Çözüldü Windows açılış süresi 40-50 saniyeye çıktı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mike_Wazowski

Kilopat
Yer
Philadelphia
PC'yi alalı yaklaşık 3 hafta oldu son 2-3 gündür Windows açılırken 40-50 saniyeye çıktı. Araştırdım fakat bir şey bulamadım. Normalde 11-12 saniyede açılıyordu nedeni ne olabilir?

Çözüm
Eğer devre dışı ise BIOS ayarlarınızdaki Fast Boot seçeneğini aktif edebilir misiniz?
Ayrıca bilgisayarınızı kapsamlı bir virüs taramasından geçirebilir misiniz?
Benim çoğu program açılışta kapalı yalnızca bunlar açık, yaklaşık 18 saniye civarı açılıyor. 3 yıllık Sandisk SSD Plus gerçi. Seninki daha hızlı bir modelse 50-55 saniye çok yüksek görünüyor. Windows ile ilgili bir sorun olabilir mi diye düşünüyorum.

Screenshot_1.png

Crystaldiskmark ile hız testi yapar mısın?

Dün ben yapmıştım kimse umursamadı 😕

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 582517
Ayrıca BIOS'dan herhangi bir ayar yaptınız mı?

Hayır yapmadım.

Eğer devre dışı ise BIOS ayarlarınızdaki Fast Boot seçeneğini aktif edebilir misiniz?
Ayrıca bilgisayarınızı kapsamlı bir virüs taramasından geçirebilir misiniz?

Fast Boot'u aktif etmeyi deneyeceğim. Önerdiğiniz bir virüs programı var mıdır?

CrystalDiskMark ile hız testi yapar mısın?

Şu an yapıyorum hocam bitince atacağım sonuçları.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim çoğu program açılışta kapalı yalnızca bunlar açık, yaklaşık 18 saniye civarı açılıyor. 3 yıllık Sandisk SSD Plus gerçi. Seninki daha hızlı bir modelse 50-55 saniye çok yüksek görünüyor. Windows ile ilgili bir sorun olabilir mi diye düşünüyorum.

Eki Görüntüle 582526

Dün ben yapmıştım kimse umursamadı 😕

Dediğim gibi 2-3 gündür böyle normalde 11-12 saniyeydi.

Dediğim gibi 2-3 gündür böyle normalde 11-12 saniyeydi.

Güç düğmesine bastıktan sonra, giriş ekranında şifre yazmam ve masaüstünün açılması 18 saniye civarı ölçtüm. Eskiden 30-40 saniye civarı açıldığı zamanlar oldu, açılış programlarını kapatmama rağmen fazla değişen olmuyordu, ben de windows temiz kurulum yapıyordum.

Sonuçlar bunlar

Ben bi Fast Boot u aktif etmeyi deneyeyim.

Benim konumdaki verilere göre oldukça okuma hızı bayağı düşük, disk sorunu gibi görünüyor.

Hayır yapmadım.

Fast Boot u aktif etmeyi deneyeceğim. Önerdiğiniz bir virüs programı var mıdır.

Şu an yapıyorum hocam bitince atacağım sonuçları.

Ben bilgisayarımda Avast Premium Security kullanıyorum. Size de önerebilirim. (İşinize yaramayacağını düşündüğünüz modülleri kurulum sırasında devre dışı bırakmalısınız)

Güç düğmesine bastıktan sonra, giriş ekranında şifre yazmam ve masaüstünün açılması 18 saniye civarı ölçtüm. Eskiden 30-40 saniye civarı açıldığı zamanlar oldu, açılış programlarını kapatmama rağmen fazla değişen olmuyordu, ben de Windows temiz kurulum yapıyordum.

Benim konumdaki verilere göre oldukça okuma hızı bayağı düşük, disk sorunu gibi görünüyor.

Bu hızdaki disk ile de 15 sn civarı açılır arkadaş modeli yazsa daha fazla yardımcı olacağız ama.

Geri
Yukarı