Windows Apacer SSD olmasına rağmen 26 saniyede açılıyor

• Konuyu başlatan aliyeq
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 962

aliyeq

Hectopat
  • MSI 1151 H110M Pro-VD
  • Intel Pentium G4560.
  • MSI GTX1050 Ti 4 GB.
  • WD Blue 1TB 7200RPM HDD.
  • 16 GB Kingston 2133 MHz RAM.
  • Apacer 240 GB Panther AS340 550-520 MB-s SATA 3 SSD.

Sistemim bu. SSD yazma okuma değerleri normal. Windows'u SSD'ye UEFI şeklinde kurdum ve birçok farklı yöntem denedim ama açılış süresi her zaman 26-27 arası. MSI Fast boot da açsam da kapalı da olsa süre değişmiyor.

Ben de HDD'yi sökmeni önereceğim. HDD ömrünün sonuna yaklaştıysa, sistem diski olmasa bile açılışı yavaşlatabiliyor. Bir de SSD'nin IOPS ve random okuma değerlerini paylaşır mısın? Açıkçası pek bilmediğim bir marka, bu bahsettiğim değerler düşük ise belirttiğiniz açılış süreleri normal demektir.

1TB olan HDD'yi söküp dener misin? Belki ondan kaynaklı bir sorun olabilir.

Cevap yazamadığım bu sürede onu deniyordum benim de aklıma geldi 24 saniyeye düştü bayağıdır sabit 27 olan açılış.
Ben de HDD'yi sökmeni önereceğim. HDD ömrünün sonuna yaklaştıysa, sistem diski olmasa bile açılışı yavaşlatabiliyor. Bir de SSD'nin IOPS ve random okuma değerlerini paylaşır mısın? Açıkçası pek bilmediğim bir marka, bu bahsettiğim değerler düşük ise belirttiğiniz açılış süreleri normal demektir.

Dosya Ekleri

• ssdhız.png
    ssdhız.png
    21,9 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Değerler normal, aslında açılış süreniz de aşırı yüksek değil. M2 SSD ile bile 8-10 saniye kadar sürüyor açılış süreleri.
Evet dediğiniz gibi aşırı yüksek değil ama bir ssd diskin açılma süresi bence 20 saniyeyi geçmemeli.

İşlemciniz Pentium belki bununla alakalı olabilir. Deneme imkanınız varsa SSD'yi başka bir bilgisayar takıp formatlayın ve sonuca bakın. Sorun SSD kaynaklı mı yoksa cihazınızda mı sorun var bu şekilde ayırt edebiliriz.

Evet dediğiniz gibi aşırı yüksek değil ama bir SSD diskin açılma süresi bence 20 saniyeyi geçmemeli.

İşlemciniz Pentium belki bununla alakalı olabilir. Deneme imkanınız varsa SSD'yi başka bir bilgisayar takıp formatlayın ve sonuca bakın. Sorun SSD kaynaklı mı yoksa cihazınızda mı sorun var bu şekilde ayırt edebiliriz.

Başka bir bilgisayar da deneme imkanım yok maalesef.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı