Windows boşta %20 sistem kullanımı

yalovali35

Hectopat
Katılım
7 Ekim 2016
Mesajlar
5
Arkadaşlar merhabalar sistemimi boşta bıraktığım zaman yani tüm uygulamaları kapatıp bilgisayara hiç dokunmazsam yaklaşık 5 dakika sonra bilgisayarım fan çalıştırmaya başlıyor (bilgisayarım laptop). Fareyi hareket ettirip işlemi görmek istediğim zaman CPU kullanımı aniden düşüyor ve sistem normal fan hızına dönüyor. Bunun üzerine sistemime process hacker kurdum ve oradan bakmaya karar verdim. Bunun sonucunda sistemimde bir süreden sonra System(4) diye bir uygulama yaklaşık %20 CPU kullanıyor. Bu uygulamanın detaylarına process hacker üzerinden baktığımda uygulama Windows'un kendi kernel programı gibi gözüküyor. Bir virüs olduğunu da düşünmüyorum zaten. Fakat kafama takılan bir şey daha var ben eğer görev yöneticisini açık bırakıp bilgisayarın başından ayrılırsam bu olağan dışı kullanım olmuyor. Benim sorum bu olayın daha derinlerine inip kaynağını öğrenip kesebilir miyim? Gece oyun indirmek istediğim zaman fanları çalıştırıyor laptop ve rahatsız ediyor. Sırf bunu çözmek için Auto clicker kurdum bilgisayara dakikada bir fareye tıklıyor. Ama bu da kalıcı bir çözüm değil o sebeple bu sorunu çözmek istiyorum.

Not: Sistemimi ilk aldığım zaman KMS ile HWID üzerinden etkinleştirdim. Her ne kadar şu an pişman olsam da o keyi kaldıramıyorum. Defalarca bilgisayarıma format attım ancak key hala duruyor. Onun dışında bilgisayarda herhangi bir crackli yazılım kullanmıyorum. Ve Windows orijinal.

Uzun bir yazı oldu farkındayım ancak üşenmeyip okuyup fikirlerini belirten herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
 

Dosya Ekleri

  • Screenshot_12.png
    Screenshot_12.png
    135 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_11.png
    Screenshot_11.png
    10,4 KB · Görüntüleme: 14

v1sion

Kilopat
Katılım
17 Eylül 2015
Mesajlar
1.474
Çözümler
18
Bilgisayarınız boştayken rutin bakım, telemetri gibi işlemleri yapmaya başlar. Bu yıllardır olan bir şey. Fareyi hareket ettirdiğiniz anda bu işlemleri bir nevi hibernate durumuna sokuyor. Ters giden bir durum yok. Engellemenin de kolay kolay bir yolu yok. Çünkü direkt ntoskernel.exe üzerinden çalıştırıyor bunu Windows.
 
Yukarı