyorum görev yöneticisi bile donuyor. Sinir oldum tekrar windows 7'ye döndüm hiç istemesemde (istemememin sebebi elimdeki windows 7 format dvdsinin ham versiyon olması ve formattan sonraki güncelleştirmelerin canımı sıkması neyseki dün sp1 2013 güncel versiyon bir win 7 iso indirdim) herneyse win 7'ye döndüm driverları yükledim falan bunda da kitlenmeler ve donmalar başladı. İlk baş sorun windows 8'de dedim ama win 7 de aynı şeyi yapınca o zaman sorun benim pcde demeye başladım çünkü win 8'e geçmeye kalkışmadan önce donma takılma ''yanıt vermiyor'' gibi sorunlarla karşılaşmıyordum. sizden ricam bu donma ve kitlenmelere ne neden olabilir? Bulmamda yardımcı olabilir misiniz?

Sistemim: Gigabyte GA-945GCM-S2L Anakart
Intel Pentium 4 3.20 Ghz. İşlemci
4 Gb Kingston 2x2 Ddr2 Ram
Amd Radeon HD 3600 Ekran Kartı

Tüm driverlar resmi sitelerinden güncel. Güncel olmayan bir şey yok bios'u da bu sitede verilen @BIOS programıyla güncelledim.
Yalnız şunu belirteyim işlemcide termal macun yok. macunum olmadığı için sürememiştim kupkuru ve çok ince bir tabaka halinde yani yok sayılır. Macunun etkisi olabilir mi diye soracağım ama Win 8'e geçmeye kalkışmadan önce de macun yoktu ve böyle donma ve kitlenmeler yaşamıyordum. Dediğim gibi Windowsu bilgisayara ilk kurduğum anda sorun yok ama kurmam gereken programlar driverlar vs onları yükleyince başlıyor kitlenmelere. Yardımlarınızı bekliyorum.

- - - Güncellendi - - -

Acaba driverlar mı sebep oluyor donmaya? Son sürüm güncel driverlar olsa dahi uyuşmazlıktan veya başka birşeyden donma ve kitlenmelere sebep olur mu? Çünkü windows tertemizken hiç bir şey kurulu değilken hiç bir donma kitlenme yaşamıyorum.

Aida64 cpu-z gibi yazılımlarla Donanımların ısısını kontrol et. Sorun donanımsal gibi gözükmekte. Isınma varsa bu olayları yaşayabilirsin.

Cevap yazdığın için teşekkür ederim öncelikle. Donma sorununu hallettim galiba. Western Digital My passport Gümüş renkte 500gb Taşınabilir Disk almıştım yakın zamanda Western digital'e ait bazı programlar vardı yedekleme olsun şifreleme olsun onları kaldırdım donma kitlenme bitti ama gene de emin değilim o programların sebep olduğuna.

Tam bir kanıya varamadım ama dediğim gibi o programları kaldırdığımda sorun çözüldü fakat şöyle bir şey var Win 8'e geçmeden önce Win 7'de de bu programlar vardı ama böyle bir sorun yoktu. Win 8 den tekrar Win 7'ye dönünce de yaşadım donma sorununu. Anlamadım gitti neyse az önce de kasayı açtım iyice temizledim işlemci ve ekran kartının macunlarını yeniledim uzun zamandır macunsuzdu ikisi de. Tertemiz oldu PC. O programları tekrar yüklesem mi yüklemesem mi kararsızım.

Cevap yazdığın için teşekkür ederim öncelikle. Donma sorununu hallettim galiba. Western Digital My passport Gümüş renkte 500gb Taşınabilir Disk almıştım yakın zamanda Western digital'e ait bazı programlar vardı yedekleme olsun şifreleme olsun onları kaldırdım donma kitlenme bitti ama gene de emin değilim o programların sebep olduğuna.

Tam bir kanıya varamadım ama dediğim gibi o programları kaldırdığımda sorun çözüldü fakat şöyle bir şey var Win 8'e geçmeden önce Win 7'de de bu programlar vardı ama böyle bir sorun yoktu. Win 8 den tekrar Win 7'ye dönünce de yaşadım donma sorununu. Anlamadım gitti neyse az önce de kasayı açtım iyice temizledim işlemci ve ekran kartının macunlarını yeniledim uzun zamandır macunsuzdu ikisi de. Tertemiz oldu PC. O programları tekrar yüklesem mi yüklemesem mi kararsızım.
Hortlatıyoruz ama, denedin mi sonuç ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı